Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!

Artykuł na: 4-5 minut
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Popularyzacja OZE oraz większa dostępność naturalnych źródeł energii, może być jednym z "kół ratunkowych" dla jakości powietrza. Rządowy program "Czyste powietrze" umożliwia uzyskanie dotacji na zakup urządzeń grzewczych.

Funkcjonujący już od września program "Czyste Powietrze" umożliwia pozyskanie dotacji na zakup m.in. pomp ciepła, rekuperatorów czy termomodernizację domu. Czy wraz z uruchomieniem programu zwiększyło się zainteresowanie urządzeniami wykorzystującymi źródła naturalne?

Jak zauważyła dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE: Wszystkie pompy ciepła oraz rekuperatory NIBE spełniają wymagania techniczne programu "Czyste Powietrze" więc rzeczywiście widzimy wzmożony popyt wśród użytkowników, tym bardziej, że szwedzka dotacja, którą również promowaliśmy dobiegła końca. Dotacje to mocny argument dla tych, którzy myślą o alternatywnym źródle ogrzewania, ale nie bez znaczenia jest tu także rosnąca świadomość właścicieli domów, którzy w coraz większym stopniu stawiają na innowacyjne, bezobsługowe i oszczędne systemy domowego ciepła. Samo wypełnianie formalności nie musi tez być uciążliwe, wsparcie w tej kwestii można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub też w firmie Nibe-Biawar.

Obecny program będzie kontynuowany do 2029 roku, przy czym dofinansowanie montażu źródeł ciepła w budynkach nowo budowanych będzie realizowane tylko w odniesieniu do kosztów poniesionych do końca 2019 r. w postaci dotacji lub ulgi podatkowej.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych (budynki istniejące) lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu, pod warunkiem, że nie został zgłoszony do użytkowania do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Na co można uzyskać dotację? W przypadku budynków istniejących program przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła na pompy ciepła lub inne źródła ciepła spełniające wymagania programu, montaż lub modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, docieplenie ścian budynków, wymianę stolarki zewnętrznej (drzwiowej i okiennej). W przypadku domów nowo budowanych dotację można uzyskać na montaż pompy ciepła lub innego źródła spełniającego wymogi techniczne programu.

Wysokość dotacji uzależniona jest od kilku czynników, m.in. dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i waha się od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Jak to wygląda w przełożeniu na konkretne liczby? Minimalny koszt kwalifikowany do projektu wynosi 7000 złotych, a maksymalny koszt, od którego będzie liczona dotacja to aż 53 000 złotych. W związku z tym w ramach programu można uzyskać od 15 900 zł do 47 700 zł! Dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie nieobowiązkowej pożyczki.

Im więcej użytkowników skorzysta z dotacji, tym walka ze smogiem będzie bardziej skuteczna. Mając na względzie środowisko naturalne - wspólne dobro, polecamy się Państwa uwadze.

Więcej informacji na temat dotacji na Zielona-Eskadra.pl

Firma powiązana: Nibe-Biawar
aktualizacja: 2019-01-02

Zdaniem naszych Czytelników

Konkretnie gdzie bo jest tzw. Zachód, był Dziki Zachód i jest też zachód słońca. Konkrety proszę a nie takie powtarzanie zasłyszanych wieści.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

18 Sty 2019, 12:58

na zachodzie dotacja w takim procencie są bezzwrotne na energię odnawialną a u nas jak zwykle kredyty niedorzeczność

Gość dotacja

18 Sty 2019, 12:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Prosta w instalacji pompa ciepła All-in-One Pompy ciepła
Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest odpowiednie ...
Pompa ciepła, czyli ogrzewanie bez zanieczyszczeń Pompy ciepła
Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. To urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. ...
Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego Pompy ciepła
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła - urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. ...
Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszej pompy ciepła? Pompy ciepła
Nie da się ukryć, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybieranym źródłem ciepła. Są to przeważnie bardzo podobne do siebie konstrukcje, dysponujące, ...
Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła? Pompy ciepła
Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą ...
Porównanie 91 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej Pompy ciepła
Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom