Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne wykonane na zamówienie

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne wykonane na zamówienie
Poprosiłem znajomego producenta, żeby zrobił dla mnie drzwi bezpieczne i tak ocieplone, żeby nadawały się do domu pasywnego. Doradził grube pełne skrzydło, bez przeszkleń, ja zrezygnowałem nawet z judasza, żeby utrzymać parametry pasywne... - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, drzwi zewnętrzne zamontował w 2014 r.

Drzwi zewnętrzne:

  • Główneantywłamaniowe, ze stalową konstrukcją, otwierane na zewnątrz. Cała powierzchnia skrzydła pokryta grubą blachą stalową, od strony ganku wykończona warstwą klejonego drewna dębowego; termoizolacja z wełny mineralnej i pianki PU, U = 0,7 W/(m2•K). Wymiary – 200 x 90 x 12 cm; zawiasy z zabezpieczeniami przed podważeniem skrzydła; dwa zamki klasy 6 i 7, z bolcami antywyważeniowymi, górny z gałką do łatwego zamykania od wewnątrz. 

  • Gospodarcze – stalowe, 200 x 90 x 4,5 cm.

Montaż: firmowy producenta. Zamówiłem go po wykonaniu elewacji. Wcześniej na czas budowy w otworze wstawiłem stalowe drzwi przeciwpożarowe, które teraz wykorzystuję w kotłowni.

Drzwi od strony wiatrołapu otwiera się gałką w górnym zamku
Drzwi od strony wiatrołapu otwiera się gałką w górnym zamku

Decyzja: znam bardzo solidnego producenta drzwi z Łomianek, więc nie szukałem innego. Poprosiłem, żeby zrobił dla mnie drzwi bezpieczne i tak ocieplone, żeby nadawały się do domu pasywnego. Doradził grube pełne skrzydło, bez przeszkleń, ja zrezygnowałem nawet z judasza, żeby utrzymać parametry pasywne.

Masywną, stalową konstrukcję i poszycie z blachy (na moją prośbę) zamaskował klejonym drewnem od zewnętrznej strony, a od wiatrołapu – laminatem. Zastosował kilka uszczelek w ościeżnicy i w skrzydle, które w pozycji zamkniętej szczelnie się zazębiają. Dodał zamki i zawiasy w klasie "na opór", mają dobre zabezpieczenia przed wyważeniem. O wszystkim pomyślał i na budowę dostarczył cały komplet! Na niestandardowe drzwi czekałem 2 tygodnie.

Skrzydło ze stali, wykończone drewnem i laminatem, ma grubość 12 cm.
Skrzydło ze stali, wykończone drewnem i laminatem, ma grubość 12 cm.

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne - rady i przestrogi:

Drzwi wejściowe pokryte drewnem nie mogą być wystawione na słońce i deszcz. Moje mają wytrzymałą powłokę ochronną i jeszcze zasłoniłem je daszkiem nad całym gankiem. Drzwi są zawsze suche! Muszę je tylko od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką z kurzu, bo mieszkam przy szutrowej drodze.

Zamki i zawiasy nie wymagają jeszcze smarowania. Uszczelki trochę pracują, ale nie sparciały. Skrzydło wygląda potężnie, jego grubość to przecież aż 12 cm i w środku stal oraz solidne ocieplenie, lecz chodzi lekko. Jest tak szczelne i ciepłe, że zrezygnowałem z drzwi wewnętrznych w wiatrołapie. Nie miały tu racji bytu.

Parterowy dom ma dużo okien i w dzień, na szczęście, nie muszę zapalać światła przy "pełnym" wejściu. Takie drzwi to droga impreza, jednak warta zainwestowania. Wolałem nie kupować tanich w hipermarkecie, tylko zamówić solidne, które wystarczą na kilkadziesiąt lat.

Drewno zabezpieczono powłoką odporną na czynniki zewnętrzne.
Drewno zabezpieczono powłoką odporną na czynniki zewnętrzne.

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne - koszty:

  • drzwi wejściowe 7000 zł plus montaż.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Jak dbać o zamontowane rolety zewnętrzne na etapie budowy domu? Okna i drzwi
Aby cieszyć się bezawaryjnym działaniem stolarki po zakończeniu prac budowlanych, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu produktów, tak aby ochronić je przed ...
Uwaga, szkło! Dlaczego szyby w oknach i drzwiach pękają oraz jak temu zapobiec? Okna i drzwi
Co to jest: bezbarwne, przezroczyste i ciężko się bez niego obejść? Moglibyśmy powiedzieć, że powietrze, lecz podczas budowy domu niemałą rolę odgrywa także szkło, ...
Bariera przed jesienno-zimowym smogiem - system wentylacji Schüco VentoLife Okna i drzwi
Sezon grzewczy trwa, a wraz z nim powrócił problem smogu w wielu polskich miastach. Przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami możemy chronić się na przykład w ...
Wymiana parapetów zewnętrznych. Na co zwracać uwagę? Okna i drzwi
Najbardziej newralgicznym punktem złącza murowego w oknie jest jego dolny próg. To tamtędy najczęściej przewiewa wiatr i przecieka woda deszczowa. Dzieje się tak na ...
Kupujemy okna - porady praktyczne Okna i drzwi
Jakie okna i za ile kupić? Jakiego producenta wybrać i u kogo je zamówić? Jakie parapety będą pasowały i kto powinien je zamontować? Oto podstawowe pytania, które ...
Ile kosztują drzwi tarasowe? Okna i drzwi
Porównujemy drzwi tarasowe w pięciu kategoriach cenowych: powyżej 8000, 10 000, 12 000, 13 000 i 16 000 zł. Zobacz naszą galerię.

Topowe produkty