Popełniłam kilka błędów podczas zakładania automatyki do bramy wjazdowej!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Popełniłam kilka błędów podczas zakładania automatyki do bramy wjazdowej!

Przy dobieraniu napędu do bramy wjazdowej zaufałam specjaliście i nie żałuję, chociaż podczas największych upałów automat samoczynnie uruchamiał bramę! Poprosiłam też montera, by nie zakładał w progu bramy kształtki ograniczającej ruch skrzydeł i to był błąd. Bez tego ogranicznika niekiedy ramiona wysuwały się w stronę ulicy, co jest nieprzepisowe i jeszcze pojawiała się groźba ich wyłamania - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, bramę wjazdową użytkuje od 2013 r.

aktualizacja: 2022-01-20 09:49:16

Brama wjazdowa:

  • Dwuskrzydłowa, o szer. 4,28 m. 
  • Skrzydła - każde o szer. 2,10 m, z walcowanej stali. 
  • Słupki - stalowe o śr. 0,10 m. 
  • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

  • 2 siłowniki, moc 350 W. 
  • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
  • Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.

Decyzja: pięć lat temu kupiłam kilkuletni dom i na wjeździe na posesję zastałam dwuskrzydłową metalową bramę i furtkę... bez żadnych zamków. Poprzednia właścicielka ich nie założyła. Ponieważ wiedzieli o tym ludzie, wchodzili na działkę, kiedy tylko chcieli. Postanowiłam z tym skończyć i zamontować automatykę.

Napęd przy bramie miał też zapewnić komfort wjazdu. Wcześniej za każdym razem, czyli w dzień i w nocy, musiałam wyjść z samochodu i ją otworzyć, zamknąć. Dodanie automatu okazało się świetnym rozwiązaniem! Żałuję, że ze względu na wysoki kosztorys - najpierw elektryk musiał doprowadzić do wjazdu kable elektryczne - zrezygnowałam z ocynkowania skrzydeł i tylko pomalowałam je farbą do stali.

Skrzydła bramy rozwierają się do 110°
Skrzydła rozwierają się do 110°

Dobór napędu do bramy wjazdowej - rady i przestrogi:

  • Farba już się zaczęła łuszczyć i czeka mnie malowanie, potem kolejne i kolejne. Dlatego innym właścicielom radzę w takim przypadku jednak oddać wrota do ocynkowania, choć kosztuje to ponad tysiąc złotych plus koszt transportu.
  • Kiedy przyłącze elektryczne było już gotowe, zaprosiłam montera, specjalizującego się w instalowaniu napędów do bram. Zaproponował markowy wyrób, mówiąc, że będzie działał długo i bezawaryjnie. Zaufałam mu i nie żałuję, chociaż podczas największych upałów automat samoczynnie uruchamiał bramę! Poniekąd wynikało to z mojej decyzji - dopiero po jego założeniu planowałam utwardzić podjazd kostką, więc poprosiłam montera, żeby na razie nie zakładał w progu bramy kształtki ograniczającej ruch skrzydeł i to był błąd. Bez tego ogranicznika niekiedy ramiona wysuwały się w stronę ulicy, co jest nieprzepisowe i jeszcze pojawiała się groźba ich wyłamania. Poprosiłam fachowca o pomoc, incydenty ustały po tym, jak od nowa zaprogramował ruch wrót i zabezpieczył zawiasy.
  • Do sterowania bramą wjazdową i furtką od początku służą dwukanałowe piloty. Jestem zadowolona z dwóch skrzydeł, chociaż muszę odśnieżać pole w obrębie ich ruchu. Chodzą płynnie. Nie radzę sobie jedynie z awaryjnym otwieraniem. Potrafię zdjąć obudowę i zacząć ręczną obsługę, ale - niestety - nie potrafię wrócić do zdalnej.
Jeden z siłowników, sterownik w obudowie, lampa ostrzegawcza
Jeden z siłowników, sterownik w obudowie, lampa ostrzegawcza

Koszty zakupu i montażu napędu do bramy wjazdowej:

  • przyłącze elektryczne i napęd z montażem 5000 zł

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Widok na bramę z ulicy

Zdaniem naszych Czytelników

Gość nick

21 Jul 2022, 10:10

drogo - te 5 tysięcy pln

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!