Poradnik prawny

Uznaniowość decyzji o pozwoleniu na budowę Poradnik prawny

Mam działkę budowlaną na terenie, na którym obowiązuje plan miejscowy i chciałbym postawić na niej dom. Zastanawiam się, czy starosta może odmówić wydania pozwolenia na budowę mimo złożenia kompletu wymaganych dokumentów? Czy w podejmowaniu tej decyzji jest miejsce na uznaniowość?

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela Poradnik prawny

Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?

Czy istnieje obowiązek dbania o bezpieczne użytkowanie budynku? Poradnik prawny

Mój sąsiad (właściciel domu jednorodzinnego) zaniedbuje swój dom. Moje i jego dzieci bawią się naprzemiennie u niego i u mnie w ogrodzie. Zimą jego dach nie jest odśnieżany, zwisają z niego ogromne sople, które zagrażają dzieciom. Czy istnieje prawo nakazujące usuwanie śniegu i lodu z dachu? Czy interwencja jest możliwa ...

Czy sąsiad może domagać się poszerzenia drogi koniecznej kosztem mojej działki? Poradnik prawny

Przez moją działkę przebiega droga konieczna o szerokości 2 m prowadząca do posesji sąsiada. Jego nowa żona kupiła duże i szerokie auto. Sąsiad twierdzi, że obecnie droga ta jest za wąska na jego potrzeby. Czy w tej sytuacji może on domagać się poszerzenia tej drogi kosztem mojej działki?

Jak mogę odtworzyć granice działki? Poradnik prawny

Chciałbym odtworzyć granice między działką moją a sąsiada. Najprawdopodobniej kamienie graniczne zniknęły. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców? Poradnik prawny

Słyszałem, że na budowach zdarza się porzucanie robót przez wykonawców. W jaki sposób mogę się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

Kiedy można rozpocząć prace na budowie? Poradnik prawny

Odebrałam dziś pozwolenie na budowę. Czy mogę natychmiast rozpocząć roboty na budowie?

Gdzie założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu? Poradnik prawny

Kilka lat temu kupiłam działkę i rozpoczęłam budowę domu jednorodzinnego. W ciągu roku udało się inwestycję zakończyć. Gdzie powinienem się zgłosić aby założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu?

Zbudowałam obok domu oczko wodne. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę? Poradnik prawny

Zbudowałam obok domu oczko wodne. Niestety sąsiad, z którym miewam czasem drobne konflikty, poinformował o tym nadzór budowlany. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę i czy dopuściłam się samowoli budowlanej?

Czy po rozwodzie mąż ma prawo do połowy wartości mojego domu? Poradnik prawny

W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo?

Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom