Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Artykuł na: 6-9 minut
Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy
Jeśli je dobrze wybierzemy, możemy być z siebie dumni. To dlatego, że drzwi wewnętrzne muszą dobrze pełnić swoją funkcję, a na dodatek świetnie wyglądać z obu stron i w obu pomieszczeniach naraz.

JAK KUPIĆ DRZWI WEWNĘTRZNE?

Wybór drzwi wewnętrznych to zawsze spore wyzwanie. Początkowo odpowiadamy sobie na podstawowe pytania o kolor skrzydeł i ościeżnic oraz sposób wykończenia i styl, a w miarę zgłębiania tematu, pojawiają się nowe niewiadome. Zazwyczaj najszybciej znajdziemy odpowiedzi, jeśli udamy się do salonu specjalizującego się w sprzedaży i montażu drzwi.

Paradoksalnie trudniej jest, gdy wybieramy prostą drogę - kupujemy drzwi stosunkowo tanie i od ręki w markecie budowlanym. Raczej nie możemy liczyć tu na pełną fachową pomoc i od momentu kupna jesteśmy zdani na siebie. Tymczasem salon oferuje także montaż i ewentualne przeróbki, mające na celu dostosowanie skrzydła bądź ościeżnicy do otworu drzwiowego. Ponadto - gdy zamawiamy drzwi razem z montażem - zapłacimy za wszystko niższy podatek VAT. Co tak naprawdę bardziej się opłaca? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że markety oferują modele niedrogie, ale podstawowe. Dopiero wizyta w salonie pomoże zrozumieć, że do wyboru mamy oryginalne formy, wachlarz kolorów oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jest też niezbędna, jeśli zależy nam na oryginalnych, dopasowanych do drzwi okuciach.

Drzwi z linii Classic Lux
Drzwi z linii Classic Lux. Ramiak drewniany obłożony wytłoczonymi malowanymi płytami (kolory z palety RAL), wypełnienie o strukturze plastra miodu. Skrzydło kosztuje od 256 zł. (fot. Pol-Skone)
Drzwi Foresta
Drzwi Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym. Dostępne w 4 kolorach naturalnego drewna. Cena skrzydła 1499 zł. (fot. Vox)
Drzwi Inovo
Drzwi Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D. Cena skrzydła 679 zł. (fot. Vox)
Drzwi Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli
Drzwi Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli. Pokryte są dębowym fornirem, który tworzy efektowny wzór. Matowy lakier podkreśla piękno drewna i zachowuje jego fakturę. (fot. Galeria Flader)

WYBIERAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - SYNTETYKI KONTRA NATURA

Materiał, kolor i forma skrzydła są elementami, które najbardziej przykuwają naszą uwagę, pozwalając nam choć przez chwilę nie myśleć o szczegółach technicznych. Może i słusznie, bo drzwi przede wszystkim muszą się nam podobać i pasować do stylu wnętrza. Wszak są niczym mebel, który wraz z innym elementami wyposażenia powinien tworzyć spójną całość.

Jednym z elementów decydujących o charakterze skrzydła jest materiał, z którego powstało. Generalnie do wyboru mamy drewno impregnowane lub lakierowane oraz płytę drewnopochodną (MDF i HDF) pokrytą fornirem, laminatem lub okleiną syntetyczną. Trzecie rozwiązanie to szkło oraz jego połączenia z metalem i drewnem.

Najpopularniejsze są laminaty i okleiny syntetyczne, które charakteryzują się bogatą paletą barw i wzorów. Dekory naśladujące drewno kreują atmosferę ciepła i przytulności, sprawdzają się w tradycyjnych aranżacjach, ale też skutecznie łagodzą chłodny minimalizm. Ich charakter często podkreślony jest fakturą drewna.

Laminaty i okleiny syntetyczne - mimo niewątpliwych walorów - nie przekonają do siebie zwolenników klasycznej elegancji i szlachetnych materiałów. Oni wybiorą raczej finezyjne zdobienia oraz fornir, a także rozwiązania zaskakujące, takie jak pikowanie powierzchni skrzydła skórą lub pokrywanie jej cieniutkimi płytami kamienia naturalnego.

Stylizowane drzwi z linii Exclusive
Stylizowane drzwi z linii Exclusive. W głębi pełne drzwi EXC 01P - M 03, na pierwszym planie przeszklone, model EXC 02S - M 03. Konstrukcja pełnych drzwi składa się z drewnianej ramy i wysokiej jakości płyty stolarskiej. (fot. Moric)
Wspaniałe drzwi z kolekcji Glass
Wspaniałe drzwi z kolekcji Glass. Połączenie rzeźbionej drewnianej ościeżnicy z taflą szkła, na której metodą piaskowania uzyskano efektowny klasyczny wzór (MG31B). (fot. Moric)
Drzwi Compact z klasycznej linii marki Swedoor
Drzwi Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach, oparte na ramiaku MDF. Dostępne są w gamie odcieni bieli. Cena promocyjna wersji z jednym skrzydłem 1322 zł. (fot. Grupa S-BCC)

WYBIERAMY OŚCIEŻNICĘ

Choć wygląd drzwi jest istotny, to w końcu musimy też wziąć pod uwagę możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru mają wpływ na wybór skrzydła i ościeżnicy.

