Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty
Po wytyczeniu obrysu budynku przez uprawnionego geodetę przystępuje się do prac ziemnych. To zwykle usunięcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu) pod całym obrysem przyszłego domu oraz wykonanie wykopów fundamentowych.

Poza specyficznymi sytuacjami, wynikającymi z nietypowych warunków gruntowych (grunty o słabej nośności, rejony szkód górniczych itd.) posadowienie budynku to zwykle żelbetowe ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe z betonu wylewanego w deskowaniu lub murowane z bloczków betonowych. Tak jest i w przypadku naszego projektu. Po wzniesieniu ścian fundamentowych, w ramach tzw. stanu zerowego wykonuje się jeszcze podkład pod podłogę na gruncie – najczęściej z zagęszczonego mechanicznie piasku oraz warstwy tzw. chudego betonu.

Koszt robót ziemnych i fundamentowych wyniesie w przybliżeniu 35 000 zł, w tym ok. 15 000 zł za robociznę. Jednak zupełnie realne jest zaoszczędzenie właśnie na tym etapie kilku tysięcy zł, głównie właśnie na robociźnie.

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne i fundamenty 20 000 15 000 35 000

Różnica kosztów pomiędzy murowaniem z bloczków i fundamentem monolitycznym (wylewanym w deskowaniu) będzie w praktyce pomijalna, o ile zastosujemy wypożyczony gotowy szalunek. Są one dostępne w wielu składach budowlanych i betoniarniach. Kupowanie drewna i zbijanie z niego szalunków tylko w tym celu się po prostu nie opłaca.

Musimy za to pamiętać, że wykonanie ścian trójwarstwowych lub jednowarstwowych zamiast zaproponowanych przez autorów projektu dwuwarstwowych, oznacza konieczność przeprojektowania fundamentów. Dla ścian jednowarstwowych będzie to najpewniej tylko nieznaczne poszerzenie samych ścian fundamentowych – niekłopotliwe i niedrogie. Jednak fundamenty pod ściany trójwarstwowe trzeba będzie zaprojektować również jako trójwarstwowe ze względu na dość ciężką ściankę elewacyjną. Wymaga to szerszych ław i odmiennego sposobu wykonania ścian fundamentowych.

Uwaga! Na tym etapie powinno się ułożyć wszystkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru i wymagające przepustów przez fundamenty – wodociąg, kanalizacja, kabel energetyczny itd. I tak mamy przecież koparkę na działce.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Dlaczego trzeba usunąć humus z miejsca, gdzie stanie dom?

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. J. Werner

aktualizacja: 2018-07-02

Dodaj komentarz

Połączone artykuły
Koszty budowy domu - ściany zewnętrzne Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano bardzo wysoki standard ciepłochronności ścian zewnętrznych ok. 0,15 W/(m2·K). Jednak sama ich budowa jest tradycyjna – bloczki ...
Koszty budowy domu - stropy Kosztorysy domów
Strop to standard domów jednorodzinnych – gęstożebrowy Teriva. Dla domu budowanego wg projektu Sztokholm DCP 60, trzeba będzie zań zapłacić około 14 500 zł.
Koszty budowy domu - pokrycia dachowe i orynnowanie Kosztorysy domów
Wykonanie kompletnego dachu, czyli konstrukcji, pokrycia wraz z akcesoriami oraz orynnowaniem pochłonie około 43 500 zł.
Koszty budowy domu - okna Kosztorysy domów
Według naszego kosztorysu okna fasadowe, dachowe oraz drzwi tarasowe i balkonowe, dla domu wybudowanego wg projektu Sztokholm DCP 60, razem będą kosztować ok. 28 000 zł.
Pozostałe artykuły z kategorii
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przykładowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny wg projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy.
Koszt budowy domu 2018 Kosztorysy domów
Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2018 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 225000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 380000 zł.
Koszty budowy domu - schody Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano schody w całości drewniane. Pracownia architektoniczna wyceniła ich koszt wysoko, na około 12 000 zł.
Koszty budowy domu - okładziny ścienne Kosztorysy domów
W łazienkach, kuchniach i kotłowniach ściany najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi. To uzasadnione przede wszystkim względami praktycznymi, bo takie ściany ...
Koszty budowy domu - podłogi Kosztorysy domów
Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to ...
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne Kosztorysy domów
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.