Najtrudniejsze podczas remontu łazienki było wniesienie na piętro dużego lustra

Artykuł na: 4-5 minut
Najtrudniejsze podczas remontu łazienki było wniesienie na piętro dużego lustra
Co było najtrudniejsze podczas remontu? Wniesienie na piętro... długiego lustra. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest ciężkie. O mały włos nie zmieściłoby się na klatce schodowej, jeden róg się ukruszył - Aga, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w 2015 r.

Zakres remontu i czas jego trwania:

 • przerobienie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej; 
 • wykończenie ścian i blatu wodoodpornymi płytami g-k oraz gresem 60 × 60 cm; 
 • wyposażenie łazienki w nową armaturę sanitarną i zabudowę meblową. 
 • czas trwania remontu 5 tygodni.

Łazienka dla dzieci i gości:

 • Wym. 2,1 × 2,75 m. 
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji. 
 • Wentylacja - grawitacyjna. 
 • Ogrzewanie - drabinka bez grzałki. 
 • Posadzka i ściany - z identycznych płyt gresu, imitujących piaskowiec. 
 • Armatura sanitarna - sedes podtynkowy; umywalka ceramiczna; wanna z akrylu, dł. 1,9 m. 
 • Dodatkowo - pralka. 
 • Baterie - chromowane. 
 • Meble - szafka z lakierowanej płyty MDF, długi blat. 
 • Oświetlenie - reflektorki sufitowe.
Pod blatem z umywalką stoi pralka oraz pojemna zabudowa szafkowa
Pod blatem z umywalką stoi pralka oraz pojemna zabudowa szafkowa. Najtrudniejsze podczas remontu było... wniesienie na piętro dużego lustra.

Decyzja: poprzednio w łazience wanna stała tam, gdzie teraz jest blat, dużo miejsca zajmowała umywalka, sedes i kaloryfer. Było niefunkcjonalnie i ciasno. Dopiero kiedy mąż wyrzucił z niej stare sprzęty, zobaczyłam, że nie jest mała i przy zmianie układu zmieści się w tu pralka. Zależało mi, żeby znajdowała się blisko sypialni - wymarzyłam sobie, że wejdzie pod blat z umywalką. Od razu wydawało mi się, że nowa wanna powinna stanąć prostopadle do poprzedniej, ale wolałam to omówić z architektką wnętrz, którą poprosiłam o projekt.

Wanna w łazience po remoncie
Nową wannę z akrylu zamontowano przy innej ścianie niż poprzednio, a ścianę nad nią ozdobiono motywem fali (wydrukowanym na szkle).

Remont łazienki - rady i przestrogi:

Choć mamy takie same sprzęty co wcześniej, to po zmianie ich ustawienia, jest dużo wygodniej. Blat i zabudowa szafkowa, wykonana przez stolarza na wymiar, są super. Teraz mam dużo miejsca do przechowywania kosmetyków itp. Cieszę się z większej wanny. Ścianę nad nią ozdobiliśmy wydrukowaną na szkle morską falą, która odbija się w wielkim lustrze.

Co było najtrudniejsze podczas remontu? Wniesienie na piętro... długiego lustra. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest ciężkie. O mały włos nie zmieściłoby się na klatce schodowej, jeden róg się ukruszył. Na szczęście, zakryliśmy zniszczony narożnik obudową z płyty g-k.

Rada - planując wymiary dużego lustra, trzeba uwzględnić wielkość klatki i możliwości tragarzy. Kolejna - warto samemu sprawdzić szczegóły projektu, m.in. ilość gresu. Nasza projektantka źle ją wyliczyła i musiałam zamówić kolejną partię. Stawałam na głowie, bo gres pochodził z Włoch, w końcu kolega przywiózł go z fabryki swoim samochodem. Remont się przedłużył.

Jeśli chodzi o fototapety, druki na szkle, lustra, zabudowy łazienkowe, to zdecydowanie warto wysyłać przez Internet zapytania ofertowe do kilku firm - ceny potrafią się różnić o kilka tysięcy złotych przy najprostszych rzeczach o takich samych parametrach. Przykładowo zabudowa meblowa łazienki w wycenie zaproponowanej przez projektantkę miała kosztować 4 tysiące, czyli dwa razy tyle, ile zapłaciliśmy naszemu stolarzowi.

Koszty remontu łazienki:

 • 13 000 zł, w tym lustro 950 zł (z dostawą i montażem), zabudowa meblowa 2000 zł, druk na szkle 2500 zł (druk, hartowane i szlifowane szkło optiwhite o grubości 6 mm oraz pomiar i montaż)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!