Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Urządzenie łazienki w głównej mierze wiąże się z metrażem, jaki mamy do dyspozycji. Obecnie najpopularniejszym wyborem inwestorów jest prysznic. Jego ogromną zaletą jest oszczędność miejsca, jak również komfort użytkowania i skracanie czasu, który spędzamy w łazience każdego dnia.

aktualizacja: 2021-07-26 11:33:59
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety kabiny prysznicowej z brodzikiem?
  • Kiedy warto zdecydować się na kabinę prysznicową bez brodzika?
  • Jak wykonać prysznic bez brodzika?
  • Jakie są rodzaje odpływów prysznicowych?
  • Jakie są rodzaje drzwi do kabin prysznicowych?
  • Kiedy warto zdecydować się na kabiny typu walk-in?
  • Jakie akcesoria prysznicowe mamy do wyboru?

Uporanie się z dylematem dotyczącym doboru łazienkowego wyposażenia nie kończy się na decyzji, czy chcemy zamontować w niej wannę czy prysznic. W każdym przypadku bowiem będziemy mieli do dopracowania jeszcze kilka istotnych szczegółów. Wybierając prysznic, musimy przemyśleć jego dokładny wygląd - kształt kabiny, brodzika oraz to, czy będzie to model z drzwiami czy system walk-in, w którym drzwi nie występują.

Pierwszą sprawą do przemyślenia jest to, która z opcji będzie dla nas najwygodniejszym rozwiązaniem. Kolejna istotna kwestia to aranżacja wnętrza, czyli dobór takich elementów, które będą współgrały z resztą łazienki.

Prosta kabina prysznicowa
Prosta forma kabiny prysznicowej nadaje elegancji całej aranżacji. (fot. Koło)

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Prysznic z brodzikiem to tradycyjne i jednocześnie najbardziej popularne rozwiązanie, stosowane podczas urządzania łazienki. Według statystyk jest to najchętniej wybierana opcja, o wiele częściej niż wanna. Instalacja takiej kabiny gwarantuje wyraźne oddzielenie strefy kąpielowej od suchej przestrzeni.

Kabiny natryskowe są idealne dla osób starszych i dzieci. Przy korzystaniu z płytkiego brodzika pozbywamy się kłopotu przekraczania wysokiego progu. Głęboki brodzik z przelewem typu wannowego jest także bezpieczniejszy, bo minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Do kąpieli dzieci, można go napełnić wodą, tak jak małą wannę.

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Kształty oraz wymiary brodzików, ze względu na swoją różnorodność, pozwalają na urządzenie łazienki w ciekawy i indywidualny sposób. Do wyboru mamy modele kwadratowe, półokrągłe, narożne, jak również płytkie i głębokie.

Najpopularniejsze są kabiny półokrągłe, o wymiarach ok. 90 × 90 cm. Powodem jest możliwość montażu takiej instalacji w łazienkach nawet o bardzo małym metrażu, ponieważ nie zajmuje ona dużej powierzchni, kiedy ustawimy ją w rogu pomieszczenia. Planując kabinę kwadratową lub prostokątną, należy liczyć się z tym, że zabiorą one zdecydowanie więcej miejsca.

Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem
Najpopularniejszy model półokrągłej kabiny prysznicowej, z niskim brodzikiem, o wymiarach 90 × 90 cm. (fot. Aquaform)

Kabina prysznicowa bez brodzika

Bezbrodzikowa konstrukcja daje ogromne możliwości wykończeniowe, jest znacznie bardziej funkcjonalna. Rezygnując z brodzika, musimy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu posadzki. Aby wykonać prysznic bez brodzika, przede wszystkim trzeba upewnić się, że odpływ w naszej łazience pozwoli na takie obniżenie poziomu posadzki, by uzyskać wymagany spadek. Optymalny to ok. 1,5 cm na metrze długości. Aby go osiągnąć, należy odpływ liniowy bądź punktowy obsadzić poniżej poziomu wylewki. Spadek formowany jest na podłożu pod płytkami, które będą potem powierzchnią brodzika.

Kabiny prysznicowe bez brodzika mają coraz więcej sympatyków, głównie ze względu na ogromną funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest też efektowny, nowoczesny wygląd. Kabinę można wykończyć w dowolny sposób, zgodnie ze swoim gustem - sprawdzą się zarówno duże kafle, jak i drobna mozaika. Taki prysznic o wiele łatwiej jest dopasować do kształtu oraz metrażu pomieszczenia, ponieważ w tym przypadku wymiary nie są nam z góry narzucone przez producenta. Sprawdzi się w każdej łazience - małej, przestronnej, wąskiej czy na poddaszu.

Poza tym prysznice bez brodzika to większe bezpieczeństwo i wygoda, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób niepełnosprawnych czy seniorów - brak schodka ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kąpieli, zmniejsza ryzyko potknięcia się. Bezpieczeństwo podczas korzystania z prysznica zwiększy się, jeśli dodatkowo wyposażymy go w płytki antypoślizgowe.

Prysznic bez brodzika ze specjalnie wyprofilowaną podłogą
Prysznic bez brodzika ze specjalnie wyprofilowaną podłogą. (fot. Kermi)

Jak wykonać prysznic bez brodzika?

Jeśli decyzję o założeniu prysznica bez brodzika podejmiemy już na etapie projektowania łazienki, zyskamy możliwość wprowadzenia instalacji kierującej wodę do kanalizacji w wykończeniowych warstwach podłogi lub w zestawie odpływowym zamontowanym w ścianie.

Całe odprowadzenie wody pod prysznicem pozbawionym brodzika zajmuje ok. 11-15 cm, na co składają się - wpust podłogowy z wbudowanym syfonem punktowym albo liniowym i rura o średnicy 50 mm, która musi zostać ułożona ze spadkiem ok 1,5-2% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Dodatkowo podłoga w takiej kabinie musi być odpowiednio wyprofilowana, żeby woda nie wypływała poza kabinę, a także zawierać elementy izolacyjne, które będą zabezpieczać podłogę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Elementy izolacyjne w podłodze prysznica bez brodzika

W podłodze na gruncie pierwszą warstwą jest styropian lub wełna, ochraniające przez zimnem. Grubość tej warstwy powinna mieć od 10 do 20 cm. Bardzo ważne jest, by wełna była twarda oraz odporna na wilgoć. Następnie należy przygotować izolację przeciwwilgociową, której zadaniem jest ochrona izolacji z wełny albo styropianu przed zawilgoceniem. Wykonana najczęściej z folii płynnej.

Kolejnym etapem jest położenie podkładu podłogowego, czyli warstwy o grubości przynajmniej 4 cm w najcieńszym miejscu. W przypadku pomieszczeń na piętrze izolacji cieplnej zwykle nie ma i podkład podłogowy jest jednocześnie pierwszą warstwą układaną na stropie. Trzeba pamiętać o tym, że w tej warstwie trzeba wyprofilować odpowiedni spadek w kierunku odpływu wody, co zabierze ok. 2 cm grubości. Konieczna jest jeszcze przeciwwodna izolacja podpłytkowa. Najczęściej wykonywana z kilku warstw tzw. płynnej foli, pokrywając nią także ściany w rejonie prysznica, a w narożach (połączenia ścian oraz podłogi i ścian) wklejając specjalną taśmę.

Ostatnią warstwą izolacji jest, oczywiście, posadzka. Na jej grubość składają się płytki ceramiczne, czyli terakota lub gres (zwykle 8-12 mm) oraz warstwa kleju (2-10 mm). Ze względu na znaczną grubość warstw podłogi na parterze, zamontowanie rur odprowadzających wodę z odpowiednim spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego nie powinno stanowić większego problemu.

Inaczej jednak może być w przypadku łazienki na piętrze, gdzie mamy tylko wylewkę podłogową (ok. 5 cm), izolację akustyczną ze specjalnego styropianu lub wełny mineralnej (ok. 3 cm) oraz konstrukcję stropu (15-30 cm), lecz w tej ostatniej wykonanie bruzd pod rury może być niedopuszczalne. Wówczas pozostaje przebicie się przez strop i poprowadzenie rur pod sufitem pomieszczenia na parterze oraz zamaskowanie ich sufitem podwieszanym. Ewentualnie można zdecydować się na odpływ umieszczony w ścianie, a nie w podłodze.

Schemat: Warstwy izolacyjne zastosowane w podłodze prysznica bez brodzika
Warstwy izolacyjne zastosowane w podłodze prysznica bez brodzika.

Rodzaje odpływów w prysznicach bez brodzika

Dodatkowym wymogiem montażowym w projekcie prysznica bez klasycznego brodzika jest odpływ, który musi stać się częścią takiej instalacji. Do wyboru mamy kilka wariantów, z których najpopularniejszym jest kratka odpływowa, czyli wpust podłogowy zlokalizowany na ogół w centrum podłogi pod prysznicem.

Kolejna opcja to listwa odpływowa, której kształt to wydłużony prostokąt. Osadza się ją bezpośrednio przy drzwiach kabiny albo przy ścianie prysznica. Ciekawym rozwiązaniem jest płytka na ścianie, w której ukryty jest kompletnie wyposażony odpływ. W tym przypadku rura odpływowa i syfon nie są umieszczone bezpośrednio pod podłogą prysznica, ale tylko zagłębione w jej warstwach wykończeniowych tuż przy ścianie łazienki.

Odpływ liniowy
Odpływ liniowy (fot. Geberit)
Kratka odpływowa
Kratka odpływowa (fot. Geberit)
Odpływ ścienny
Odpływ ścienny (fot. Vabo)

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej

Kabiny natryskowe mają szczelne drzwi, zabezpieczające przed zalaniem pozostałej części pomieszczenia. Drzwi prysznicowe miewają konstrukcję rozwieralną. Jednak większą popularnością cieszą się drzwi rozsuwane, poruszające się na rolkach, co znacznie ułatwia ich obsługę.

Drzwi przesuwne - mogą być jedno- albo kilkuelementowe. Poruszają się na rolkach (w tanich modelach kabin - pojedynczych i z tworzywa, w droższych - podwójnych, łożyskowanych z metalu) lub suwakach po osadzonych u góry lub na dole prowadnicach. Rolki na ogół znajdują się wyłącznie w górnym profilu, u dołu drzwi są przymocowane specjalnym zaczepem. Drzwi mogą się zsuwać na jedną bądź na dwie strony. Im więcej mają elementów, tym szerzej się otwierają. Ponieważ poruszają się wzdłuż krawędzi kabiny, po otwarciu nie zajmują przestrzeni wewnątrz niej ani na zewnątrz, więc doskonale nadają się do małych łazienek.

Drzwi prysznicowe przesuwne
Drzwi prysznicowe przesuwne (fot. Aquaform)

Drzwi skrzydłowe są zamontowane na zawiasach i otwierają się jak zwykłe drzwi do pomieszczenia. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Zapewniają wygodne wejście, jednak przed kabiną musi być wolna przestrzeń, aby dało się je otworzyć (chyba że otwierają się do wnętrza). Jeżeli zawiasy są wyposażone w mechanizm unoszący, drzwi kabiny prysznicowej otwierają się bardzo lekko, a podczas zamykania - domykają się samoczynnie.

Drzwi wahadłowe to odmiana skrzydłowych. Otwarte zajmują miejsce wewnątrz i na zewnątrz kabiny, dlatego nie nadają się do małych łazienek. Przeważnie są jednoskrzydłowe.

Drzwi prysznicowe skrzydłowe
Drzwi prysznicowe skrzydłowe (fot. Aquaform)
Drzwi prysznicowe wahadłowe
Drzwi prysznicowe wahadłowe (fot. Aquaform)

Prysznic bez drzwi, czyli kabiny otwarte (typu walk-in)

Kabiny typu walk-in to inaczej kabiny otwarte - duże tafle szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. Zbudowane zaledwie z dwóch, trzech, a nawet jednej tafli szkła hartowanego, idealnie wkomponują się w wystrój każdej łazienki. Prosto i bez zbędnych dodatków, za to wygodnie i funkcjonalnie.

Kabina typu walk-in wymaga odpowiedniego ogrzewania w łazience, ponieważ otwarta struktura może obniżyć komfort kąpieli, jeżeli nie zapewnimy pożądanej temperatury pomieszczenia. Zamknięta kabina prysznicowa nagrzewa się znacznie szybciej. Struktura walk-in otwiera strefę prysznica na łazienkę, dlatego należy wziąć pod uwagę właściwą wentylację, która będzie zapobiegać nadmiernej kondensacji pary wodnej w łazience.

Kabina może zostać ulokowana w centralnym miejscu albo pomiędzy dwoma ścianami. Montaż jest nieskomplikowany i szybki, polega na przytwierdzeniu szklanych tafli do ściany (lub podłogi) za pomocą specjalnych profili, które odgradzają strefę natryskową od reszty pomieszczenia. Ścianki wyprofilowane są w taki sposób, by podczas kąpieli woda nie wychodziła poza ich obręb. Wszystkie elementy konstrukcji są stałe.

Kabiny tego typu - wbrew pozorom - zabierają znacznie mniej miejsca niż tradycyjne, np. półokrągłe z drzwiami przesuwnymi. Pozwalają również na większą swobodę aranżacji, bowiem, nie musimy dostosowywać całego wnętrza do wyglądu naszego prysznica. Kabiny walk-in są albo pozbawione brodzika, albo wyposażone w płaski model.

Kabina walk-in z jedną ścianą ze szkła hartowanego
Kabina walk-in z jedną ścianą ze szkła hartowanego współgra z pozostałą częścią pokoju kąpielowego, nie ograniczając jego przestrzeni. (fot. Ravak)

Akcesoria prysznicowe

Najważniejszym elementem prysznica jest sama słuchawka wraz z baterią montowaną w kabinie. Słuchawki prysznicowe poza kształtem i wielkością różnią się liczbą oferowanych rodzajów strumieni - od dwóch do pięciu i więcej (w droższych wersjach). Niektóre mają (podobnie jak baterie) funkcję oszczędzania wody.

Są modele wyposażone w systemy czyszczące zapobiegające osadzaniu się kamienia. Węże do słuchawek prysznicowych - z tworzywa z elastycznym oplotem lub osłonie metalowej mającej długość 120-200 cm. Wąż łączy się z baterią prysznicową. Słuchawkę wiesza się na uchwycie lub drążku przyczepionym do ściany. Łącznik jest również zamontowany na ścianie. Wygodnie jest osadzić słuchawkę na ruchomym przegubie, umożliwiającym zmianę kierunku strumienia wody.

Klasyczna bateria prysznicowa z deszczownicą
Klasyczna bateria prysznicowa z deszczownicą. (fot. New Trendy)

Ostatnio bardzo modne stały się tak zwane deszczownice (głowice deszczowe). Można je montować w ścianie na specjalnym ramieniu bądź w suficie. Mają znacznie większą średnicę niż zwykłe główki prysznicowe (od 18 do 24 cm), a także bardzo dużą liczbę otworów wypływowych (do kilkuset). Deszczownice niektórych producentów są tak zbudowane, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, dając efekt bardzo delikatnego deszczu.

Ponadto w kabinie prysznicowej mogą też znaleźć się dysze boczne do hydromasażu - zwykle dwie lub trzy w dwóch równoległych pionowych rzędach. Dysze mogą być zamontowane na ruchomych przegubach, w gotowych kabinach - w ścianie bocznej, dzięki którym łatwo regulować kierunek strumienia wody. Dostępne są moduły podtynkowe z dyszami bocznymi albo zlokalizowanymi na osobno montowanym panelu. Jest to wygodna i mało inwazyjna opcja, bo panel możemy założyć w niemal każdej kabinie prysznicowej, w ścianie bądź w podłodze.

Producenci oferują różne wielkości instalacji, co, w głównej mierze, wiąże się z rodzajem wyposażenia panelu. Mniejsze warianty mogą mieć kilka dysz (zazwyczaj od 3 do 8), jedną słuchawkę prysznicową i baterię, natomiast dłuższe egzemplarze mają również półki, lusterko czy siedzisko. Dysze, tak jak w wannach, mogą zapewniać urozmaicony masaż, poprzez zmianę trybu strumienia.

Możemy nabyć model z mieszaczem wody wzbogacony o termostat. Jest to trochę droższe rozwiązanie, jednak dzięki niemu wypływająca woda będzie zawsze mieć tę samą temperaturę. Bateria w takiej instalacji ukryta jest pod urządzeniem, a na zewnątrz widoczne są jedynie pokrętła do ustawiania siły oraz temperatury strumienia.

Natrysk wyposażony w dysze do hydromasażu i deszczownicę
Natrysk wyposażony w dysze do hydromasażu i deszczownicę. (fot. Sanplast)

Wiele z najnowszych paneli prysznicowych jest sterowanych elektronicznie. Kabiny prysznicowe z hydromasażem, analogicznie do paneli, mogą mieć mniej albo więcej funkcji, w zależności od wybranego przez nas modelu. Najprostsze oferują co najwyżej kilka rodzajów zabiegu, lecz osoby decydujące się na zakup kabiny na ogół robią to z uwagi na mnogość dostępnych w nich funkcji.

Kabiny mogą być wzbogacone o generatory pary, dysze masażowe i parowe, których bywa aż kilkanaście. Z prysznica ręcznego przeważnie wypływa kilka rodzajów strumienia, podobnie jak ze słuchawki prysznicowej. Oprócz tego ma baterię termostatyczną i elektroniczny panel sterujący, za pomocą którego możemy regulować intensywność strumienia i jego temperaturę.

Kabina prysznicowa narożna
Narożne - to kabiny do montażu w rogu łazienki, zajmują stosunkowo niewiele miejsca i dlatego też cieszą się największą popularnością. (fot. Koło)
Kabina prysznicowa wnękowa
Wnękowe - to kabiny, do których montujemy tylko drzwi, reszta to ściany wnęki. (fot. Ravak)

Maja Wychowaniec
fot. otwierająca: Koło

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły