Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu

Artykuł na: 2-3 minuty
Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu
Zgodnie z polskimi przepisami, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi. Na wielu strychach, gdzie w ogóle nie przewidziano okien lub jest ich za mało, taki warunek jest nie do spełnienia.

Aby doświetlić poddasze, należy zdecydować się na jeden z wariantów:

  • okna dachowe

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Oferta rynkowa jest bardzo różnorodna, bez problemu kupimy produkty o szerokości pasującej do typowego rozstawu krokwi (78 × 118 cm i 78 × 140 cm). Okna można montować pojedynczo, w parach i sekwencjach - rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Aby równomiernie doświetlić wnętrza, lepiej zastosować 2 lub 3 przeszklenia w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni;

  • okna fasadowe

W realizacji to najprostsza opcja. Wystarczy w ścianach szczytowych lub kolankowych (o ile są odpowiednio wysokie) wykuć otwory, wstawić nadproża i okna. W praktyce często zasięg wpadającego przez nie światła jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza budynków szerokich, w których promienie słoneczne nie sięgną wystarczająco daleko w głąb i nie oświetlą równomiernie całego poddasza. W tym wariancie przeszkodą są też poprzeczne ściany, blokujące dopływ światła dziennego;

  • lukarny

To najtrudniejsze i najdroższe do wykonania rozwiązanie. Wymaga zmian w konstrukcji dachu - wzmocnienia krokwi i wstawienia wymianów, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia doświadczonej ekipy. Poza tym źle dobrana lukarna może popsuć proporcje całego budynku. Z tych powodów typowe lukarny wykonuje się coraz rzadziej.

Można natomiast zdecydować się na rozwiązanie systemowe - specjalne okna dachowe z kołnierzami uszczelniającymi oferowane w zestawie, który po zamontowaniu tworzy lukarnę. System ma także izolację przeciwwilgociową i dopasowane elementy oblachowania zewnętrznego, co minimalizuje ryzyko przecieków na dachu.

Uwaga! Przeszklenia na poddaszu nie powinny być zbyt duże, ponieważ w górnej części budynku słońce operuje dużo intensywniej niż na parterze.

Norbert Skupiński
fot. Okpol

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!