Koszty budowy domu - ogrzewanie

Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu - ogrzewanie
Według projektu Dom w zdrojówkach maksymalne zapotrzebowanie tego budynku na ciepło wynosi zaledwie ok. 7,5 kW. To bardzo mało, bo pamiętajmy, że taka moc źródła ciepła będzie potrzebna dopiero przy mrozie wynoszącym -20°C. Zaś gdy na zewnętrz jest 0°C, wystarczy o połowę mniej.

Wobec niskiego zapotrzebowania na energię sama cena paliwa staje się mniej istotna, znaczenia nabiera zaś wygoda obsługi i aspekt ekologiczny. Na działce z dostępem do gazu ziemnego, kocioł na to paliwo będzie naturalnym wyborem. Gdy gazu ziemnego brak, a chcemy mieć bezobsługowe źródło ciepła najłatwiej będzie zastosować gaz ze zbiornika (LPG). W instalacjach wewnętrznych nie trzeba wówczas nic zmieniać.

Pompa ciepła także nie potrzebuje obsługi, a modele wykorzystujące powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła da się wykorzystać na każdej działce. Obecnie dostępne są urządzenia, które potrafią ogrzać dom w pełni samodzielnie, bez pomocy drugiego źródła ciepła nawet w największe mrozy.

Wielu inwestorów zdecyduje się jednak na kocioł na węgiel lub pelety. Obecnie wyeliminowano z rynku kotły o klasie emisji niższej niż 5. A te spełniające wyśrubowane wymogi ekologiczne to prawie wyłącznie kotły z podajnikiem i nowoczesną automatyką. Era tanich, prostych kotłów zasypowych już się skończyła. Niestety, te nowoczesne są znacznie droższe. Trzeba zdawać sobie również sprawę, że nasz kocioł na węgiel lub pelety będzie miał nieco gorszą sprawność i czystość spalania. Wszystko dlatego, że jego moc będzie zbyt wysoka w stosunku do potrzeb, Najmniejsze mają bowiem ok. 12 kW.

Moc kotła gazowego przewidzianego w projekcie jest jeszcze wyższa i wynosi 19 kW. Wynika to z faktu, że słabszych po prostu nie ma na rynku. Jednak nowoczesne urządzenia gazowe są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet przy kilkunastu procentach mocy nominalnej.

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem węglowym 20 000 5000 25 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 15 000 4000 19 000
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 26 000 5000 31 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 31 000 6000 37 000
Instalacja ogrzewania elektrycznego grzejnikowo- -podłogowego 10 000 5000 15 000

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Junkers

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Koszty budowy domu - wentylacja Kosztorysy domów
Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje wentylację grawitacyjną w całym domu. To tradycyjne rozwiązanie, stosowane w znakomitej większości polskich domów.
Koszty budowy domu - woda i kanalizacja Kosztorysy domów
Wewnętrzna instalacja wodna i kanalizacyjna to zarówno pod względem stopnia rozbudowania jak i materiałów standard typowy dla współczesnych domów jednorodzinnych.
Koszty budowy domu - instalacja elektryczna i alarmowa Kosztorysy domów
Wykonanie instalacji elektrycznej oraz okablowania instalacji alarmowej pochłonie 8000-10 000 zł.
Pozostałe artykuły z kategorii
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przedstawiamy kompleksowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny na podstawie projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty Kosztorysy domów
Projekt Dom w zdrojówkach to tzw. projekt katalogowy. To oznaczy, że wymaga adaptacji do warunków konkretnej działki przez projektanta z uprawnieniami. Zobowiązany jest ...
Koszty budowy domu - ściany zewnętrzne Kosztorysy domów
W projekcie Dom w zdrojówkach zaproponowano ściany dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego ocieplone warstwą 20 cm styropianu. Współczynnik U gotowej przegrody ...
Koszty budowy domu - stropy Kosztorysy domów
Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje żelbetowy strop monolityczny, tzw. wylewany. To rozwiązanie bardzo popularne i dobrze znane wykonawcom. Z materiałami też nie ma ...
Koszty budowy domu - pokrycia dachowe i orynnowanie Kosztorysy domów
Dom w zdrojówkach ma prosty, dwuspadowy dach bez lukarn, za to z 4 oknami dachowymi. Kąt jego nachylenia wynosi 40°. Konstrukcję dobrano wytrzymałościowo dla ciężkiego ...
Koszty budowy domu - okna, drzwi zewnętrzne Kosztorysy domów
Według naszego kosztorysu okna fasadowe, drzwi tarasowe, drzwi zewnętrzne, brama garażowa oraz okna dachowe dla domu wybudowanego wg projektu Dom w zdrojówkach, razem ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom