Prosta w instalacji pompa ciepła All-in-One

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 6-9 minut
Prosta w instalacji pompa ciepła All-in-One
Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest odpowiednie zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków, a dzięki zintegrowanej konstrukcji może być zainstalowane w ograniczonej przestrzeni.

Pompa ciepła All-in-One to nowatorski, energooszczędny system zapewniający idealną temperaturę w domu oraz ciepłą wodę użytkową. Jednostka w jednej obudowie integruje moduł hydrauliczny z podgrzewaczem wody o pojemności 185l. Dzięki temu urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca niż układ stworzony z oddzielnych komponentów. Konstrukcja została ograniczona do możliwie najmniejszych rozmiarów i zaprojektowana na wzór urządzeń AGD, dzięki czemu jednostkę z powodzeniem można zainstalować nie tylko w garażu, ale również w kuchni czy łazience.

Pompy All-in-One dostępne są w ramach serii High Performance oraz T-CAP. Te pierwsze charakteryzują się najwyższymi wskaźnikami efektywności energetycznej, o czym świadczy między innymi współczynnik COP równy 5 (w przypadku modelu o mocy 3 kW). Oferowane w ramach linii High Performance jednostki o małej wydajności sprawdzą się zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych. Modele 3 i 5 kW charakteryzują się klasą energetyczną A+++ (czyli najwyższą według rozporządzenia, które wejdzie w życie w sierpniu 2019 r.). Stanowią również bardzo dobre rozwiązanie dla domu wyposażonego w grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe.

Nowością w przypadku pomp Aquarea All-in-One High Performance jest wbudowany zestaw dwustrefowy. Chociaż ich obudowa zachowała dotychczasowy rozmiar, to mieści w sobie dwie pompy wody i dwa filtry obsługujące dwa niezależne obwody grzewcze. Dzięki temu można podłączyć do niej ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe jednocześnie, przy czym dla obu obwodów możliwe są dwie różne nastawy temperatury wody. To rozwiązanie, w odróżnieniu od podstawowej wersji pompy, eliminuje konieczność zastosowania zbiornika buforowego czy dodatkowego zestawu dwustrefowego, a jednocześnie nie zwiększa powierzchni, które trzeba poświęcić na jego instalację.

Z kolei urządzenia T-CAP zostały zaprojektowane do samodzielnej pracy w skrajnie niskich temperaturach. T-CAP, czyli Total Capacity oznacza, że jednostki są zdolne utrzymać wydajność nominalną nawet w temperaturze -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną. Ponadto mogą pracować z bardzo wysoką sprawnością w temperaturach do -28°C, dostarczając ciepłą wodę o temperaturze 55°C. Zakres mocy od 9 do 16kW pozwala zaspokoić potrzeby cieplne domów o większej powierzchni lub wyposażonych w grzejniki.

Pompa ciepła Aquarea All-in-One

Jednostki T-CAP stanowią doskonały wybór w przypadku modernizacji. Mogą całkowicie zastąpić stare kotły gazowe lub olejowe. Z kolei w nowych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym - grzejniki niskotemperaturowe czy nawet klimakonwektory. Można je także podłączyć do instalacji ogrzewania solarnego lub fotowoltaicznej, co podnosi sprawność układu i redukuje wpływ na środowisko.

Wszystkie jednostki typu All-in-One są fabrycznie wyposażone w podstawowe elementy instalacji hydraulicznej takie jak manometr, zawór bezpieczeństwa, automatyczny odpowietrznik, naczynie wzbiorcze, grzałkę przepływową, pompę obiegową elektroniczną klasy A, filtr z zaworami odcinającymi oraz zawór trójdrogowy. Dzięki temu montaż jednostki jest stosunkowo szybki i prosty, co jest atutem z punktu widzenia instalatora, jak również właściciela budynku, dla którego krótszy czas instalacji oznacza niższy koszt.

Jedną z kluczowych zalet pomp ciepła Aquarea, w tym All-in-One, jest zaawansowana możliwość sterowania. Jednostka wewnętrzna posiada indywidualny sterownik z pełnopunktowym, podświetlanym wyświetlaczem o przekątnej 3,5 cala. Co ważne, panel ten ma wbudowany czujnik temperatury i można odłączyć go w całości od urządzenia, a następnie zamontować w dowolnym miejscu w odległości do 50 m od jednostki, dzięki czemu instalacja termostatu nie jest konieczna.

Panel sterujący oprócz informacji o aktualnej temperaturze pomieszczenia, ciepłej wody i temperaturze panującej na zewnątrz zapewnia dostęp do takich parametrów, jak współczynnik COP, zużycie energii oraz generowana moc grzewcza. Dane te są pokazywane w czasie rzeczywistym oraz zbierane w skali dnia, tygodnia i roku.

Wśród jego podstawowych funkcji znajduje się również program czasowy, funkcja QUIET umożliwiająca okresową pracę z obniżeniem hałasu, automatyczne przełączanie trybów ogrzewania i chłodzenia, automatyczna regulacja wydajności w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, a także możliwość konfiguracji trybu wakacyjnego czy też suszenia betonu.

Dodatkowo sterownik może być zintegrowany z funkcją Aquarea Smart Cloud, która umożliwia kontrolowanie pracy jednostki z dowolnego miejsca za pomocą smartfonu, tabletu bądź komputera. Narzędzie pozwala zdalnie zarządzać wszystkimi parametrami związanymi z ogrzewaniem i CWU. Oferuje między innymi monitoring zużycia energii, powiadomienia o usterkach oraz ostrzeżenia o możliwej awarii.

Jednocześnie Aquarea Smart Cloud umożliwia pełną zdalną konserwację systemu Aquarea. Dzięki temu specjaliści ds. serwisu mogą prowadzić działania z zakresu konserwacji zapobiegawczej i precyzyjnie regulować ustawienia systemu.

aktualizacja: 2018-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

Sposobów na ogrzewanie domów jest wiele, jednak w ogromie możliwości warto postawić na rozwiązania ekonomiczne, praktycznie bezobsługowe i przy okazji przyjazne dla środowiska naturalnego.   Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie przede wszystkim szybkie i łatwe w montażu, ...

Eksperci De Dietrich - systemy grzewcze, OZE

30 Lis 2018, 12:15

Wszystko się zgadza, teraz pora na zmianę świadomości inwestorów i wsparcie projektantów, którzy powinni proponować dom z pompą ciepła już na etapie wyboru projektu domu. Producenci zrobili już bardzo dużo bo oferta jest obszerna. Teraz pora na drugą grupę, która bierze udział ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

26 Lis 2018, 11:56

Pompa ciepła to świetne rozwiązanie do ogrzewania domu i ekonomicznie i ekologicznie

Gość krys

26 Lis 2018, 09:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Pompa ciepła Neoheat - funkcje, koszty eksploatacyjne Pompy ciepła
Wybór systemu ogrzewania nie jest łatwy, niezależnie od tego czy dom jest w fazie projektu, czy też chcemy zmienić obecny sposób ogrzewania. Najnowocześniejszym i najwydatniejszym ...
Pompa ciepła, czyli ogrzewanie bez zanieczyszczeń Pompy ciepła
Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. To urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. ...
Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego Pompy ciepła
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła - urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. ...
Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszej pompy ciepła? Pompy ciepła
Nie da się ukryć, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybieranym źródłem ciepła. Są to przeważnie bardzo podobne do siebie konstrukcje, dysponujące, ...
Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła? Pompy ciepła
Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą ...
Porównanie 91 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej Pompy ciepła
Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom