Poradnik prawny

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić? Poradnik prawny

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. ...

Czy warto kupić działkę z błędną decyzją o warunkach zabudowy? Poradnik prawny

Chce kupić działkę, dla której została wydana decyzja o warunkach zabudowy, w której napisano, że ma ona dostęp do drogi publicznej, co nie jest prawdą. Czy zakup takiej działki wiąże się z ryzykiem?

Czym różni się wskaźnik powierzchni zabudowy od wskaźnika intensywności zabudowy? Poradnik prawny

Dostałem decyzję o warunkach zabudowy, jednak nie wszystkie jej zapisy potrafię zinterpretować. Wskazano w niej wskaźnik powierzchni zabudowy. Czy to to samo, co wskaźnik intensywności zabudowy? Proszę o pomoc w rozróżnieniu obu pojęć.

Czy na rozbiórkę budynku gospodarczego potrzebne jest pozwolenie? Poradnik prawny

Jestem właścicielką działki, na której stoi budynek gospodarczy, który chciałabym rozebrać, by w przyszłości postawić tam dom. Czy na rozbiórkę potrzebne jest pozwolenie?

Nowe warunki techniczne 2018 Poradnik prawny

1 stycznia 2018 r. weszła w życie podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu? Poradnik prawny

Dokonałam zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Rozumiem, że w przypadku sprzeciwu, starosta w ciągu 30 dni wyda taką decyzję i mi ją doręczy? Jak zatem obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę?

Czy mogę uzyskać warunki zabudowy dla gruntu rolnego? Poradnik prawny

Jestem właścicielem dużego gruntu o dwóch klasach – IVa i III. Wiem, że dużo trudniej uzyskać zgodę na budowę na najlepszych gruntach – klas I–III. Nie jestem rolnikiem, ale chciałbym uzyskać warunki zabudowy standardową drogą. Jak to zrobić?

Czy mogę otrzymać inne warunki zabudowy (WZ) niż ma sąsiad? Poradnik prawny

Przygotowuję wniosek o warunki zabudowy mojej działki, jednak chciałbym, aby dom miał inne parametry, niż te określone w warunkach zabudowy uzyskanych przez sąsiadów. Czy jest to możliwe?

Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny? Poradnik prawny

Mój ś. p. dziadek był właścicielem kilku wartościowych działek. W testamencie zapisał cały majątek mojej mamie, a jej siostrę – moją ciotkę – wydziedziczył. Niestety ciotka odgraża się, że dziadek nie podał przyczyny wydziedziczenia, w związku z czym będzie dochodzić zachowku. Czy naprawdę może to zrobić?

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej Poradnik prawny

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się ...