Koszty budowy domu - ścianki działowe

Koszty budowy domu - ścianki działowe
W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej nietypowe, o konstrukcji szkieletowej.

Ta technologia ma w naszym kraju wielu przeciwników i prawdopodobnie większość inwestorów wybierze jednak rozwiązanie tradycyjne, czyli ścianki murowane. Tym bardziej, że będą one nawet nieco tańsze.

Zaproponowaliśmy dwa warianty materiałowe: ceramikę i silikaty. Oba są popularne i dobrze znane wykonawcom. Zaletą jest łatwość wieszania na nich ciężkich przedmiotów, szkieletowe wymagałyby zaś specjalnych elementów mocujących i/lub miejscowych wzmocnień.

ŚCIANKI DZIAŁOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych 3000 3400 6400
rozwiązanie alternatywne
Ścianki murowane z pustaków ceramicznych 2400 2000 4400
Ścianki z bloczków silikatowych 2600 2000 4600

Zaletą ścianek szkieletowych jest za to możliwość łatwej zmiany podziałów pomieszczeń nawet na późnym etapie budowy oraz eliminacja mostka termicznego pomiędzy ścianką i gruntem. Czym się kierować wybierając materiał na ścianki? Szczególnie warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. Jest ona bardzo dobra dla materiałów ciężkich, szczególnie silikatów, dobra dla pustaków ceramicznych, słaba zaś dla betonu komórkowego.

Inne cechy w przypadku technologii murowanej nie są już tak ważne. Ściany wykonane z elementów o gładkiej powierzchni – betonu komórkowego i silikatów można tynkować tynkiem pocienionym (ok. 0,5 zamiast 1,5 cm), co ich sprzedawcy niekiedy eksponują jako źródło oszczędności. Jednak często jest to oszczędność pozorna, bo w takiej sytuacji nie można ukryć w tynku przewodów instalacji elektrycznej. Zamiast tego trzeba zrobić bruzdy, ułożyć przewody i zaszpachlować je przed tynkowaniem. A zwiększenie nakładu pracy pochłonie ewentualne oszczędności.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Stone Master

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Koszt budowy domu 2017 Kosztorysy domów
Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2017 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 215000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 370000 zł.
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przykładowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny wg projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy.
Koszty budowy domu - schody Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano schody w całości drewniane. Pracownia architektoniczna wyceniła ich koszt wysoko, na około 12 000 zł.
Koszty budowy domu - podłogi Kosztorysy domów
Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to ...
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne Kosztorysy domów
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.
Koszty budowy domu - ścianki działowe Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej ...