Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!

Wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem, jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Schody użytkują od 2012 r.

aktualizacja: 2022-11-25 08:29:31

Parametry domu: murowany, powierzchnia 116 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,65 m.

Schody:

  • Jednobiegowe o szer. 100 cm, ażurowe, wykonane z klejonego warstwowo drewna bukowego, pomalowanego lakierobejcą dobraną do koloru ram okiennych. 
  • Konstrukcja - policzkowa. 
  • Stopnie - 15 sztuk, wys. 20 cm, gł. 30 cm. 
  • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
  • Oświetlenie - halogeny na ścianie. 
  • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Schody jednobiegowe
Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami

Decyzja: autor projektu gotowego zalecał zbudowanie prostego szesnastostopniowego biegu schodów, prowadzącego na poddasze. Ponieważ w tej wersji skrzydła drzwi tarasowych, po otwarciu, znajdowały się bardzo blisko dolnej stopnicy, skróciliśmy bieg o 1 schodek. Zaowocowało to tym, że trepy, zamiast zalecanej wysokości 16-17 cm, mają teraz wysokość 20 cm.

Z dwojga złego wolimy mieć wyższe stopnie, niż borykać się z kolizyjnym traktem komunikacyjnym przy tarasie i klatce schodowej. Nasze prywatne pokoje znajdują się na parterze i rzadko wchodzimy na poddasze, które przeznaczyliśmy dla dojeżdżających córek.

Autor projektu domu nie określił rodzaju konstrukcji schodów, ale wylewaną z żelbetu uznaliśmy za zbyt masywną. Od początku skłanialiśmy się ku ażurowej konstrukcji z drewna, by schody nie zdominowały niedużej przestrzeni dziennej na parterze. Myśleliśmy o delikatnej konstrukcji bez belki policzkowej, na przykład wspornikowej albo opartej na środkowej belce, oraz o lekkiej balustradzie ze stali nierdzewnej. Takie schody kosztowały jednak powyżej 10 000 zł.

Przystępniejsza cenowo okazała się tradycyjna konstrukcja policzkowa i barierka z tralkami z drewna i stali. Wizualnie nie jest tak lekka, jak planowaliśmy, za to przyjaźniejsza dla naszej kieszeni. Różne projekty schodów oglądaliśmy w Internecie i w sklepach. Wykonawcę znaleźliśmy w necie.

Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej
Skrócenie biegu o jeden schodek ułatwiło komunikację przy wyjściu na taras
Schody w salonie
Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej znajdują się w salonie
Zamocowanie schodów w posadzce
Wykonawca zbyt płytko umocował konstrukcję schodów w posadzce, co spowodowało osunięcie się jej o kilka centymetrów i konieczność naprawy

Schody jednobiegowe - rady i przestrogi:

  • Ania: wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. Bez ważnego powodu radzę nie zmieniać modelowych parametrów schodów. Nie przeszkadza mi natomiast lokalizacja schodów w salonie. Pod biegiem ustawiliśmy szafkę i telewizor, a hałas z salonu i kuchni nikomu nie przeszkadza. Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami. Dzięki temu na poddaszu zyskaliśmy miejsce na schowek i ucieka tam mniej ciepła. Przestrzeń dzienna jest bardziej przytulna. Nie mieliśmy kłopotu z wniesieniem mebli na poddasze, bo otwór w stropie i szerokość biegu są dostatecznie duże. Ażur schodów przeraża naszą sukę, więc nie niszczy drewnianych trepów pazurami.
  • Krzysiek: nie jestem zadowolony z montażu. Wykonawca prawdopodobnie źle umocował konstrukcję schodów do posadzki na parterze, albo do stropu nad nim, dlatego po dwóch latach użytkowania lekko się obsunęła. Oczywiście, zgłosiłem to jako reklamację, a fachowiec długo zwlekał z naprawą. Po przyjeździe na miejsce, podciągnął bieg i wzmocnił połączenie na górze.

Koszty wykonania schodów jednobiegowych:

  • schody z montażem 6500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Tadek

05 Feb 2021, 00:54

Do Wojtek. Szer.30x15+2cm wypust oblicz.Dl.wangi wieksza o sin kata.

09 Mar 2020, 21:53

16 idealnie mieści się między 15.5 - 17.5 cm

09 Mar 2020, 14:50

2 godziny temu, Elfir napisał: Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm. Schody z artykułu  - 20 cm wysokości - bardzo niewygodne. W zasadzie daje się takie i wyższe, na strych, do piwnicy, jeśli nie można niższych. Dodam, ...

09 Mar 2020, 11:50

Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm. Podziel wysokość swojego wnętrza + grubość stropu przez pożądaną wysokość stopnia i ci wyjdzie ile stopni musisz mieć. Potem wynik pomnóż przez szerokość stopnia i wyjdzie ci długość schodów.

Gość Wojtek

09 Mar 2020, 09:52

Dzień dobry. A czy mógłbym Państwa prosić o informację, jak długie są całe schody, oraz jak wysoko macie sufit (lub jaka jest wysokość schodów - od podłogi do podłogi). Jestem na etapie projektu domu i informacja taka byłaby dla mnie bardzo pomocna. Pozdrawiam

Gość d

27 Aug 2015, 13:18

jak widać 2-3 cm robi różnicę

Gość a

27 Aug 2015, 11:05

"drobna" zmiana...

Gość ad

27 Aug 2015, 09:57

Zaczeło się od "taniego" projektu typowego który był żle zaprojektowany a potem mamy nienormatywne schody itd, dziadowskie oszczędności od początku czyli prjektu tak sie kończą

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!