Jakie są wady i zalety stropu Kleina?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są wady i zalety stropu Kleina?

Strop Kleina to strop stalowo-ceramiczny - rozwiązanie z początku XX wieku obecnie rzadko stosowane, ale dawniej bardzo popularne. Ma konstrukcję bardzo podobną do drewnianego stropu belkowego, ale niepalną.

aktualizacja: 2022-08-05 11:43:59

Elementy nośne stropu Kleina wykonane są z dwuteowych belek stalowych o wysokości 80-240 mm rozstawionych zwykle co 100-160 cm (max. co 240 cm). Na dolnych stopkach belek oparta jest ceramiczna płyta, murowana z cegieł i zbrojona płaskownikami np. 2×20 mm, 3×25 mm (tzw. bednarką) lub prętami okrągłymi średnicy 6-8 mm.

W zależności od rozstawu belek i przewidywanych obciążeń stosuje się płyty lekkie o wysokości ¼ cegły (6,5 cm), półciężkie grubość ¼ cegły z żeberkami wzmacniającymi z cegieł ustawionych na rąb oraz ciężkie o wysokości ½ cegły (12 cm).

Najbardziej popularnym wykończeniem sufitów są tradycyjne tynki cementowo-wapienne, natomiast posadzek - deski podłogowe grubości min. 32 mm ułożone na legarach. Stropy te wymagają zastosowania izolacji akustycznej. Zwykle wykonuje się ją z materiałów granulowanych (wełny mineralnej, polistyrenu, włókien celulozy), które łatwo można ułożyć na nierównym podłożu ceglanej płyty. Oczywiście pomiędzy legarami, a stalowymi belkami konieczne jest włożenie gumowych lub filcowych podkładek amortyzujących drgania.

Podstawowym atutem stropów Kleina jest niepalność oraz lepsze usztywnienie ścian nośnych przynajmniej w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Kolejnym - ekonomiczność z uwagi na łatwość przystosowania do przewidywanych obciążeń (stropy nad ostatnią kondygnacją, między piętrami, w domu jednorodzinnym, czy w magazynach).

Natomiast sporym mankamentem jest konieczność wykonywania płyt na pełnym deskowaniu podwieszonym do dolnych stopek belek stalowych. We współczesnych domach jednorodzinnych stropy Kleina opłaca się stosować nad ostatnią kondygnacją.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat konstrukcji stropu Kleina

Zdaniem naszych Czytelników

6 godzin temu, Gość Slawomir RYSA Furmistrz napisał: Jak ktoś to w końcu poczyta że zrozumieniem to zrozumie co ma zalety co ma wady. Powiem tak wiem co to znaczy czyścić fugi wraz z ceglam w kształcie łuków na powierzchni prawie 40m2 dodatkowo impregnować i odbudować ...

Gość Slawomir RYSA Furmistrz

05 Nov 2020, 02:04

Jak ktoś to w końcu poczyta że zrozumieniem to zrozumie co ma zalety co ma wady. Powiem tak wiem co to znaczy czyścić fugi wraz z ceglam w kształcie łuków na powierzchni prawie 40m2 dodatkowo impregnować i odbudować fugę tak jak była na początku po prostu jeb... Z pie..... Na ...

Tego braku zalet chyba nikt nie brał pod uwagę budując z rozmachem w powojennej Polsce. Teraz są wariacje tego stropu i zamiast płyt z cegieł są różnego rodzaju wypełnienia między belkami.

07 May 2019, 00:29

12 godzin temu, Gość Andrzej napisał: No i gdzie te wady i zalety? No przecież napisano: Cyt: "Podstawowym atutem stropów Kleina jest niepalność oraz lepsze usztywnienie ścian nośnych przynajmniej w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Kolejnym ...

Gość Andrzej

06 May 2019, 11:48

No i gdzie te wady i zalety???!!!???

Gość Wojciech Kocot

20 Mar 2018, 15:42

Osobiście nie widzę żadnej zalety. Drogi, skomplikowany w wykonaniu, kiepsko wiąże ściany. Każdy żelbetowy będzie lepszy i tańszy

Gość Mieciu

14 May 2015, 13:17

gdzie sa wady i zalety tego stropu bo musze to miec a teraz a jak nie to was znajde i was zniszcze

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!