Poradnik prawny

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu? Poradnik prawny

Znalazłam piękną parcelę w bardzo dobrej cenie w pobliżu lasu. Mimo że nie rosną tu drzewa, są na niej "użytki leśne". Czy mogę kupić taką działkę, żeby postawić dom?

Który dokument jest wiążący: pozwolenie na budowę czy nowy MPZP? Poradnik prawny

W zeszłym roku otrzymałem pozwolenie na budowę (decyzja jest już ostateczna), jednak inwestycję zacznę za rok. Za kilka miesięcy w mojej gminie wchodzi w życie MPZP, który zawiera nieco inny, niż powyższa decyzja sposób zagospodarowania działki. Który dokument będzie dla mnie wiążący - decyzja czy plan?

Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym? Poradnik prawny

Rozważam zakup działki na terenie zalewowym (od lat nie było tam powodzi). Jak wygląda perspektywa uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na takim terenie?

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić? Poradnik prawny

Kupiłem działkę pod budowę domu. Niestety, już po transakcji okazało się, że w gruncie znajduje się - wbrew zapewnieniom sprzedającego w treści aktu notarialnego - gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy? Poradnik prawny

W trakcie budowy domu okazało się, że jego wymiary różnią się o kilkanaście centymetrów od projektu. Czy muszę teraz wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić? Poradnik prawny

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. ...

Czy warto kupić działkę z błędną decyzją o warunkach zabudowy? Poradnik prawny

Chce kupić działkę, dla której została wydana decyzja o warunkach zabudowy, w której napisano, że ma ona dostęp do drogi publicznej, co nie jest prawdą. Czy zakup takiej działki wiąże się z ryzykiem?

Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy? Poradnik prawny

Dostałem decyzję o warunkach zabudowy, jednak nie wszystkie jej zapisy potrafię zinterpretować. Wskazano w niej wskaźnik powierzchni zabudowy. Czy to to samo, co wskaźnik intensywności zabudowy? Proszę o pomoc w rozróżnieniu obu pojęć.

Czy na rozbiórkę budynku gospodarczego potrzebne jest pozwolenie? Poradnik prawny

Jestem właścicielką działki, na której stoi budynek gospodarczy, który chciałabym rozebrać, by w przyszłości postawić tam dom. Czy na rozbiórkę potrzebne jest pozwolenie?

Nowe warunki techniczne 2018 Poradnik prawny

1 stycznia 2018 r. weszła w życie podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.