Kolektory słoneczne

Jaka jest różnica między kolektorami płaskimi a próżniowymi? Kolektory słoneczne

Kolektory zamieniają padające na nie promieniowanie słoneczne na ciepło i podgrzewają nim wodę w zasobniku. Stosowane w praktyce rozwiązania mogą się sporo różnić, ale ogólny schemat działania jest zawsze ten sam. Podgrzewana woda to najczęściej tzw. ciepła woda użytkowa (c.w.u.), czyli do mycia, zmywania itp. Rzadziej ...

Co to jest obieg solarny? Kolektory słoneczne

Jest to zespół urządzeń, który doprowadza ciepło z kolektorów do zasobnika, gdzie jest ono magazynowane. Oprócz kolektorów elementami obiegu solarnego są: przewody rurowe, zestaw pompowy, zasobnikowy wymiennik ciepła oraz urządzenia bezpieczeństwa.

4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Kolektory słoneczne

Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem z jednej strony coraz niższych potrzeb cieplnych, a z drugiej strony coraz bogatszego wyposażenia domu oraz stosowania nowoczesnych systemów, np. pomp ciepła czy wentylacji mechanicznej ...

Mikroelektrownia fotowoltaiczna w domu - najważniejsze pytania i odpowiedzi Kolektory słoneczne

Własny dom - własny prąd. Czy warto mieć własną elektrownie fotowoltaiczną produkującą prąd z darmowej energii słonecznej?

Kolektory słoneczne - podstawowe informacje Kolektory słoneczne

Jak powinna być zbudowana instalacja solarna, ile kolektorów warto założyć, jakie będą z nich korzyści oraz ile to wszystko będzie kosztować? To pytania, które zadaje sobie wielu budujących. I całkiem słusznie, bo instalacja słoneczna musi być przede wszystkim przemyślana.

Gdzie możemy zamontować kolektory słoneczne? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Usytuowanie kolektora względem budynku może być różne, ale najważniejsze by kolektor był skierowany na południe.

W jaki sposób powinna być dobrana wielkość kolektora? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Kolektor powinien zapewnić 85–95% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w półroczu letnim. Na potrzeby c.w.u. czteroosobowa rodzina potrzebuje kolektora:

Czy region Polski i ukształtowanie terenu ma wpływ na sprawność kolektorów? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Nie wszędzie w Polsce ilość promieniowania słonecznego docierająca do Ziemi jest taka sama, a to od niej zależy wydajność kolektorów.

Czym się różni sprawność kolektora od wydajności? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: W praktyce oba terminy stosowane są wymiennie. Wszystko zależy od tego co chcemy opisać. Jeśli mówimy o parametrach technicznych używamy słowa sprawność, jeśli natomiast mówimy o wydajności kolektora mamy na myśli pracę całej instalacji.

Jak są zbudowane kolektory rurowe? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Są to kolektory próżniowe, w których absorber jest umieszczony w rurce próżniowej: dzięki temu jest izolowany od otoczenia, co ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz.