Kolektory słoneczne

4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Kolektory słoneczne

Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem z jednej strony coraz niższych potrzeb cieplnych, a z drugiej strony coraz bogatszego wyposażenia domu oraz stosowania nowoczesnych systemów, np. pomp ciepła czy wentylacji mechanicznej ...

Mikroelektrownia fotowoltaiczna w domu - najważniejsze pytania i odpowiedzi Kolektory słoneczne

Własny dom - własny prąd. Czy warto mieć własną elektrownie fotowoltaiczną produkującą prąd z darmowej energii słonecznej?

Kolektory słoneczne - podstawowe informacje Kolektory słoneczne

Jak powinna być zbudowana instalacja solarna, ile kolektorów warto założyć, jakie będą z nich korzyści oraz ile to wszystko będzie kosztować? To pytania, które zadaje sobie wielu budujących. I całkiem słusznie, bo instalacja słoneczna musi być przede wszystkim przemyślana.

Gdzie możemy zamontować kolektory słoneczne? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Usytuowanie kolektora względem budynku może być różne, ale najważniejsze by kolektor był skierowany na południe.

W jaki sposób powinna być dobrana wielkość kolektora? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Kolektor powinien zapewnić 85–95% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w półroczu letnim. Na potrzeby c.w.u. czteroosobowa rodzina potrzebuje kolektora:

Czy region Polski i ukształtowanie terenu ma wpływ na sprawność kolektorów? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Nie wszędzie w Polsce ilość promieniowania słonecznego docierająca do Ziemi jest taka sama, a to od niej zależy wydajność kolektorów.

Czym się różni sprawność kolektora od wydajności? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: W praktyce oba terminy stosowane są wymiennie. Wszystko zależy od tego co chcemy opisać. Jeśli mówimy o parametrach technicznych używamy słowa sprawność, jeśli natomiast mówimy o wydajności kolektora mamy na myśli pracę całej instalacji.

Jak są zbudowane kolektory rurowe? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Są to kolektory próżniowe, w których absorber jest umieszczony w rurce próżniowej: dzięki temu jest izolowany od otoczenia, co ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Jak są zbudowane kolektory płaskie? Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Kolektory płaskie niepróżniowe z zewnątrz pokryte są specjalną szybą, pod którą znajduje się absorber – płyta pokryta substancją pochłaniającą promieniowanie słoneczne: czarnym niklem, czarnym chromem, czarną miedzią lub tlenkiem tytanu (czasami absorbery pokrywa się czarnym lakierem, ale straty ...

Efektywność kolektorów słonecznych a kąt ich nachylenia Kolektory słoneczne

Odpowiedź eksperta: Efektywność działania kolektorów w różnych miesiącach można nieco poprawić, dobierając odpowiednio ich kąt nachylenia do poziomu: