Poradnik prawny

Czy sąsiad może domagać się poszerzenia drogi koniecznej kosztem mojej działki? Poradnik prawny

Przez moją działkę przebiega droga konieczna o szerokości 2 m prowadząca do posesji sąsiada. Jego nowa żona kupiła duże i szerokie auto. Sąsiad twierdzi, że obecnie droga ta jest za wąska na jego potrzeby. Czy w tej sytuacji może on domagać się poszerzenia tej drogi kosztem mojej działki?

Jak mogę odtworzyć granice działki? Poradnik prawny

Chciałbym odtworzyć granice między działką moją a sąsiada. Najprawdopodobniej kamienie graniczne zniknęły. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców? Poradnik prawny

Słyszałem, że na budowach zdarza się porzucanie robót przez wykonawców. W jaki sposób mogę się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

Kiedy można rozpocząć prace na budowie? Poradnik prawny

Odebrałam dziś pozwolenie na budowę. Czy mogę natychmiast rozpocząć roboty na budowie?

Gdzie założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu? Poradnik prawny

Kilka lat temu kupiłam działkę i rozpoczęłam budowę domu jednorodzinnego. W ciągu roku udało się inwestycję zakończyć. Gdzie powinienem się zgłosić aby założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu?

Zbudowałam obok domu oczko wodne. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę? Poradnik prawny

Zbudowałam obok domu oczko wodne. Niestety sąsiad, z którym miewam czasem drobne konflikty, poinformował o tym nadzór budowlany. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę i czy dopuściłam się samowoli budowlanej?

Czy po rozwodzie mąż ma prawo do połowy wartości mojego domu? Poradnik prawny

W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo?

Na osiedlu domów jednorodzinnych mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych. Czy to legalne? Poradnik prawny

Mam dom na nowym osiedlu domów jednorodzinnych. Mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych, co niezbyt mi odpowiada. Wprawdzie nie postawił tam żadnych budynków, ale to jest osiedle mieszkalne i uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy gmina może coś z tym zrobić?

Mam działkę z urządzeniami przesyłowymi. Czy mam prawo do odszkodowania? Poradnik prawny

Odziedziczyłem po dziadku działkę, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. Chciałbym dowiedzieć się, czy korzystająca z tych urządzeń elektrownia ma obowiązek wypłacić mi jakieś odszkodowanie, czy też comiesięczną opłatę? Dodam, że dziadek nie podpisał z elektrownią żadnej umowy.

Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego? Poradnik prawny

Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?