Najprostszy typ to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do ściany o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość muru wynosi co najmniej 7,5 cm. Jednak zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się ościeżnicą bezprzylgową. Rezygnacja z przylgi wymusza bowiem ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła.

Innym modnym rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, w których skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od ściany i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę i widać je dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna.

Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie wykańczania domu czy remontu, bowiem pociąga ona za sobą konieczność przygotowania ściany.

Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową
Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu). Dostępne w 2 grubościach, wysokości od 206 do 240 cm i w 3 szerokościach. (fot. PIU Design)
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy. Można je samodzielnie wytapetować albo pomalować na dowolny kolor. Skrzydło wykonane z MDF wypełnionej płytą porowatą o wysokiej izolacyjności akustycznej. Cena od 726 zł. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym. Drzwi zamontowano w kasetach Syntesis, które chowane są w ścianach karton-gips i pozwalają na umieszczenie okablowania. Cena od 2054 zł. (fot. Eclisse)

ZALETY SZKLANYCH DRZWI

Alternatywnym dla drewna i płyt drewnopochodnych materiałem jest szkło. Szklane drzwi to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których brakuje światła dziennego, lecz rzadko się na nie decydujemy z obawy, że będą kojarzyły się z biurem lub wprowadzą do wnętrza chłodną estetykę.

Jednak szklane drzwi z powodzeniem mogą funkcjonować w klasycznym domu. Wszystko zależy od formy i materiału, z którym szkło zostanie skojarzone. Ujęte w drewniane stylowe ramy stworzy klimat elegancji i luksusu, natomiast połączone z chłodnym aluminium i efektownymi metalowymi okuciami będzie kojarzyło się z loftem. Ponadto charakter wnętrza można doskonale podkreślić za pomocą szkła dekorowanego - u producentów drzwi można zazwyczaj znaleźć motywy roślinne, abstrakcyjne lub geometryczne.

Zaletą drzwi szklanych jest to, że oprócz koloru możemy wybrać stopień ich przejrzystości. Najwyższą charakteryzują się szyby z kryształu fazowanego. Większą prywatność zagwarantuje natomiast szkło matowe (piaskowane, trawione) i ornamentowe.

Podwójne drzwi z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym
Podwójne drzwi z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym. Pokryte matowym lakierem ekologicznym. Szkło matowe z pozornymi szprosami (szkło przezroczyste). Dostępne też w wersji pojedynczej oraz wykończone fornirem. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą. Cena od 2952 zł. (fot. Eclisse)
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie. Prosty wygląd to w rzeczywistości wynik nowatorskiej konstrukcji profili aluminiowych. Drzwi mają unikalny uchwyt i zamek magnetyczny. (fot. Longhi)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

aktualizacja: 2018-04-24

Zdaniem naszych Czytelników

dobry montaż to kluczowa kwestia przy montażu drzwi wejściowych, nie jest niestety łatwo o znalezienie dobrej ekipy remontowej

Gość lenka

22 Paź 2018, 18:46

2 godziny temu, Gość klon napisał: Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom . Proszę bardzo. http://voster.pl/ Swoje ...

retrofood

24 Cze 2018, 18:00

Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom .

Gość klon

24 Cze 2018, 15:41

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Konstrukcja i rodzaje drzwi wewnętrznych Okna i drzwi
Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych jest bardzo szeroka. Producenci prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to nowych materiałów, kombinacji wzorów i kolorów. Poza budową ...
Rozmowy o wyborze drzwi zewnętrznych i wewnętrznych Okna i drzwi
Ekspert budowlany podpowiada inwestorowi, na co należy zwrócić uwagę wybierając drzwi do domu. Inwestor szczegółowo dopytuje o drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.
Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku Remonty i modernizacje
Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania ...
Wymieniamy drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicą Remonty i modernizacje
Drzwi wewnętrznych nie wymienia się co kilka lat, przy kolejnym malowaniu ścian. Ale przy okazji generalnego remontu już raczej tak – modele wytwarzane więcej niż ...

Pozostałe artykuły z kategorii
Wykończenie ścian i podłóg w salonie - przegląd i ceny Salon
Kolory i faktury to w aranżacji najbardziej znaczące elementy, dlatego też wykończenie największych płaszczyzn w domu - ścian i podłóg - będzie przesądzało o stylu, ...
Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna Salon
Chronią naszą prywatność, nie pozwalają słońcu budzić nas zbyt wcześnie i zdobią wnętrze. Dekoracje okienne mają odpowiedzialne zadania, dlatego nie tak łatwo je wybrać.
Jak wykorzystać oświetlenie do aranżacji salonu? Salon
Oświetlenie w domu to element oczywisty, dający wrażenie, że mamy nad wszystkim pełną kontrolę. Z drugiej strony - niczym lampki na choince - wprowadza pierwiastek ...
Kolory salonu - 5 wnętrzarskich trendów Salon
Dlaczego wybieramy takie, a nie inne barwy? To kwestia gustu, tradycji, a także życiowego momentu, w jakim się znajdujemy. Moda niech będzie jedynie inspiracją, zaś ...
Aranżacja salonu w stylu boho - artystyczny nieład Salon
Styl boho to wręcz idealne rozwiązanie, jeśli tylko znudziły nam się surowość i ascetyzm. Zamiast ograniczenia na poziomie kolorów i dodatków, zamiast nowoczesnych, ...
Drzwi do salonu Salon
Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza drzwi do salonu ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom