Remont podłogi nie musi być długotrwały, uciążliwy ani kosztowny

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Remont podłogi nie musi być długotrwały, uciążliwy ani kosztowny
Przy remoncie starszych podłóg sama naprawa posadzki może nie wystarczyć. Często wymienić trzeba także warstwy podkładowe. Żeby zdecydowanie przyśpieszyć prace i nie obciążać nadmiernie stropu warto wykorzystać kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT i płyty suchego jastrychu.

Posadzki w starych domach i mieszkaniach często ułożone są na zapadniętych płytach pilśniowych albo paździerzowych, krzywych i skrzypiących deskach (zwykle pomalowanych brązową olejną farbą), ewentualnie na spękanym, czasami zawilgoconym podłożu betonowym. Pod deskami i płytami drewnopochodnymi znajdują się legary, stanowiące konstrukcję stropu, często także polepa, wypełniająca przestrzeń między nimi i pełniąca funkcję izolacji termicznej oraz akustycznej.

Jeżeli warstwy podkładowe są nierówne, zawilgocone, zagrzybione, podczas remontu podłogi należy je usunąć i zastąpić nowymi.

Prześledź "krok po kroku" rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu

Świetnym materiałem do ich odtworzenia jest Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L i Leca® KERAMZYT podsypkowy. To ceramiczne, lekkie i porowate kruszywo stworzy barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto ułatwi wypoziomowanie stropu.

W rozwiązaniu tradycyjnym (stosowanym na stropach betonowych i ceglanych typu Klein) warstwę podkładową pod posadzką stanowi cementowy jastrych, który dociska "akustyczny" styropian EPS, wełnę mineralną, gumowe maty akustyczne itp. Izolację akustyczną i wylewkę rozdziela folia. Trzeba pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg. To technologia ciężka.

Lekkie kruszywo ceramiczne pod płyty suchego jastrychu

Dane techniczne produktu:

  • Wyrób zgodny z: EN 14063-1
  • Atest PZH: HK/B/0390/01/2017
  • Frakcja: 0-5 mm
  • Rodzaj ziaren: okrągłe i kruszone
  • Gęstość nasypowa w stanie luźnym: 425-575 kg/m3 (średnio ok. 500 kg/m3)
  • Współczynnik przewodzenia ciepła: λ = ok. 0,120 W/mK*
  • Wilgotność: <4%
  • Reakcja na ogień: klasa A1 (niepalny)

Więcej informacji: Leca® KERAMZYT podsypkowy

Alternatywą jest technologia lekka, polecana szczególnie do stropów drewnianych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją również na stropach wymienionych powyżej. Patrząc od dołu, najpierw układa się Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takie wypełnienie, idzie warstwa separacyjna - najlepiej szpryc cementowy o grubości 0,2–0,5 cm. Kolejna jest warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego, pochłaniająca dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń poniżej.

Ta warstwa ma grubość od 2 do 10 cm, co pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie, na wypoziomowanym keramzycie, układa się płyty suchego jastrychu. Ich grubość wiąże się z przeznaczeniem pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta 2,5-centymetrowa. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o grubości 5 cm i płyty suchego jastrychu o grubości 2,5 cm to ok. 50 kg. Takie rozwiązanie jest o połowę lżejsze od tego z betonową wylewką i pozwala na odciążenie starego, wysłużonego stropu.

Płyty suchego jastrychu układa się bardzo szybko, nie wymagają kłopotliwych prac związanych z przygotowaniem betonu i jego pielęgnacją. Od razu po ich ułożeniu kłaść posadzkę – nie ma potrzeby czekania tygodniami na wyschnięcie cementowego jastrychu. Aby poprawić skuteczność izolacji akustycznej, na podsypce keramzytowej można dać 2-centymetrową matę z wełny akustycznej.

Na płytach suchego jastrychu da się wykonać prawie każdy rodzaj posadzki: płytki, panele, wykładziny... Nie zaleca się jedynie układania parkietów, przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma też większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach. Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, typu folia w płynie. Istnieje również możliwość montażu ogrzewania podłogowego. Suche jastrychy poleca się szczególnie w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na czasie – np. chce przeprowadzić remont podłogi w weekend.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Suchy jastrych na keramzycie krok po krokuOpis kolejnych warstw:

1. Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach.
2. Układanie folii paroizolacyjnej (na stropach betonowych, żelbetowych i ceglanych).
3–6. Układanie warstwy Leca® KERAMZYTU podsypkowego o grubości 2–10 cm.
7. Układanie płyt suchego jastrychu – rozpoczynamy od narożnika przeciwległego do drzwi.
8. Po podsypce przemieszczamy się na płytach drewnopochodnych, np. OSB.
9. Płyty suchego jastrychu łączy się na tzw. zakład.
10. Klejenie płyt na łączeniach.
11. Dodatkowe łączenie suchego jastrychu wkrętami (na zakładach).
12. Szpachlowanie większych szczelin między płytami.

Kliknij na obrazek i znajdź swoje rozwiązanie
Program z ponad 330 gotowymi rozwiązaniami z zakresu izolacji, drenaży, geotechniki, ogrodnictwa, ekologii wraz z rysunkami technicznymi (PDF i DWG), specyfikacjami, kalkulatorami, instrukcjami "krok po kroku", wizualizacjami 3D.

Więcej informacji na www.leca.pl

Logotyp Leca

aktualizacja: 2017-10-10

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Rozwiązania problemów z jakimi się spotkasz, remontując podłogę Podłogi i posadzki
Czasami stary parkiet wystarczy wycyklinować, żeby znowu dobrze wyglądał. Kiedy indziej taka renowacja to za mało, co więcej – może się okazać, że trzeba wymienić ...
Cechy charakterystyczne paneli podłogowych Podłogi i posadzki
Do niedawna mogły uchodzić za „drewno dla ubogich”. To się jednak zasadniczo zmieniło. Od bogactwa wzorów i wielkości paneli może zakręcić się w głowie. W dodatku ...
Gdzie i w jakich warunkach można układać parkiet? Rodzaje parkietów Podłogi i posadzki
Parkiety to rozwiązanie niezbyt tanie, ale efektowne, niepowtarzalne i przyjemne w codziennym korzystaniu dzięki m.in. temu, że ma dobrą izolację cieplną i akustyczną ...
Co jest najważniejszym czynnikiem wyboru danego rodzaju drewna na posadzkę? Podłogi i posadzki
Podłoga z litego drewna do niedawna uchodziła za rozwiązanie drogie i ekskluzywne. Na szczęście teraz, w dobie desek warstwowych, stała się bardziej dostępna, a równie efektowna.
9 błędów popełnianych podczas wykonania podłóg i posadzek Podłogi i posadzki
Wykonanie podłóg i posadzek wymaga dużej wiedzy technicznej, doświadczenia i staranności. Niestety, nawet niektórym fachowcom zdarzają się błędy, które mogą mieć ...
Remont starej posadzki - pytania i odpowiedzi Podłogi i posadzki
Podłoga składa się z kilku warstw, umieszczonych na gruncie lub stropie. Wierzchnią stanowi posadzka. Jeśli nam się znudziła bądź uległa zniszczeniu, zazwyczaj możemy ...

Topowe produkty