Przewodnik inwestora - koszt ogrzewania domu gruntową pompą ciepła

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 9-16 minut
Przewodnik inwestora - koszt ogrzewania domu gruntową pompą ciepła
Korzyści z wyboru pompy gruntowej do kompletnego ogrzewania domu. Porównanie z innymi systemami ogrzewania i roczne oszczędności. Wszystko to w wywiadzie z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet Julią Sobaszek. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.

Poprosiliśmy Julię Sobaszek, Krajowego Doradcę ds. Pomp Ciepła Galmet o pomoc przy wyborze optymalnego, kompletnego systemu grzewczego, tj. gruntowej pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. oraz właściwego wymiennika c.w.u. do takiej instalacji.

Julia Sobaszek: Na początku chcę zaznaczyć, że bez wątpienia ogrzewanie domu i c.w.u. za pomocą gruntowej pompy ciepła jest najnowocześniejszym i najwydajniejszym sposobem zaopatrzenia domu w ciepło. Rozwiązanie takie właściwie nie ma słabych stron. Wystarczy dokonać tylko doboru odpowiedniego modelu pompy ciepła i zbiornika, poprawnie wykonać montaż i przez długie lata cieszyć się zaletami ekologicznego, skutecznego, niebywale komfortowego i niezwykle taniego w użytkowaniu systemu.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania gruntowej pompy ciepła? Co trzeba wziąć pod uwagę, aby dobrać właściwą pompę ciepła do domu? Ile wynoszą koszty jej użytkowania?

Julia Sobaszek: Maxima, to najefektywniejsza na polskim rynku pompa ziemna do ogrzewania domu i wody użytkowej. Gwarantuje maksymalny komfort użytkowania i wysoką wydajność przez cały rok. Zapewnia kompleksową obsługę budynku, korzystając z energii odnawialnej zgromadzonej w gruncie (OZE). Pozwala zaopatrzyć dom w ciepłą wodę użytkową, zadbać o jego ogrzewanie, a gdy zajdzie potrzeba podgrzać wodę do basenu. Pracuje w systemie ziemia-woda i zapewnia najwyższe parametry pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Maxima może pracować samodzielnie lub pełnić rolę najważniejszego elementu Hybrydowego Systemu Grzewczego (HSG). Zastosowanie HSG Galmet gwarantuje poprawną współpracę wszystkich urządzeń, atrakcyjną cenę zestawu, jakość na najwyższym poziomie, a wszystko z kompleksowym i bezpłatnym doradztwem w zakresie doboru i uzyskania dofinansowania. To zdecydowanie najlepsze dostępne w naszym kraju kompleksowe, zintegrowane i uniwersalne rozwiązanie zarówno do ogrzewania domów, instytucji, jak i obiektów przemysłowych.

Pompa ciepła Maxima

Skonstruowana przez Galmet gruntowa pompa ciepła Maxima w ciągu roku zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Julia Sobaszek: To zasłużona popularność. Maxima, to przede wszystkim pierwsza produkowana w Polsce gruntowa pompa ciepła wyróżniona najwyższym europejskim odznaczeniem - Europejskim Znakiem Jakości EHPA-Q, przyznawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. Urządzenie z takim znakiem gwarantuje najwyższą jakość, wydajność, oszczędność i trwałość, a także błyskawiczną dostępność serwisu i części zamiennych bezpośrednio od producenta.

Jaka jest podstawowa funkcjonalność takiej pompy ciepła?

Julia Sobaszek: Maxima dostarcza 100% ciepła niezbędnego do ogrzania domu i wody użytkowej. Taki tryb pracy pompy ciepła nazywamy monowalentnym. Do współpracy z pompą ciepła zaleca się stosowanie systemów niskotemperaturowych (ogrzewanie podłogowe, ścienne). Pozwala ono obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu, sprawiając, że odczuwamy komfort cieplny już przy 20, a nie przy 22°C, jak to się dzieje przy ogrzewaniu grzejnikowym.

Pompa ciepła Maxima dostarcza 100% ciepła niezbędnego do ogrzania domu i wody użytkowej.

W jaki sposób pomagacie klientom wybrać idealną pompę ciepła dla ich domu?

Julia Sobaszek: W Krajowym Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej Galmet staramy się pomagać już na etapie planowania i projektowania inwestycji, a później w trakcie realizacji również doradzamy i jesteśmy do dyspozycji klienta. Doradca Galmet ds. dofinansowań pomaga natomiast w wyszukiwaniu programów dofinansowania funkcjonujących w poszczególnych regionach i miastach. Na bieżąco monitorujemy, gdzie i jakiej wysokości dotację może otrzymać klient zainteresowany zakupem nowoczesnych ekologicznych urządzeń grzewczych lub modernizacją istniejącej instalacji.

Do naszych zadań należy dobór urządzeń optymalnych do każdej inwestycji, kalkulacja oszczędności, dokładne określenie korzyści wynikających z wyboru produktów Galmet. Wystarczy przedstawić doradcy Galmet najważniejsze parametry swojego domu, aby otrzymać konkretne, najlepsze dostępne rozwiązanie.

Jakie parametry domu należy przedstawić dla uzyskania najbardziej precyzyjnej porady?

Julia Sobaszek: Najważniejsze parametry jakie należy przedstawić, to m.in.:

 • powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń
 • zapotrzebowanie na c.w.u.
 • rodzaj ogrzewania
 • zapotrzebowanie cieplne budynku

Najistotniejszy jest ten ostatni, czyli zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło - thermal camera

Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?

Julia Sobaszek: Zapotrzebowanie cieplne budynku zależy przede wszystkim od stopnia izolacyjności budynku, zastosowanych technologii budowy oraz strefy klimatycznej. Przypomnę, że w Polsce wyróżniamy 5 stref klimatycznych. Zapotrzebowanie cieplne budynku uwzględnia: straty przez przegrody przezroczyste i nieprzezroczyste, dach oraz do gruntu, a także straty wentylacyjne. Każdy projekt nowego domu posiada dokładne wyliczenie zapotrzebowania cieplnego.

W starszych budynkach natomiast, warto wykonać audyt energetyczny. Obliczenia wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 12831. Można też zastosować szacunkowe wartości jednostkowego zapotrzebowania, które zależą m.in. od rodzaju budynku, roku budowy, ale nie będą one tak precyzyjne, jak wyliczenia zgodne z normą.

W przybliżeniu możemy przyjąć, że szacunkowe zapotrzebowanie cieplne wynosi w przypadku budynku:

 • starego nieocieplonego: >100 W/m²
 • starego ocieplonego: 60-80 W/m²
 • nowego, standardowo wykończonego: 30-50 W/m²
 • energooszczędnego: 25-40 W/m²
 • pasywnego: 10 W/m²

W zależności od liczby mieszkańców, należy przyjąć dodatek mocy na c.w.u. (dodatkowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania c.w.u.) w wysokości np. 0,25 kW na osobę przy standardowym zużyciu. Poniżej przedstawiam konkretny przykład optymalnego doboru pompy ciepła Maxima i zbiornika na potrzeby wybranego projektu nowego domu.

Zgodnie z projektem, parametry, które bierzemy pod uwagę to:

 • Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń: 120 m²
 • Zapotrzebowanie cieplne budynku - wartość z projektu lub audytu zgodnie z normą PN-EN 12831: 6 kW
 • Liczba mieszkańców: 4
 • Zapotrzebowanie dobowe na ciepłą wodę: 200 l
 • Instalacja ogrzewania podłogowego: 100% - bez dodatkowej regulacji
 • Maksymalna projektowa temperatura zasilania: 35°C
 • Maksymalna projektowa temperatura powrotu: 30°C
 • Lokalizacja: strefa klimatyczna II
 • Temperatura zadana pomieszczeń: 20°C
 • Temperatura c.w.u.: 50°C
 • Cena energii elektrycznej: 0,6 zł kWh

Jakie urządzenia można polecić dla powyższej instalacji?

Julia Sobaszek: Najodpowiedniejsza będzie następująca konfiguracja:

 • Maxima 7 GT - gruntowa pompa ciepła w klasie energetycznej A++, mocy grzewczej 7,25 kW i COP na poziomie 4,32 (przy B0W35, zgodnie z normą EN 14511).

 • SGW(S) Maxi 250 - ekonomiczny wymiennik c.w.u. o pojemności nominalnej 250 l dedykowany do pomp ciepła.

W powyższym systemie dolne źródło ciepła, z którego pobierane jest ciepło do instalacji stanowi grunt. W zależności od wielkości działki, jakości gruntu i preferencji właściciela zaleca się wykonanie 2 odwiertów pionowych o długości 70 m każdy lub kolektora poziomego o powierzchni 280 m².

Jak wyznaczana jest łączna głębokość odwiertów i powierzchnia poziomych kolektorów dolnego źródła ciepła?

Julia Sobaszek: Łączna powierzchnia kolektorów poziomych lub długość pionowych (odwiertów) zależy od mocy chłodniczej oraz uzysku ciepła z dolnego źródła (jednostkowego poboru ciepła z gruntu). Średni uzysk to ok. 40 W/m w przypadku odwiertów pionowych i ok. 20 W/m² przy kolektorach poziomych. Uzysk ten rośnie wraz ze wzrostem gęstości i wilgotności gruntu.

Wzory na wyznaczenie długości odwiertów

Dla pompy ciepła Maxima 7 GT zalecane są zatem odwierty o łącznej długości ok. 140 m, wykonane w 2 obiegach (2 x 70 m) lub kolektory poziome o powierzchni ok. 280 m².

Jakie oszczędności daje zastosowanie pompy ciepła Maxima w opisanym układzie w stosunku do innych sposobów zasilania c.o. i c.w.u.?

Julia Sobaszek: Możemy porównać wartości dla kilku najpopularniejszych sposobów ogrzewania. Łączne zapotrzebowanie ciepła c.o. i c.w.u. przy zastosowaniu pompy ciepła wynosi:

Zapotrzebowanie ciepła Ogrzewanie w kWh Ciepła woda w kWh Suma w kWh
Pompa ciepła 8893 3363 12256
Drugie źródło ciepła 0 0 0

Aby wygenerować niezbędną ilość energii cieplnej (sumaryczne zapotrzebowanie cieplne powyżej 12 256 kWh), pompa ciepła pobierze następującą ilość energii elektrycznej:

 • Do ogrzania budynku: 1766 kWh/rok
 • Do przygotowania c.w.u.: 1120 kWh/rok
 • Roczne koszty energii elektrycznej wynoszą zatem jedynie: 1731,60 zł brutto
 • Czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to 1194 h/rok; zaś czas przygotowania ciepłej wody to 465 h/rok.

Dokładne porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł wygląda następująco:

Rodzaj ogrzewania Łączne koszty zł/rok
Pompa ciepła 1732
Pellet 2688
Gaz 3339
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne 3776
Olej 4140
Ogrzewanie elektryczne bezpośrednie 7353

Porównanie wyraźnie wskazuje, że ogrzewanie domu pompą ciepła Maxima (c.o. i c.w.u.) jest zdecydowanie najtańsze. Ze względu na sposób obsługi i zasilania tego urządzenia jest to również rozwiązanie najbardziej komfortowe, w pełni ekologiczne i zapewniające największą czystość w domu.

W przypadku zapytań o dobór pompy ciepła, korzyści z jej użytkowania i potencjalne oszczędności prosimy o kontakt:

mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła
kom. +48 784 941 146
j.sobaszek@galmet.com.pl

Logotyp Galmet
galmet.com.pl
aktualizacja: 2018-09-17

Zdaniem naszych Czytelników

Witam serdecznie,chcialem sie poradzic czy dobrym rozwiazaniem jest polonczenie pionowej pompy ciepla z kominkiem z plaszczem wodnym system zamkniety.... narazie na stanie kominek i czekam na pompe ciepla,czy uwazacie panstwo ze to dobry pomysl aby to podpiac ze soba ?

Gość Pionowa pompa ciepla + kominek z plaszczem wodnym

08 Sie 2018, 16:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Prosta w instalacji pompa ciepła All-in-One Pompy ciepła
Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest odpowiednie ...
Pompa ciepła, czyli ogrzewanie bez zanieczyszczeń Pompy ciepła
Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. To urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. ...
Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego Pompy ciepła
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła - urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. ...
Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszej pompy ciepła? Pompy ciepła
Nie da się ukryć, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybieranym źródłem ciepła. Są to przeważnie bardzo podobne do siebie konstrukcje, dysponujące, ...
Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła? Pompy ciepła
Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą ...
Porównanie 91 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej Pompy ciepła
Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom