Uwaga, szkło! Dlaczego szyby w oknach i drzwiach pękają oraz jak temu zapobiec?

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Uwaga, szkło! Dlaczego szyby w oknach i drzwiach pękają oraz jak temu zapobiec?
Co to jest: bezbarwne, przezroczyste i ciężko się bez niego obejść? Moglibyśmy powiedzieć, że powietrze, lecz podczas budowy domu niemałą rolę odgrywa także szkło, które trafia do naszych okien i drzwi. Problem, z którym sporadycznie borykają się wówczas inwestorzy, to pękanie szyb. Jakie czynniki prowadzą najczęściej do ich uszkodzeń? Jak można się przed nimi zabezpieczyć?

Zanim zastanowimy się, jak zapobiec pękaniu szyb, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: dlaczego szkło ulega uszkodzeniu? Przyczyny zasadniczo dzielimy na dwa rodzaje - mechaniczne oraz termiczne. Na początek przyjrzyjmy się tym pierwszym.

Lepiej wybierać uznanych producentów

Szkło jest elastyczne, lecz bardzo kruche. Pęknie zawsze i praktycznie od razu, bez uprzedniego odkształcenia, w momencie gdy przyłożone do niego obciążenie przekroczy wytrzymałość materiału na rozciąganie. Jeśli w zakupionych oknach lub drzwiach zauważymy nawet drobne defekty czy pęknięcia - powinniśmy zareagować natychmiast. Mogą one bowiem świadczyć o problemie narastającym już od etapu produkcji, gdzie wszelkie zarysowania z czasem coraz bardziej obniżają wytrzymałość szkła.

- Szczególną uwagę zwracajmy na krawędzie przeszkleń - radzi Mateusz Kuduk, ekspert z firmy OknoPlus. - Z reguły jest to najsłabszy punkt całej tafli. Im gorszej jakości obróbka, tym bardziej obniżona będzie wytrzymałość materiału na rozciąganie. Nie bagatelizujmy więc pojawiających się na krawędziach pęknięć czy odprysków - dodaje.

Wybierając przeszklenia do domu, warto zatem korzystać z propozycji uznanych producentów.

Dom w trakcie budowy

Liczy się odpowiedni timing

Montaż okien i drzwi to przeważnie kamień milowy budowy, prawdziwy rytuał przejścia pomiędzy stanem surowym a początkiem prac wykończeniowych. Zanim jednak wstawimy nowe przeszklenia, warto wcześniej zrealizować wszystkie ciężkie prace, np. pokrycie dachu, budowa ścianek działowych. Nowym wylewkom betonowym należy także dać czas na wyschniecie. Wynika to z dwóch przyczyn.

- Po pierwsze - ograniczamy ryzyko stłuczenia szyby przez nieuważnego pracownika budowy - podpowiada Kuduk. - Po drugie - w ten sposób ograniczymy cyrkulację powietrza i zapobiegniemy gromadzeniu się wilgoci, która może wypaczyć profile i w konsekwencji doprowadzić do naprężeń w szkle. Prawidłowy montaż okien to warunek niezbędny, aby szyba zachowywała się prawidłowo - dodaje ekspert OknoPlus.

Jeżeli budowę prowadzimy etapami i stan surowy zamknęliśmy tuż przed zimą, otwory okienne i drzwiowe najlepiej zakryć deskami. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy się przed śniegiem i deszczem, ale też przed działaniem osób trzecich.

Dom z zamontowaną stolarką okienną

Uwaga na wysokie temperatury!

Do powstawania naprężeń w strukturze szyby, oprócz czynników mechanicznych, może także prowadzić jej intensywne oraz niejednorodne nagrzewanie. Pęknięcie termiczne można poznać po tym, że zawsze biegnie w głąb powierzchni szyby po drodze najmniejszego oporu, a więc pod kątem prostym względem krawędzi i grubości szkła. W kontekście stolarki otworowej często bagatelizuje się aspekt naprężeń termicznych, co jest błędem.

O ile projekt naszego domu zakłada okna i drzwi po stronie nasłonecznionej (południe, wschód), zaleca się stosowanie szyb hartowanych, które są bardziej odporne na pęknięcia. Szczególnie, jeśli część przeszkleń znajdować się będzie w cieniu, a pozostały fragment narażony będzie na silne oddziaływanie promieni słonecznych - taka sytuacja generuje większe obciążenie termiczne szyby. W ograniczeniu tego zjawiska pomóc może zastosowanie zewnętrznych żaluzji lub rolet.

Warto wystrzegać się też sytuacji pozornie nieszkodliwych, a w rzeczywistości prowadzących do nadmiernej akumulacji ciepła przez szkło. Montując żaluzje, rolety i inne zasłony od strony wnętrza, powinniśmy więc zachować odpowiedni odstęp pomiędzy szybą, a ochroną przeciwsłoneczną. Zasada ta dotyczy także grzejników oraz silnego oświetlenia. Otwierając okna i drzwi przesuwne należy też pamiętać, by skrzydeł nie pozostawiać w pozycji całkowicie nachodzącej na sąsiadujące przeszklenie, co uniemożliwia ucieczkę ciepłego powietrza. Myjąc szyby, unikajmy zaś bardzo ciepłej wody lub gorącej pary.

(Nie tylko) przezorny zawsze ubezpieczony

Jak widać, zarówno podczas budowy, jak i wykańczania domu wszelkie przeszklenia narażone są na sporo czynników, które osłabiają ich odporność na naprężenia i pęknięcia. Pod uwagę należy wziąć zarówno uwarunkowania mechaniczne, jak i termiczne, co czasem bywa zadaniem bardzo trudnym, nawet dla projektanta budynku. Nie sposób jest przecież przewidzieć wszystkiego - zwłaszcza niefrasobliwości wykonawcy, który niefortunnie stłucze szybę podczas innych prac budowlanych lub wykończeniowych.

Mając na uwadze powyższe czynniki, producenci stolarki oferują specjalne programy gwarancyjne, które pozwalają ubezpieczyć się na wypadek nieszczęścia na budowie.

- Dbając o komfort naszych klientów, do każdej nowej umowy wprowadziliśmy roczne ubezpieczenie szyb zamontowanych w oknach marki OknoPlus - wyjaśnia Izabela Tryba - Dyrektor Handlowy OknoPlus. - W razie szkody wystarczy telefonicznie zgłosić uszkodzenie szyby, zamówić nową o takich samych parametrach wraz z usługą montażu i po kłopocie. Pieniądze zostaną zwrócone na konto klienta najpóźniej po 30 dniach.

www.oknoplus.com.pl
aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
5 kroków do zabezpieczenia bramy garażowej w trakcie budowy Okna i drzwi
Montaż bramy garażowej na wczesnym etapie budowy posiada zarówno zalety, jak i wady. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że zabezpieczony bramą garaż jest idealnym ...
Błędy w wyborze i montażu drzwi Okna i drzwi
Niedokładne wymierzenie ościeża, zamontowanie drzwi otwierających się w złym kierunku czy nałożenie zbyt dużej ilości pianki, to częste błędy popełniane podczas ...
Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku Okna i drzwi
Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania ...
Wymiana drzwi zewnętrznych Okna i drzwi
Drzwi zewnętrzne mają zatrzymać złodzieja i uciekające z budynku ciepło. Istotny jest też ich wygląd – mówi się przecież, że wejście to wizytówka domu. Kluczowy ...
Fachowy montaż okien - krok po kroku Okna i drzwi
Wybór nowych okien nie jest zadaniem, które może nas przerosnąć, pod warunkiem, że uzbroimy się w niezbędną wiedzę. Co innego montaż – ten wymaga już kompetencji ...
Bariera przed jesienno-zimowym smogiem - system wentylacji Schüco VentoLife Okna i drzwi
Sezon grzewczy trwa, a wraz z nim powrócił problem smogu w wielu polskich miastach. Przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami możemy chronić się na przykład w ...

Topowe produkty