Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady

Artykuł na: 4-5 minut
Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady
Przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2017 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, gniazda bryzgoszczelne, łączniki klawiszowe, przy wejściu do łazienki podświetlone diodą LED. Łazienkę wyposażono w oddzielny obwód z wentylatorem i łącznikiem klawiszowym.

Oświetlenie: na 230 V, w podwieszanym suficie wpuszczane sufitowe oprawy z żarówkami energooszczędnymi, w lustrze oświetlenie LED, kinkiet LED nad lustrem. Ciepła barwa światła.

Decyzja: przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna, co utrudniało mi wykonywanie makijażu. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem. Poprzednia grawitacyjna wentylacja niekiedy zawodziła, lustro podczas kąpieli pod prysznicem zachodziło parą, nadmiar wilgoci długo pozostawał w pomieszczeniu. Rok temu nadeszła pora modernizacji oświetlenia, osprzętu elektroinstalacyjnego, wentylacji.

Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem
Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem

Modernizacja oświetlenie w łazience - rady i przestrogi:

  • Zaczęłam od założenia elektrycznego wyciągu - dodałam obwód i włącza się go teraz oddzielnym łącznikiem klawiszowym na żądanie, a nie razem z lampami - oraz od wymiany starego plastikowego osprzętu. Poprzedni brzydko zżółkł. Kupiłam elementy wykonane z syntetyku lepszej jakości i o prostej stylistyce, gniazda mają oprawy bryzgoszczelne. Zadbałam o to, żeby odcień bieli pasował do koloru glazury.

    Łącznik zamontowany na zewnątrz łazienki ma diodę LED, dzięki czemu jest widoczny z daleka w ciemności i pomaga trafić tu w nocy. Założyłam pod nim przezroczystą podkładkę z tworzywa, żeby ochronić tapetę przed ubrudzeniem palcami.

  • Nie zmieniałam opraw górnych, wpuszczonych w podwieszany sufit, lecz urozmaiciłam oświetlenie strefy przy umywalce. Łazienka ma 4 m2 i niedużą powierzchnię ścian, dlatego kupiłam lustro z biegnącym wokół jego krawędzi podświetleniem LED. Światło jest dość intensywne, ale nie razi w oczy, pomaga w czynnościach higienicznych i kosmetycznych.

    Po namyśle dodałam nad lustrem obrotowy kinkiet LED, jego światło skierowałam w dół. Celowo zamontowałam go na oddzielnym obwodzie z łącznikiem, żeby korzystać z niego podczas robienia makijażu. Dobry krok. Kolejny to taki, że lampy górne i w lustrze uruchamia jeden łącznik, usytuowany przy wejściu. Poprzednio zapalało się tylko oświetlenie sufitowe i w łazience było trochę ponuro, obecnie jest jasno i przytulnie, bo ma ciepły odcień.
Bryzgoszczelne gniazdo
Bryzgoszczelne gniazdo przydaje się do suszarki.

Modernizacja oświetlenia w łazience - koszt:

  • Lustro z oświetleniem LED 499 zł; 
  • Osprzęt i wentylator 280 zł; 
  • Kinkiet 156 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!