Nowoczesne mechanizmy i wyposażenie mebli kuchennych

Artykuł na: 6-9 minut
Nowoczesne mechanizmy i wyposażenie mebli kuchennych
Technika stale posuwa się naprzód i dziś nawet meble kuchenne mogą być wyposażone w inteligentne rozwiązania i sprytne urządzenia. Zapewniają one wygodę, bezpieczeństwo, pozwalają maksymalne wykorzystać miejsce oraz uzyskać minimalistyczny styl pomieszczenia.

Nowoczesne mechanizmy i wyposażenie meblowe ma zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych kuchniach. Pozwala zmienić nawet niewielki aneks w funkcjonalną przestrzeń, gdzie łatwo zorganizować pracę, pomieścić liczne akcesoria przydatne podczas gotowania i zachować porządek. To wszystko zapewniają systemy otwierania i zamykania szafek oraz szuflad, różnego typu kosze cargo, a także wkłady czy uchwyty do organizacji przestrzeni wewnętrznej.

MEBLE KUCHENNE - MECHANIZMY WSPOMAGAJĄCE OTWIERANIE SZAFEK I SZUFLAD

Moda na minimalizm i nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania skłania inwestorów do montażu systemów bezuchwytowego otwierania mebli. Dzięki nim fronty tworzą jednolitą powierzchnię, bez dodatkowych elementów. Aby otworzyć szufladę lub szafkę, wystarczy lekko nacisnąć front. Jeśli podczas gotowania mamy mokre albo brudne dłonie, możemy to bez problemu zrobić łokciem. Sekretem tego rozwiązania bywają systemy mechaniczne (specjalne zawiasy i prowadnice).

Komfort użytkowania mebli bez uchwytów zwiększymy jeszcze bardziej, stosując elektryczne wspomaganie ruchu. Krótkie naciśnięcie powierzchni frontu lub lekkie pociągnięcie za uchwyt wystarczy, by szuflady otworzyły się dalej same. W przypadku wykrycia przeszkody (np. dziecka) na drodze wysunięcia, następuje zatrzymanie urządzenia. W systemie bezdotykowym mamy czujniki ruchu.

Producenci oferują też rozmaite mechanizmy do samych szuflad. Mogą to być prowadnice zapewniające pełen wysuw - dzięki czemu całą zawartość mamy jak na dłoni. Rozwiązania wykorzystujące łożyska kulkowe gwarantują gładkie i bezszelestnie przesuwanie szuflad, bez chwiania na boki. Standardem jest już system samodomykania z amortyzacją - szuflada zwalnia tuż przed zamknięciem, a potem sama się domyka. Nawet przy gwałtownym jej popchnięciu nie dochodzi do uderzenia.

Dzięki odpowiednim mechanizmom, szufladę wystarczy lekko nacisnąć (choćby kolanem), by wysunęła się sama
Dzięki odpowiednim mechanizmom, szufladę wystarczy lekko nacisnąć (choćby kolanem), by wysunęła się sama. (fot. Blum)

MEBLE KUCHENNE - FRONTY OTWIERANE DO GÓRY

Drzwiczki tego rodzaju to popularny trend. Podczas gotowania, można je trzymać otwarte, bo gdy znajdują się wysoko, nie ma ryzyka, że nabijemy sobie o nie guza (szafki uchylane do przodu trzeba natomiast od razu zamykać, aby się o nie nie uderzyć). Pozostają w takiej pozycji tak długo, jak potrzebujemy, oraz wyposażone są w system cichego domykania - nie opadają z hukiem, lecz miękkim ruchem. Niektóre mechanizmy pozwalają na obsługę dwóch frontów jednym uchwytem. Możliwe jest też elektryczne wspomaganie ruchu.

Producenci oferują różne systemy podnoszenia górnego. Fronty przesuwane pionowo - po lekkim naciśnięciu albo pociągnięciu za uchwyt - wysuwają się, a następnie unoszą. Można je zatrzymać w dowolnej pozycji. Z kolei łamane po pociągnięciu za uchwyt łamią się i podnoszą. Drzwiczki otwierane kołyskowo poruszają się po linii łuku i układają na górnym korpusie mebla.

Szafki otwierane do góry
Otwierając drzwiczki szafek do góry, możemy je zatrzymać w dogodnej dla nas pozycji, a następnie, dzięki systemowi powolnego zamykania, dyskretnie zamknąć. (fot. Hafele)

MEBLE KUCHENNE - SYSTEMY CARGO

Cargo, czyli mechanizm z koszami wysuwanymi na szynach, to kolejne funkcjonalne rozwiązanie - bardzo przydatne w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Na ogół ma zastosowanie w wąskich, głębokich szafkach, bo daje łatwy dostęp do wszystkich schowanych wewnątrz rzeczy. Kosze wysuwa się bowiem wraz z całą zawartością (w zwykłej szafce trzeba by było najpierw wyjąć przedmioty znajdujące się z przodu). Są stabilne i wytrzymałe - udźwig dochodzi nawet do 120 kg. Mogą być wyposażone w rozmaite akcesoria (np. pałąki do wieszania ścierek) i systemy (miękki dociąg, prowadnice z hamulcami itd.).

Kosze cargo występują w różnych rozmiarach. Najwęższe mają 15 cm szerokości - więc nawet tak małą przestrzeń można dzięki nim funkcjonalnie zagospodarować. Bywają niskie (montuje się je pod blatem szafek stojących), średniej wysokości i bardzo wysokie (sięgające praktycznie do sufitu). W sprzedaży są też cargo z obrotowym stelażem, te jednak sporo kosztują, a nie zapewniają pełnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz mebla. W szafkach narożnych można zastosować system z wysuwanymi półkami - po wyciągnięciu i odchyleniu na bok przednich koszy, tylne przesuwają się na ich miejsce.

Wąska szafka z cargo
Nawet w wąskiej szafce z cargo, wyposażonej w relingi czy uchwyty, zmieścimy wiele niezbędnych akcesoriów. (fot. Rejs)
Półki narożne
(fot. Hafele)
Szafka narożna
Specjalne półki i szuflady narożne pozwalają maksymalnie wykorzystać trudno dostępne miejsca. (fot. Blum)

MEBLE KUCHENNE - ORGANIZACJA PRZESTRZENI WEWNĘTRZNEJ

Duże znaczenie ma też dodatkowe wyposażenie mebli. Ułatwia przechowywanie rzeczy w szufladach i szafkach, pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń, utrzymać porządek w kuchennych akcesoriach oraz wygospodarować na nie stałe miejsce. Do wyboru mamy różnego typu i o rozmaitej wielkości organizery, wkłady, uchwyty, a także ociekarki czy wysuwane kosze.

Rozwiązaniem godnym uwagi są przegrody (ramy) do szuflad, w których położenie listew poprzecznych dowolnie się ustawia - odpowiednio do wielkości przechowywanych przedmiotów. Pewne mocowanie ram zapewniają magnesy lub elementy antypoślizgowe.

Wkłady na sztućce to dość niepozorne wyposażenie, jednakże niezbędne w każdej kuchni. Wykonywane są one z tworzywa, drewna i stali nierdzewnej. Mogą dzielić głęboką szufladę na dwie płytsze, w których da się zmieścić więcej przedmiotów. Przenośne uchwyty na naczynia – w szczególności na talerze – zapobiegają ich przesuwaniu i ewentualnemu rozbiciu wewnątrz szuflady. Talerze układa się jeden na drugim - pojedynczy uchwyt może zmieścić nawet kilkanaście sztuk.

Przegródki do szuflad
(fot. Blum)
Przegródki do szuflad pomagają w utrzymaniu porządku
Przegródki do szuflad pomagają w utrzymaniu porządku. Zapewniają też dużą swobodę w podziale tej przestrzeni. (fot. Black Red White)

Nie zapominajmy o ociekarce do naczyń. Możemy postawić ją na blacie, zawiesić na relingu, ukryć w szufladzie lub w szafce. Wariantów jest sporo, a wybór zależy zwykle od sposobu zagospodarowania kuchni i ilości miejsca. Znajdziemy produkty wąskie (od 40 cm) i szerokie (do 90 cm), jedno- i dwupoziomowe, białe oraz chromowane, płaskie czy też finezyjnie wyprofilowane. Niektóre modele wyglądają bardzo nowocześnie. Można je eksponować jako ciekawy element wyposażenia wnętrza.

Wygodnym rozwiązaniem są pojemniki na śmieci wysuwane na prowadnicach - zwykle montowane w szafce pod zlewozmywakiem - oraz specjalne szuflady na kosze na śmieci i środki czystości, z umieszczonym poprzecznie ściankami działowymi. Zapewniają one domownikom łatwy dostęp do tych akcesoriów.

Przenośny uchwyt na talerze
Przenośny uchwyt na talerze. (fot. Blum)
Ociekarka do naczyń w szufladzie
W minimalistycznym wnętrzu ociekarkę do naczyń można ukryć w szufladzie. (fot. Rejs)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Blum

aktualizacja: 2018-11-29

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Dobieramy oświetlenie kuchenne Kuchnia
Oświetlenie kuchenne to wygoda i bezpieczeństwo prac kulinarnych. To także nastrój wnętrza, w którym wielu z nas lubi przebywać, ale i wdzięk eksponowanych mebli czy ...
Jak udekorować stół i dobrać zastawę stołową? Kuchnia
Można bawić się nią bez wielkiego wysiłku i kiedy przyjdzie nam ochota. Aranżacja stołu zaspokoi naszą potrzebę zmian i doda smaku codzienności.
Kuchenne AGD, czyli wybieramy sprzęt gospodarstwa domowego Kuchnia
Wyręczają nas w żmudnych mechanicznych czynnościach, ale także - coraz częściej - w pracach wymagających precyzji. Bywają też pomocne w liczeniu, mierzeniu, planowaniu, ...
Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny Kuchnia
Bateria i zlewozmywak - specjaliści od mokrej roboty - to tandem, który powinien doskonale do siebie pasować. Warto zadbać także o to, by był to zestaw idealnie dopasowany ...
Nowoczesne czy tradycyjne? Wybieramy meble kuchenne Kuchnia
Wybór tworzywa, koloru i faktury kuchennej zabudowy to zaledwie początek. Nie mniej ważne jest to, co kryje się na zapleczu. Rozwiązania, jakie proponują nam producenci, ...
Okładziny na ściany i podłogę w kuchni. Co znajdziemy na rynku? Kuchnia
Nawet najlepszemu kucharzowi zdarza się nachlapać, rozlać olej czy upuścić nóż. Dlatego tak ważna jest odporność kuchennych ścian i podłogi. Na szczęście dziś ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom