Ogrodzenia z metalu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrodzenia z metalu

W grupie produktów z metalu od lat królują siatki ogrodzeniowe. To skutek dostępności i niskiej ceny.

aktualizacja: 2023-01-26 11:15:29

Ogrodzenia z metalu - rodzaje

Dawniej oferowano jedynie siatkę z drutu ocynkowanego, którą trzeba było regularnie malować. Obecnie większym popytem cieszy się siatka ocynkowana powlekana tworzywem sztucznym. Oba typy siatki kupuje się w rulonach po 15-25 m wraz z kompletem niezbędnych elementów: słupkami, linką stalową, napinaczami, zaciskami linki. Innym wariantem są gotowe panele z siatką rozciągniętą w ramach ze stali lub aluminium, pomalowaną proszkowo.

Poza wyrobami z siatki, zwolennicy ogrodzenia z metalu mają jeszcze do dyspozycji:

  • przęsła z prętów stalowych bądź aluminiowych;
  • przęsła kute albo z odlewów;
  • kosze, tzw. gabiony.

Gotowe przęsła ze stalowych lub aluminiowych kształtowników i prętów to obecnie najpopularniejsze nowoczesne materiały na ażurowe płoty. Do poziomych kształtowników przykręca się pionowe pręty o przekroju zamkniętym, wykonane z płaskowników, kątowników albo kształtowników. Jeżeli profile mają przekrój otwarty, zamyka się je specjalnym kapturkiem. Przęsła montuje się między słupkami metalowymi, betonowymi bądź murowanymi. Jest to proste, ponieważ oferowane są w kompletach wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Współczesne produkty ze stali są długowieczne i wytrzymałe na korozję, gdyż fabrycznie zabezpiecza się je przez ocynkowanie i lakieruje proszkowo. Przęsła dostępne są w wielu wzorach, kolorach z palety RAL i wymiarach (np. o wysokości od 1 do 2,40 m).

Niepowtarzalne artystyczne wyroby z ręcznie kutej stali ciągle należą do pożądanej przez wielu właścicieli elity wśród ogrodzeń. Są najdroższe i nie wszystkich na nie stać. Jednak znalazł się sposób na obniżenie ceny tego rodzaju obiektów i miłośnicy mogą nabyć gotowe przęsła, doskonale imitujące wyroby kowalskie. Są one fabrycznie powleczone nowoczesnymi powłokami, zabezpieczającymi przed korozją. Powtarzalne przęsła są tańsze od modułów kutych ręcznie, bo odlewa się je na linii produkcyjnej.

Konstruowanie ogrodzenia z koszy (gabionów) jest proste i daje ogromne pole do ciekawego zaaranżowania przegrody na granicy działki. Nie wylewa się klasycznych fundamentów - stabilizuje się je tylko punktowo zagłębionymi słupkami (do głębokości min. 70 cm) i wykonuje płytką wylewkę z betonu (powinna być kilka centymetrów szersza od koszy).

Gabiony można w dowolny sposób rozstawić i wypełnić (np. kamieniami, drewnem, szkłem, ziemią i roślinami). Najczęściej powstają one profili stalowych i drutu ocynkowanego ogniowo, niekiedy zostają jeszcze fabrycznie zabezpieczone przed korozją powłoką z PVC, lub pokryte proszkowo lakierem z palety RAL.

Ogrodzenie z gabionów
Gabiony można wypełnić kamieniami, drewnem, szkłem lub ziemią i roślinami. (fot. Konsport)

Redaktor: Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Metpol

Zdaniem naszych Czytelników

Gość bernard

08 Jul 2009, 10:10

Siatka ze środkowego zdjęcia najciekawsza-nie rzuca się w oczy jak ta niebieska.

Gość Ramon

18 Feb 2009, 15:19

Racja to że nie trzeba konserwować jest bardzo ważne ja właśnie z podobnego względu zdecydowałem się na betafence dobrze zabezpieczone przed korozja i wykonane.

Gość GD1

13 Feb 2009, 14:54

Ja wybralem panel od Betafence. Mocny, dobrze wyglada i nic ode mnie nie chce, tzn zero konserwacji. Mam Bekafor Prestige, moglby moze byc wyzszy, ale "dziala" ok ;) .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!