Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak skutecznie usunąć zaciek na ścianie?
Od roku walczę z plamami pozostałymi po zacieku spowodowanym przeciekającą rurą odpływową od rynny. Ściana już dawno wyschła, ale po zagruntowaniu i pomalowaniu w krótkim czasie pojawiają się przebarwienia, a tynk robi wrażenie jakby nadal był wilgotny. Malowałem już trzykrotnie a problem nadal się pojawia. Jak skutecznie usunąć ten zaciek?

Odpowiedź eksperta: Ściana prawdopodobnie uległa zagrzybieniu w wyniku długotrwałego zawilgocenia. Zagrzybienie może obejmować warstwę tynku, a nawet podłoże, co wymaga odpowiedniego dostosowania zakresu robót. Po skuciu zagrzybionego tynku, który kruszy się, zmienił barwę w obszarze co najmniej o 0,5 m większym niż granica widocznego zniszczenia i ewentualnie usunięciu również zaatakowanej warstwy muru, należy przeprowadzić dezynfekcję i odgrzybianie preparatem grzybobójczym.

Do wyrównania powierzchni trzeba użyć systemowego tynku renowacyjnego, który ułatwi odprowadzenie resztek wilgoci z muru. Działanie tynków renowacyjnych polega na tym, że zostaje zachowana określona zdolność podciągania kapilarnego, równocześnie zaś podwyższona zostaje jego porowatość w celu poprawy zdolności do szybkiego wysychania. Dzięki temu woda z głębszych warstw jest przejmowana przez tynk na głębokość jedynie paru milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz tynku. On sam zaś pozostaje suchy. Zależnie od producenta tynki takie nakładane są jako jedno- lub dwuwarstwowe z użyciem różnych zapraw.

 

Zewnętrzna powłoka dekoracyjna na naprawianej ścianie powinna zapewniać wysoką paroprzepuszczalność – warto na pewien czas nałożyć tylko cienką warstwę zaprawy gipsowej, co pozwoli na obserwację wilgotności podłoża i szybko zasygnalizuje ewentualne ponowne pojawienie się zagrzybienia.

Redakcja BD
Na zdjęciu: W miejscach gdzie doszło do długotrwałego zawilgocenia ściany często rozwija się grzyb. Jeżeli porażenie jest płytkie wystarczy usunięcie warstwy farby i odgrzybienie tynku. Jednak często i jego trzeba usunąć. (fot. FOTOLIA)

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!