Poradnik prawny

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu? Poradnik prawny

Dokonałam zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Rozumiem, że w przypadku sprzeciwu, starosta w ciągu 30 dni wyda taką decyzję i mi ją doręczy? Jak zatem obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę?

Czy mogę uzyskać warunki zabudowy dla gruntu rolnego? Poradnik prawny

Jestem właścicielem dużego gruntu o dwóch klasach – IVa i III. Wiem, że dużo trudniej uzyskać zgodę na budowę na najlepszych gruntach – klas I–III. Nie jestem rolnikiem, ale chciałbym uzyskać warunki zabudowy standardową drogą. Jak to zrobić?

Czy mogę otrzymać inne warunki zabudowy (WZ) niż ma sąsiad? Poradnik prawny

Przygotowuję wniosek o warunki zabudowy mojej działki, jednak chciałbym, aby dom miał inne parametry, niż te określone w warunkach zabudowy uzyskanych przez sąsiadów. Czy jest to możliwe?

Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny? Poradnik prawny

Mój ś. p. dziadek był właścicielem kilku wartościowych działek. W testamencie zapisał cały majątek mojej mamie, a jej siostrę – moją ciotkę – wydziedziczył. Niestety ciotka odgraża się, że dziadek nie podał przyczyny wydziedziczenia, w związku z czym będzie dochodzić zachowku. Czy naprawdę może to zrobić?

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej Poradnik prawny

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się ...

Czy zasiedzenie części nieruchomości jest możliwe? Poradnik prawny

Sąsiad wystąpił do sądu z wnioskiem o zasiedzenia fragmentu mojej działki. Podczas oględzin geodety okazało się, że jego płot od lat stoi na mojej posesji. Czy zasiedzenie części nieruchomości jest możliwe i czy przysługuje mi odszkodowanie od sąsiada?

Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę? Poradnik prawny

Drzewo sąsiada podczas burzy przewróciło się na mój płot i go poważnie uszkodziło. Czy sąsiad powinien go naprawić?

Sąsiad nie zgadza się na udostępnienie gruntu pod rusztowania z budowy mojego domu. Co mogę zrobić? Poradnik prawny

Wkrótce rozpoczynam budowę i, niestety, prawdopodobnie podczas budowy będzie konieczne rozstawienie rusztowań na gruncie sąsiada, który nie chce się na to zgodzić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić? Poradnik prawny

Co zrobić w sytuacji problemów z kierownikiem budowy, który unika kontaktu i nie chce wpisać do dziennika budowy wykonanych prac i poprawek?

Remontuję elewację i pokrycie dachu swojej części bliźniaka. Czy mogę zmusić sąsiada, by wykonał analogiczny remont? Poradnik prawny

Mieszkam w bliźniaku, który wymaga odświeżenia, dlatego zdecydowałam się na remont elewacji i wymianę dachu. Nowy dach będzie brązowy (teraz jest czerwony), a elewacja – beżowa (jest biała). Chciałabym, aby sąsiad zamieszkujący drugą część bliźniaka (stojącą na jego działce) wykonał analogiczny remont, tak aby cały ...