Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę - mówi Czesia - Członkini Klubu Budujących Dom, która kostkę betonową położyła w 1990 i 2011 r., a rozbudowała nawierzchnię w 2017 r.

aktualizacja: 2023-01-27 12:21:30

Działka: grunt niejednorodny.

Kostka brukowa:

  • Na rozbudowanym podjeździe - dwuwarstwowa z betonu, zaimpregnowana przemysłowo oraz wyrób z posypką mineralną imitujący granit. 
  • Wymiary - 11,8 × 11,8 cm, 8,8 × 11,8 cm i 17,8 × 11,8 cm; grubość 8 cm.
  • Kolor - jasnoszary. 
  • Obrzeża - krawężniki o wys. 30 cm. 
  • Kostka na placyku wypoczynkowym - z granitu, drobna.
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit.
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit.

Decyzja: pierwsze wybrukowane kostką trakty poprowadziłam do garażu, wokół domu, pod altaną i od gospodarczego wjazdu na działkę. Konieczność rozbudowania ostatniego z nich pojawiła się, gdy córka wyszła za mąż i postanowiła zostać z nami, w nowej części domu. Młodzi zaczęli garażować samochody w budynku gospodarczym, więc potrzebne było doprowadzenie tam twardej nawierzchni.

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę, bo chciałam nawiązać do istniejącej. Jest jasnoszara, harmonizuje z kolorem cegły silikatowej na budynku gospodarczym, rozjaśnia przestrzeń w ogrodzie, ale nie uwidacznia plam z błota i jest antypoślizgowa. Ma grubość 8 cm na wypadek wjazdu cięższych aut. Takie elementy były niewiele droższe od standardowych.

Tak jak poprzednio, kupiłam również kostkę granitową. Wcześniej utwardziłam nią mały placyk przy ogrodowym wodopoju dla psa bernardyna, a rok temu - kącik wypoczynkowy z ławeczką, tuż przy budynku gospodarczym. Szlachetny granit ładniej eksponuje żywą zieleń.

Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m.
Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m.

Rozbudowa nawierzchni - rady i przestrogi:

Dobre w kostce brukowej jest to, że pozwala na łatwą rozbudowę traktów. Daje się także przełożyć w inne miejsce. Zrobiłam tak z pierwszą betonową kostką - poprosiłam wykonawców o zdjęcie jej z podjazdu do garażu w bryle domu i przeniesienie jej na drogę przy wjeździe gospodarczym.

Brukarze zbudowali nowy fragment równie starannie. Pracując ciężkim sprzętem, nie uszkodzili przewodów, które elektrycy 18 lat temu poprowadzili do napędu bramy wjazdowej. Miejsca z kablami oznaczyli folią ostrzegawczą.

Celowo wybrałam kostkę wymagającą wąskich fug, bo chciałam uniknąć wysiewania się trawy i chwastów w piaskowej spoinie. Jeśli jednak się pojawiają, biorę szpachelkę, podważam korzenie i wyrywam je. Nigdy nie usuwam z fug mchu, nie lubię sterylnych nawierzchni. Ze względu na psa nie polewam nawierzchni Roundupem.

Koszty rozbudowy nawierzchni:

  • materiały na rozbudowaną nawierzchnię z robocizną - 19 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierajacym: Nowy placyk wypoczynkowy z nawierzchnią z drobnej kostki granitowej.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!