Efektowny kontrast, czyli biel i czerń we wnętrzach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Efektowny kontrast, czyli biel i czerń we wnętrzach

Bardzo kontrastowe, a jednocześnie doskonale ze sobą współgrające. Mowa o czerni i bieli. Wnętrza zaaranżowane w tych właśnie kolorach są zawsze efektowne, ale i eleganckie.

aktualizacja: 2018-06-21 07:40:01

Czyż połączenie czerni i bieli w świecie mody nie jest uważane za jedno z najbardziej eleganckich i uroczystych? Do każdego typu urody, do każdej kobiety i każdego mężczyzny czarno-biały strój zawsze pasuje. Podobnie jest z wnętrzami. Zestawienie tych dwóch bardzo kontrastowych kolorów nigdy nie jest nudne, dobrze odnajduje się zarówno w mieszkaniach bardzo nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, jak i tych klasycznych.

Dodatki do czarno-białych zestawień

Nietrudno urozmaicić tę kompozycję kolorystyczną, dodając kilka akcentów w intensywnych barwach, jak na przykład turkus czy żółty. Ale i pastelowe odcienie będą ładnie uzupełniać czarno-białą klasykę. Jeżeli boimy się, że aranżacja wykonana na bazie czarnych i białych mebli stanie się zbyt surowa, dodajmy do niej puszysty dywan, miękkie poduchy, tkaniny w oknach, a one na pewno uprzytulnią wnętrze.

Co warto wiedzieć o czerni i bieli?

Kolor biały optycznie powiększa pomieszczenia, dodaje im czystości, lekkości, świeżości. Szczególnie w niewielkich pokojach, w ciemnych przedpokojach czy łazienkach skutecznie stworzy wrażenie przestronności. Czerń natomiast jest elegancka, tajemnicza, pięknie podkreśla inne kolory będące w jej sąsiedztwie. Właśnie dlatego biel tak lubi jej towarzystwo.

Pamiętajmy jednak, że kolor czarny optycznie zmniejsza przestrzeń. Ponieważ absorbuje światło, to przybliża wizualnie płaszczyzny, a zatem nie poleca się go do małych pomieszczeń. Nie jest też dobrym pomysłem malowanie na czarno dużych powierzchni w mieszkaniach, mogą bowiem stać się przytłaczające i dominujące w całej aranżacji.

Czerń i biel we wnętrzach fot. Fotolia
Kontrastowa kuchnia fot. Fotolia

Architektura lubi czerń i biel

Nie tylko jednak wnętrza wyglądają efektownie w tych barwach. Bryły budynków także robią doskonałe wrażenie, kiedy na elewacji są łączenia bieli i czerni. Przykładem takiego budynku jest dom "Czarno na białym", będący projektem pracowni 81.waw.pl.

Może cię zainteresować
Co to jest szkło ornamentowe? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jakie okna przesuwne wybrać? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jak zasłonić okna na parterze? Jaka roleta na skośne okno? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Okna na straży bezpieczeństwa Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jak zamontować drzwi techniczne? Co to za kolor Winchester? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Co daje anodowanie aluminium? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki?
Zobacz więcej Zwiń

Bryła parteru została obłożona w czarnymi matowymi płytami kompozytowymi, a forma piętra w opozycji została podkreślona białą elewacją w wysokim połysku, która odbija otoczenie. Są jak dwie formy yin i yang, które poprzez przeciwieństwa się przyciągają, uzupełniają i dążą do równowagi - tak mówią o swoim projekcie architekci pracowni 81.waw.pl.

Projekt 81.waw.pl Dom Czarno na białym
Zdjęcie: Projekt81.waw.pl
Projekt 81.waw.pl: Dom Czarno na białym
Zdjęcie: Projekt81.waw.pl

Okna w modnym kontraście

Do takiej koncepcji kolorystycznej trzeba też dopasować okna. Z białych i czarnych okien można stworzyć efektowną kontrastową kompozycję, podkreślającą czarno-biały wystrój wnętrz. Co ważne, profile z PVC mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej, a inny od wewnątrz, co ułatwia dopasowanie okien do wystroju wnętrza i jednocześnie do elewacji.

Elegancję i atrakcyjność czarno-białych połączeń dodatkowo podkreśli matowe, aksamitne wykończenie powierzchni profili, jakie oferuje od niedawna firma VEKA. Taka struktura nosi nazwę VEKA Spectral. Profile są delikatne w dotyku, mają głębokie matowe wykończenie, jakie dotychczas było niespotykane w oknach z PVC. Jednocześnie cechuje je bardzo duża odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz na zarysowania.

Wykończenie Spectral jest oferowane w trzech odcieniach szarości: antracytowy ultramatowy, platynowo-szary ultramatowy i umbra ultramatowy, a także w kolorze grafitowo-czarnym ultramatowym i białym ultramatowym.

Profile Veka Spectral colors
Profile Veka Spectral colors

Na zdjęciu otwierającym: Czarne okna w łazience, fot. Fotolia

Firma powiązana:
VEKA POLSKA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!