Koszty budowy domu - podłogi

Koszty budowy domu - podłogi
Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to co znajduje się głębiej ma kluczowe znaczenie.

Podłoga na gruncie (parter) musi zapewniać izolację cieplną i przeciwwilgociową, na poddaszu zaś akustyczną. Projekt przewiduje wyjątkowo grubą izolację cieplną na gruncie – 20 cm styropianu odmiany dach/podłoga o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. To nieco zaskakujące, tym bardziej, że zastosowano ogrzewanie grzejnikami ściennymi, a nie podłogowe (poza łazienkami z ogrzewaniem elektrycznym zapewniającym ciepłą podłogę).

Co do rodzaju wylewki podłogowej, powszechnie stosuje się dwa rodzaje jastrychu: cementowy i anhydrytowy. Ten pierwszy jest bardziej odporny na zawilgocenie i nieco tańszy (o ok. 5 zł/m2), jednak wysycha dłużej. Zależnie od warunków panujących w domu będzie to przynajmniej miesiąc podczas gdy dla jastrychu anhydrytowego będzie to 1–2 tygodnie. Oba rodzaje wylewek podłogowych mają przy fachowym wykonaniu równą i gładką powierzchnię. Jastrych anhydrytowy ma wprawdzie właściwości samopoziomujące (dzięki rzadkiej konsystencji) ale wylewka cementowa zatarta zacieraczkami mechanicznymi specjalnie mu nie ustępuje.

OKŁADZINY PODŁOGOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Panele podłogowe i płytki ceramiczne 8400 3800 12 200
rozwiązanie alternatywne
Parkiet drewniany i płytki ceramiczne 9600 8000 17 600

Co do posadzki to wybór materiałów jest ogromny, podobnie jak rozpiętość ich cen. Najtańsze będą panele laminowane oraz płytki ceramiczne (od 30 zł/m2).

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Barlinek

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Koszt budowy domu 2017 Kosztorysy domów
Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2017 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 215000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 370000 zł.
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przykładowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny wg projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy.
Koszty budowy domu - schody Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano schody w całości drewniane. Pracownia architektoniczna wyceniła ich koszt wysoko, na około 12 000 zł.
Koszty budowy domu - okładziny ścienne Kosztorysy domów
W łazienkach, kuchniach i kotłowniach ściany najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi. To uzasadnione przede wszystkim względami praktycznymi, bo takie ściany ...
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne Kosztorysy domów
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.
Koszty budowy domu - ścianki działowe Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej ...