Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Jestem właścicielem domu w budowie, która trwa już drugi rok i tej zimy zauważyłem pojawienie się wilgoci wewnątrz na ścianach i podłodze, a w niektórych miejscach wystąpił nawet szron. Dom jest przykryty dachem i ma wstawione okna oraz drzwi, a od lata ubiegłego roku nie były prowadzone żadne mokre roboty. Co spowodowało takie zawilgocenie (nie ma żadnych przecieków) i jak w przyszłości tego uniknąć?

aktualizacja: 2023-12-06 05:31:32

Odpowiedź eksperta: Budynek nieogrzewany podlega takim samym zmianom warunków atmosferycznych jak otoczenie (temperatura, wilgotność powietrza) z tym, że zachodzą one z pewnym opóźnieniem ze względu na bezwładność cieplną wnętrza domu i ograniczona wymianę powietrza. W efekcie okresowo występuje zjawisko kondensacji pary wodnej, podobnie jak pojawienie się rosy na wyziębionej po nocy trawie.

Ponieważ dom nie jest absolutnie szczelny przy wyższej temperaturze na zewnątrz niż w środku, w wyniku parcia ogrzanego powietrza przenika ono do wnętrza, gdzie ulega schłodzeniu. Gdy jego temperatura spadnie poniżej tzw. punktu rosy, powietrze osiąga stan nasycenia parą wodną i dochodzi do jej skroplenia, zaś nadmiar wilgoci wnika w ściany domu. Nasilenie tego zjawiska występuje szczególnie jesienią i wiosną na skutek znacznych wahań temperatury w cyklu dobowym jak i w dłuższych okresach.

Zawilgoceniu sprzyja też brak wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), gdyż nie ma różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Problem zawilgocenia rozwiązuje zapewnienie ogrzewania przynajmniej na poziomie 8-10°C, ale nie zawsze jest to możliwe i może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia. Alternatywnym, choć mniej skutecznym sposobem, będzie zapewnienie intensywnej wentylacji przewiewnej (np. rozszczelnienie okien). Dzięki temu warunki cieplno-wilgotnościowe w środku stale zbliżone będą do tych na zewnątrz, a ewentualne zawilgocenie zostanie szybko usunięte dzięki ruchowi powietrza.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Po montażu okien i drzwi, niewykończony ale szczelnie zamknięty budynek często jest słabo wentylowany, bo nie wnika już do niego wiatr. Aby umożliwić napływ świeżego powietrza warto rozszczelnić okna. (fot. Soudal)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!