Aranżacja salonu w stylu boho - artystyczny nieład

ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL
Artykuł na: 4-5 minut
Aranżacja salonu w stylu boho - artystyczny nieład
Styl boho to wręcz idealne rozwiązanie, jeśli tylko znudziły nam się surowość i ascetyzm. Zamiast ograniczenia na poziomie kolorów i dodatków, zamiast nowoczesnych, stonowanych aranżacji stwórzmy niepowtarzalny, barwny miks nasiąknięty wpływami Orientu oraz konwencją artystycznej bohemy. Przeczytaj, jak pomalować salon w stylu boho.

Buntowniczy styl boho nie uznaje kompromisów. Przekonuje, że nie warto chodzić utartymi ścieżkami, a raczej przemierzać dziewicze szlaki, także aranżacyjne. Jeśli chcemy urządzić salon boho, musimy obudzić w sobie odkrywcę, podróżnika i artystę - stawiać niekonwencjonalne wzory, detale oraz zestawienia kolorów.

Styl boho: jakie kolory do salonu?

W nazwie stylu zawiera się jego sedno i esencja. Boho oznacza "cyganerię" - nawiązuje przede wszystkim do środowiska artystycznego, które cechuje odważne podejście do tematu aranżacji wnętrz. Przejawia się ono m.in. w palecie kolorów. Dostrzegamy tutaj dwa podstawowe, mocno zaakcentowane trendy kolorystyczne.

Aranżacja w stylu boho

Sposób nr 1: żywe, energetyczne kolory do salonu

Do opisania pierwszego nich, chętnie wykorzystywanego we wnętrzach w stylu boho od całych dekad, można użyć takich określeń, jak "bogactwo" i "przepych". Jak pomalować salon w stylu boho? Tradycyjne (o ile w ogóle możemy użyć tu takiego sformułowania) podejście do konwencji boho przekonuje nas, aby odważnie sięgać po energetyzujące, intensywne barwy.

Aranżacja salonu boho zachwyca feerią barw: pięknych turkusów i różów, zieleni i żółci, pomarańczy i złota. Takie odcienie, jak Turkusowy Klif, Malinowa Granada, Dzikie Pnącza, Egzotyczne Curry i Serce Tybetu z palety farb Dulux Kolory Świata, sprawdzą się tu wręcz perfekcyjnie. Co więcej, styl artystycznej bohemy zachęca nas, aby łączyć ze sobą różne, na pozór przeciwstawne odcienie, bawić się nimi i tworzyć zaskakujące kompozycje.

Podobny, kolorystyczny optymizm panuje również na poziomie dodatków. Kolorowe grafiki, obrazy i dzieła sztuki (szczególnie awangardowej) oraz barwne, wzorzyste dywaniki to detale, bez których nie stworzymy konsekwentnej, a przy tym nieco zwariowanej aranżacji. Do kompozycji dołączmy pamiątki z podróży z różnych stron świata oraz meble z różnych konwencji i różnych epok.

Aranżacja salonu w stylu boho

Sposób nr 2: styl boho nawiązujący do natury

W najnowszych projektach i aranżacjach wnętrz klaruje się również trend (kolorystyczny i nie tylko), który można nazwać nowym stylem boho. Na poziomie barw wnętrza są nieco bardziej ułagodzone, przemyślane i stonowane. Zamiast twórczego misz-maszu widzimy tu przede wszystkim kolory nawiązujące do natury, świata przyrody, czyli głębokie, ziemiste i butelkowe zielenie oraz odcienie nieba (jak chociażby Szary Denim).

Taki nowoczesny styl boho przypomina nam, że prawdziwy artysta nigdy nie traci kontaktu z Matką Naturą i to z niej czerpie swoją siłę. W związku z tym we wnętrzu znajdzie się miejsce na rośliny - we wszelkiej postaci! Doniczki z roślinami mogą zdobić parapety i stoliki, półki i podłogi, a nawet zwisać z sufitu. Ponadto nie może zabraknąć tu naturalnego drewna, a nawet wikliny. Wiklinowy fotel świetnie wkomponuje się w towarzystwo kanapy z obiciem z lnu.

Jednocześnie zadbajmy jednak o to, aby nowoczesny styl boho nadal wyraźnie i jednoznacznie nawiązywał do swojego pierwowzoru. Łączmy zatem elementy o różnym charakterze, nie zapomnijmy o pamiątkach z dalekich wojaży, sofę ozdóbmy kolorowymi poduszkami, a na podłodze koniecznie połóżmy dywanik z tureckim wzorem.

Jeśli surowe, oszczędne wnętrze zdecydowanie nie są dla nas, pójdźmy w zupełnie innym kierunku. Otaczajmy się kolorami, postawmy na misz-masz dodatków i stwórzmy w salonie unikatowy, artystyczny nieład.

aktualizacja: 2018-04-25

Zdaniem naszych Czytelników

sciany w salonie pomalowałam farbą plamoodporną magnat ceramic ze wzgledu na moje male dzieciaczki ktore uwielbiaja malowac po scianac ;)

Gość janka

27 Paź 2018, 10:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Wykończenie ścian i podłóg w salonie - przegląd i ceny Salon
Kolory i faktury to w aranżacji najbardziej znaczące elementy, dlatego też wykończenie największych płaszczyzn w domu - ścian i podłóg - będzie przesądzało o stylu, ...
Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy Salon
Jeśli je dobrze wybierzemy, możemy być z siebie dumni. To dlatego, że drzwi wewnętrzne muszą dobrze pełnić swoją funkcję, a na dodatek świetnie wyglądać z obu ...
Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna Salon
Chronią naszą prywatność, nie pozwalają słońcu budzić nas zbyt wcześnie i zdobią wnętrze. Dekoracje okienne mają odpowiedzialne zadania, dlatego nie tak łatwo je wybrać.
Jak wykorzystać oświetlenie do aranżacji salonu? Salon
Oświetlenie w domu to element oczywisty, dający wrażenie, że mamy nad wszystkim pełną kontrolę. Z drugiej strony - niczym lampki na choince - wprowadza pierwiastek ...
Kolory salonu - 5 wnętrzarskich trendów Salon
Dlaczego wybieramy takie, a nie inne barwy? To kwestia gustu, tradycji, a także życiowego momentu, w jakim się znajdujemy. Moda niech będzie jedynie inspiracją, zaś ...
Drzwi do salonu Salon
Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza drzwi do salonu ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom