Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2006 r.

aktualizacja: 2022-01-21 09:11:34

Ogrodzenie od frontu - o dł. 30 m.

  • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
  • Słupki i podmurówka - odpowiednio o wys. 1,90 i 0,30 m, wymurowane z cegieł klinkierowych. 
  • Przęsła - z ocynkowanych walcowanych profili stalowych, o wys. 1,60 m. 
  • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem.
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna, z napędem. 
  • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki.
Cegła i fugi na ogrodzeniu zachodzą zielonym nalotem
Właścicielom nie przeszkadza, że cegła i fugi zachodzą zielonym nalotem.

Decyzja: zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej, na pozostałych granicach posesji - ocynkowaną siatkę.

Mąż rozrysował elementy na froncie, ustalił wielkość murowanych słupków i podmurówki oraz lokalizację i szerokość stalowych przęseł, furtki i bramy. Głównym celem było uzyskanie proporcjonalnych podziałów i nawiązanie do architektury domu. Do jego stylu pasuje tradycyjna cegła klinkierowa, zaś ażurowe przęsła ze stali dodają płotu na froncie lekkości.

Zbrojony fundament liniowy, słupki i podmurówkę wykonali murarze podczas wznoszenia budynku, wykorzystując przerwy techniczne. Elementy stalowe wraz z usługą monterską zamówiliśmy po budowie u dystrybutora ogrodzeń znanego polskiego producenta.

Przedtem zasięgnęliśmy tu i ówdzie opinii i polecono nam właśnie jego wyroby, ponieważ oferuje elementy o wysokiej jakości, a dystrybutorzy zapewniają kompleksową obsługę podczas i po montażu ogrodzenia, szybko reagują na zgłaszane usterki, dotyczące pracy furtek, bram, napędów. Tego właśnie oczekiwaliśmy.

Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep
Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - rady i przestrogi:

  • Kiedy fundament liniowy związał, murarze bawili się z murowaniem słupków i podmurówki jakieś 2 tygodnie. Ładnie położyli specjalną zaprawę w fugach i gotowe czapy na słupkach i podmurówce. Nie ma wykwitów z fug, nic nie przecieka, nie odpada, chociaż minęło już kilkanaście lat. Cegła klinkierowa to taki materiał, który wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne i środowiskowe. U nas ogrodzenie stoi w cieniu, więc cegła i fugi miejscowo zaszły zielonym nalotem, ale to nie szpeci konstrukcji. Zamontowanie stalowych przęseł, furtki i bramy z napędem poszło migiem, w niecałe 2 dni.
  • Co do pielęgnacji i konserwacji ogrodzenia - planowaliśmy pomalować ocynkowaną stal lakierem, jednak najpierw czekaliśmy aż ocynk się zestarzeje, później nastała moda na surową stal i uznaliśmy, że bez farby przęsła wyglądają dobrze. Obawialiśmy się jeszcze, że rozpoczynając malowanie, zainicjujemy konieczność dalszego systematycznego odświeżania powłoki malarskiej, a przecież lepiej unikać niepotrzebnych prac. Ocynkowane przęsła nie rdzewieją, nie odkształcają się. Mąż raz spróbował umyć cegłę myjką ciśnieniową, ale piasek dostał się do mechanizmu bramy i zaczęła gorzej chodzić, więc dał spokój.

Koszty zakupu ogrodzenia z klinkieru i przęseł:

  • ogrodzenie na froncie 11 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!