Budowlane ABC

Izodom podbija azjatycki rynek Budowa krok po kroku

W dniach 8-12 lipca w Singapurze miała miejsce konferencja World Cities Summit, której tematem przewodnim była dyskusja o tym, w jaki sposób miasta mogą stać się lepszym miejscem do życia, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów

Przedstawiamy kompleksowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny na podstawie projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty Kosztorysy domów

Projekt Dom w zdrojówkach to tzw. projekt katalogowy. To oznaczy, że wymaga adaptacji do warunków konkretnej działki przez projektanta z uprawnieniami. Zobowiązany jest on przede wszystkim uwzględnić różnice wynikające z odmiennych niż przyjęte przez autora projektu warunków gruntowych, strefy przemarzania gruntu, wielkości ...

Koszty budowy domu - ściany zewnętrzne Kosztorysy domów

W projekcie Dom w zdrojówkach zaproponowano ściany dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego ocieplone warstwą 20 cm styropianu. Współczynnik U gotowej przegrody wyniesie zaledwie ok. 0,15 W/(m2·K). To wyraźnie mniej niż wymagają przepisy (U = 0,23), a nawet od 2021 r. ma to być 0,20 W/(m2·K).

Koszty budowy domu - stropy Kosztorysy domów

Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje żelbetowy strop monolityczny, tzw. wylewany. To rozwiązanie bardzo popularne i dobrze znane wykonawcom. Z materiałami też nie ma problemu, bo potrzebujemy jedynie stali zbrojeniowej i betonu.

Koszty budowy domu - pokrycia dachowe i orynnowanie Kosztorysy domów

Dom w zdrojówkach ma prosty, dwuspadowy dach bez lukarn, za to z 4 oknami dachowymi. Kąt jego nachylenia wynosi 40°. Konstrukcję dobrano wytrzymałościowo dla ciężkiego pokrycia z dachówki ceramicznej lub cementowej.

Koszty budowy domu - okna, drzwi zewnętrzne Kosztorysy domów

Według naszego kosztorysu okna fasadowe, drzwi tarasowe, drzwi zewnętrzne, brama garażowa oraz okna dachowe dla domu wybudowanego wg projektu Dom w zdrojówkach, razem będą kosztować ok. 30 000 zł.

Koszty budowy domu - ogrzewanie Kosztorysy domów

Według projektu Dom w zdrojówkach maksymalne zapotrzebowanie tego budynku na ciepło wynosi zaledwie ok. 7,5 kW. To bardzo mało, bo pamiętajmy, że taka moc źródła ciepła będzie potrzebna dopiero przy mrozie wynoszącym -20°C. Zaś gdy na zewnętrz jest 0°C, wystarczy o połowę mniej.

Koszty budowy domu - wentylacja Kosztorysy domów

Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje wentylację grawitacyjną w całym domu. To tradycyjne rozwiązanie, stosowane w znakomitej większości polskich domów.

Koszty budowy domu - woda i kanalizacja Kosztorysy domów

Wewnętrzna instalacja wodna i kanalizacyjna to zarówno pod względem stopnia rozbudowania jak i materiałów standard typowy dla współczesnych domów jednorodzinnych.

Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom