Poradnik prawny

Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego? Poradnik prawny

Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?

Czy mogę postawić mały budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia? Poradnik prawny

Mam działkę, na której planuję postawienie małego budynku gospodarczego - słyszałem, że mogę zrobić to bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Czy faktycznie mam taką możliwość? Nie chciałbym zaniedbać żadnych formalności.

Czy rozporządzenie RODO ma wpływ na branżę budownictwa jednorodzinnego? Poradnik prawny

Mam rodzinną firmę zajmującą się budowaniem domów jednorodzinnych. Chciałbym wiedzieć, z czym wiąże się w mojej branży wejście w życie RODO?

Czy w polskim prawie obowiązuje cisza nocna? Poradnik prawny

Mieszkam w nowo wybudowanym domu, na pięknym osiedlu. Wizualnie wszystko prezentuje się wspaniale, lecz sąsiedzi często zapraszają gości i prowadzą głośne rozmowy, już od ok. godziny 20-21. Latem, gdy mam otwarte okno, utrudnia mi to zasypianie. W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna i gdzie można to sprawdzić?

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu? Poradnik prawny

Znalazłam piękną parcelę w bardzo dobrej cenie w pobliżu lasu. Mimo że nie rosną tu drzewa, są na niej "użytki leśne". Czy mogę kupić taką działkę, żeby postawić dom?

Który dokument jest wiążący: pozwolenie na budowę czy nowy MPZP? Poradnik prawny

W zeszłym roku otrzymałem pozwolenie na budowę (decyzja jest już ostateczna), jednak inwestycję zacznę za rok. Za kilka miesięcy w mojej gminie wchodzi w życie MPZP, który zawiera nieco inny, niż powyższa decyzja sposób zagospodarowania działki. Który dokument będzie dla mnie wiążący - decyzja czy plan?

Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym? Poradnik prawny

Rozważam zakup działki na terenie zalewowym (od lat nie było tam powodzi). Jak wygląda perspektywa uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na takim terenie?

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić? Poradnik prawny

Kupiłem działkę pod budowę domu. Niestety, już po transakcji okazało się, że w gruncie znajduje się - wbrew zapewnieniom sprzedającego w treści aktu notarialnego - gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy? Poradnik prawny

W trakcie budowy domu okazało się, że jego wymiary różnią się o kilkanaście centymetrów od projektu. Czy muszę teraz wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić? Poradnik prawny

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. ...