Budujemy Dom - O tym nikt Ci tak nie opowie

Ten niezwykły poradnik jest dla Ciebie. Jeśli myślisz o budowie własnego domu – przyda Ci się bardzo. O TYM NIKT CI TAK NIE OPOWIE – to zbiór lekkich rozmów na ciężkie tematy.

W numerze omówione są zagadnienia dotyczące budowy stanu surowego zamkniętego oraz wykonania instalacji domowych. Cała tematyka przekazana została w innowacyjny sposób – są to rozmowy doświadczonego profesjonalisty (Majstra GURU) z dociekliwym inwestorem, który zadaje pytania w sposób zgodny z logiką nieprofesjonalisty budującego dom - a Majster GURU w wyczerpujący sposób na nie odpowiada.

Ten sposób przedstawiania informacji sprawdził się w BUDUJEMY DOM w 2015 roku, kiedy to drukowaliśmy rozmowy w odcinkach w oddzielnym grzbiecie. Bardzo ciepłe przyjęcie przez Czytelników zachęciło nas do wydania całości jako odrębnego numeru specjalnego. Oto i ono.

Gorąco zachęcam do lektury.

Ernest Jagodziński

Fundamenty, ściany, stropy

Fundamenty, ściany, stropy

– Wiosną zamierzam rozpocząć budowę domu, więc chciałbym się dowiedzieć, jaki będzie najlepszy i przy tym tani sposób fundamentowania, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop?

Dachy, pokrycia, rynny

Dachy, pokrycia, rynny

Witam, dzisiaj chciałbym porozmawiać o dachach i ich pokryciach. Omawialiśmy już ściany i stropy, a przecież to wszystko trzeba osłonić od góry?

Okna, drzwi i bramy

Okna, drzwi i bramy

Do mojego domu chciałbym wybrać okna, drzwi i bramę garażową. Liczę na porady, bo – szczerze mówiąc – nie za bardzo orientuję się w tej tematyce. Co prawda czytałem co nieco o stolarce okiennej i drzwiowej, ale ta problematyka jest dość obszerna...

Czym ogrzewać dom?

Czym ogrzewać dom?

Panie inżynierze, jak najlepiej ogrzewać dom – kotłem na gaz, pelety, czy może zainwestować w pompę ciepła?

Grzejniki i podłogówka

Grzejniki i podłogówka

Uświadomiłem sobie, że kiedy przed miesiącem opowiadał mi pan o sposobach ogrzewania domu, była mowa o kotłach i pompach ciepła, a nawet o podgrzewaniu wody, kolektorach słonecznych i wentylacji, a zupełnie zapomniałem zapytać, czy lepiej zainstalować grzejniki czy podłogówkę. Co pan poleca, bo w Internecie przeczytałem wiele sprzecznych opinii?

Pompa ciepła

Pompa ciepła

Czy moglibyśmy porozmawiać o pompach ciepła.

Kolektory

Kolektory

Chciałbym porozmawiać o kolektorach słonecznych i panelach do produkcji elektryczności.

Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja i klimatyzacja

– Chciałbym porozmawiać o wentylacji w moim planowanym domu.

Instalacja wod.-kan.

Instalacja wod.-kan.

– Chciałbym, jeśli znajdzie pan dla mnie czas, porozmawiać o instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Instalacje elektryczne i teletechniczne

Instalacje elektryczne i teletechniczne

Witam, dzisiaj chciałbym trochę popytać o instalację elektryczną w domu. Ale od razu uprzedzam, że za bardzo się na prądzie nie znam….