Jak wymienić grzejniki żeliwne na grzejniki płytowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wymienić grzejniki żeliwne na grzejniki płytowe?

Odpowiedź eksperta: Jesień za naszym oknem w tym roku nie sprzyja długim spacerom z powodu deszczowych dni, ale to jest dobry moment aby przeprowadzić w naszym domu lub mieszkaniu mały remont związany z wymianą grzejników żeliwnych na nowe modele np. grzejniki płytowe.

aktualizacja: 2017-10-16 06:33:45

W miejscach, które użytkujemy od kilkunastu czy też kilkudziesięciu lat zamontowane zostały w większości przypadków grzejniki żeliwne. Przewody doprowadzające wodę grzejną do takiego typu grzejnika wykonane są w większości przypadków ze stali i podłączone z boku, z rozstawem pomiędzy ich osiami wynoszącym 500 mm. Największą wadą estetyczną takiej instalacji jest to, że wszystkie przewody są widoczne, ponieważ prowadzone są po wierzchu ścian i po prostu psują ogólny wygląd pomieszczenia.

 

Dlatego też, aby nasze przytulne "lokum" nabrało elegancji, estetyki i porządku należy zastanowić się nad dwoma aspektami takiej wymiany

 

a) po pierwsze: zmieniamy tylko i wyłącznie same grzejniki żeliwne na nowe o nowym "design-ie", zostawiając przy tym wszystkie inne przewody dochodzące do nich,

 

b) po drugie: decydujemy się na wymianę zarówno samego grzejnika jak i całej instalacji doprowadzającej wodę grzejną.

 

W przypadku, gdy wymieniamy tylko stare grzejniki żeliwne jesteśmy ograniczeni podczas wyboru spośród ogromnej gamy oferowanych produktów następującymi aspektami: po pierwsze sposób podłączenia takiego urządzenia grzewczego może być tylko i wyłącznie z boku, a po drugie bardzo ważna jest odległość liczona w osiach pomiędzy otworem dopływowym (tzw. króćcem zasilania), do którego wpływa woda grzejna a otworem odpływowym (tzw. króćcem powrotu), którym opuszcza grzejnik. Uwarunkowane jest to tym, że przewodów nie da się w łatwy sposób zmienić.

 

W większości przypadków podany wymiar w starych grzejnikach żeliwnych jest równy 500 mm (licząc pomiędzy osiami otworów). Taki rozstaw króćców przyłączeniowych zapewniają nam stalowe grzejniki płytowe, zwane dalej modernizacyjnymi.

 

Podczas takiej wymiany jest jeszcze jedna bardzo ważna czynność, o której nie powinniśmy zapominać, a mianowicie należy wykonać "płukanie" samej instalacji. Podstawowym celem takiej operacji jest usunięcie nagromadzonych w przewodach zanieczyszczeń lub też drobnych ciał stałych, które w instalacji z nowymi grzejnikami mogłyby spowodować niedrożność, a tym samym nieprawidłowe działanie samego urządzenia grzewczego wyposażonego w tzw. zawór termostatyczny i głowicę termostatyczną.

 

Większe pole do manewru będziemy mieli, gdy zdecydujemy się na całkowitą wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania (co może nastąpić przy okazji generalnego remontu). Możemy zmienić sposób rozprowadzenia przewodów, czyli zdecydować czy będą one prowadzone w podłodze, w bruździe ściennej, czy też zamontujemy rozdzielacz schowany w szafce, z którego będą odchodziły w posadzce, przewody do każdego grzejnika oddzielnie. Wówczas mamy do wyboru kilka sposobów podłączenia grzejnika, a co najważniejsze najprawdopodobniej unikniemy sytuacji, w której wybierzemy na początku grzejnik, odpowiadający nam pod względem estetyki i wyglądu, a z którego będziemy musieli zrezygnować z powodu braku możliwości jego właściwego podłączenia . Najbardziej rozpowszechnionymi sposobami podłączeń to wspomniane wcześniej podłączenie boczne, dolne oraz środkowe.

Tomasz Podleś
Manager produktu - grzejniki płytowe
Purmo

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!