Koszty budowy domu - okładziny ścienne

Koszty budowy domu - okładziny ścienne
W łazienkach, kuchniach i kotłowniach ściany najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi. To uzasadnione przede wszystkim względami praktycznymi, bo takie ściany łatwo utrzymać w czystości i są odporne na zachlapanie.

Wybór wzorów płytek ściennych jest ogromny, a ich ceny zróżnicowane (nawet poniżej 25 zł/m2). Jednak trzeba pamiętać, że nawet tanie płytki wymagają ułożenia, co kosztuje przynajmniej 40 zł/m2, kleju oraz fugi. Robocizna i materiały pomocnicze to więc przynajmniej 55 zł/m2, a często znacznie więcej (np. dla płytek małych oraz wielkoformatowych).

Niedrogim, choć ostatnio mało popularnym, rodzajem okładzin jest boazeria, którą można wykonać nawet na nieotynkowanych ścianach. Ta z drewna krajowego kosztuje od 20 zł/m2. Ułożenie i polakierowanie to dodatkowo ok. 20 zł/m2, ale można to bez trudu zrobić również samodzielnie.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Ceramika Paradyż

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Koszt budowy domu 2017 Kosztorysy domów
Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2017 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 215000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 370000 zł.
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przykładowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny wg projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy.
Koszty budowy domu - schody Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano schody w całości drewniane. Pracownia architektoniczna wyceniła ich koszt wysoko, na około 12 000 zł.
Koszty budowy domu - podłogi Kosztorysy domów
Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to ...
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne Kosztorysy domów
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.
Koszty budowy domu - ścianki działowe Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej ...