Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie

Artykuł na: 4-5 minut
Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie
Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne - mówią Agnieszka i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2000 r., a remontowali je w 2016 r.

Parametry domu: murowany, 126 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m.

Schody:

 • Dwubiegowe ze spocznikiem, całe wykonane z klejonego drewna bukowego; szer. biegu 80 cm, użytkowa 70 cm. 
 • Konstrukcja - na dwóch belkach biegowych i policzkowa. 
 • Stopnie - 8 i 7 szt., o wys. 20 cm i głębokości 29 cm. 
 • Balustrada - o wys. 97 cm, poręcze - o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
 • Oświetlenie - kinkiet na ścianie. 
 • Lokalizacja - w holu wewnętrznym.

Zakres remontu: zeszlifowanie lakieru z elementów drewnianych, zaszpachlowanie ubytków, olejowanie.

Schody wykonano z drewna bukowego
Schody wykonano z drewna bukowego. Dolny bieg ma pełne stopnie, górny jest ażurowy.

Decyzja: autor projektu budynku zaplanował w holu wylewaną z żelbetu konstrukcję pod schody na poddasze. Woleliśmy jednak mieć drewnianą konstrukcję ażurową i uzyskać w głębi domu więcej przestrzeni. Stolarz wykonał ją z drewna bukowego. Takie najlepiej pasowało do koloru i faktury paneli podłogowych, zależało nam na spójnej kolorystyce.

Balustrada z tego samego drewna ma wypełnienie ze stalowych linek, nie chcieliśmy ciężkich tralek. Zaraz po złożeniu konstrukcji, stolarz pomalował ją bezbarwnym lakierem.

Niestety, przez 16 lat użytkowania lakier na stopnicach popękał i się wytarł, ten, który został, okropnie zżółkł. Drewno zrobiło się pomarańczowe i zaczęło się odróżniać od paneli na podłodze. Brzydko to wyglądało! Postanowiliśmy zedrzeć lakier i położyć specjalny olej tworzący matową powłokę, niezmieniającą koloru drewna.

Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki
Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki.

Remont schodów - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne. Dla odstraszenia niektórzy dyktowali ogromne ceny - 4500 zł i 7500 zł!

  Na szczęście, w końcu znalazł się stolarz, który podjął się tego zadania za 2500 zł. Wszystko wyszło mu bardzo dobrze. Kawałek po kawałku zeszlifował resztki lakieru. Ponieważ na stopnicach kurz wżarł się głębiej w drewno, zeszlifował również wierzchnią warstwę. Następnie zaszpachlował ubytki - były rysy i wgłębienia po uderzeniach. Większość zniknęła, kilku nie udało się naprawić. Potem drewno zaolejował specjalistycznym preparatem.

  Prace zakończył po pięciu dniówkach. Co nam zalecił? Ponowne olejowanie raz w roku. Poinstruował, żeby nie używać pędzla, tylko wetrzeć cienką warstwę oleju miękką szmatką, wypolerować i pozostawić do wyschnięcia przez dobę. Ostrzegł, że po świeżo zaolejowanym drewnie nie można chodzić, ani go dotykać, trzeba uważać, żeby nie przykleiła się sierść domowych zwierząt.

 • Jarek: Z tych względów konserwację olejem wykonuję w wakacje, kiedy reszta rodziny wyjeżdża, zabierając psa. Zajmuje mi to 5-6 godzin. Po takiej odnowie schody wyglądają świeżo, jak nowe. W porównaniu z wersją z lakierem - zyskały na urodzie. Ponadto lakierowana powierzchnia drewna była bardziej śliska, od olejowanej, co ma ogromne znaczenie.

  Do mycia używamy jedynie cieplej wody. Co jakiś czas reguluję naciąg linek żeglarskich w balustradach. Im prostsze schody, tym łatwiejszy ich remont i konserwacja! Naszym brakuje jedynie listwy ochronnej przy ścianie.

Remont schodów - koszty:

 • zbudowanie schodów 14 000 zł; 
 • remont 2500 zł; 
 • konserwacja 360 zł.
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-14

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje Schody
Drewnu jesionowemu na schodach niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy ...
Remont schodów i balustrad za 10 000 zł Schody
W 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa wyglądała dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco, dlatego poczyniliśmy kilka prostych ...
Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej! Schody
Kupując gotowy projekt nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na klatkę schodową. Wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, ...
Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie Schody
Wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało jednak ...
Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł Schody
Schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam ...
Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł Schody
Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom