Poprawa jakości powietrza bez wymiany instalacji

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 4-5 minut
Poprawa jakości powietrza bez wymiany instalacji
Problem jakości powietrza we wnętrzach nie dotyczy jedynie niewielkich kuchni i łazienek w blokach z lat 80. Zaduch, nieprzyjemne zapachy, zbyt duża wilgotność lub suchość powietrza są zjawiskami występującymi również w nowo powstałych budynkach, w których dominują otwarte przestrzenie. Czy można poprawić mikroklimat pomieszczeń w trakcie prostego remontu?

Zdrowe mieszkanie - logo akcji Baumit

Domy pod lupą

Wymiana kafli w łazience lub kuchni, naprawa ubytków w starych tynkach, wyrównywanie pionów lub odświeżanie koloru ścian - dzięki szeroko zakrojonym badaniom przeprowadzonym w Baumit Viva Park (33 czujniki, ponad 50 mln pomiarów w 12 domach), każde przedsięwzięcie remontowe może być wykonane przy użyciu ekologicznych i przyjaznych zdrowiu materiałów z linii Baumit Klima.

Produkty - łączące się również w dwa systemy - tworzą na powierzchni ścian warstwę, która m.in. wspomaga zarządzenie wilgocią we wnętrzu.

Schemat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i wilgoć, fot. Baumit

Paradoks komfortu

Szczelne okna i drzwi, kompleksowe ocieplenie przegród - zwykle od tego rodzaju prac zaczyna się walka o zdrowy mikroklimat, a także stabilną temperaturę.

Niemal hermetyczna przestrzeń życiowa nie sprzyja jednak zdrowiu i samopoczuciu. Już materiały, meble i sprzęty, którymi się otaczamy, emitują szkodliwe lotne związki organiczne (LZO, z ang.  VOC - Volatile Organic Compounds).

W szczelnych budynkach zaburzona jest również wymiana wilgoci, a to prowadzi do powstawania grzybów i pleśni. Można temu zaradzić, stosując do wykończenia lub naprawy ścian materiały korzystnie wpływające na jakość powietrza. Remont lub prace wykończeniowe są ku temu świetną okazją!

Farba krzemianowa Baumit KlimaColor oraz Baumit KlimaFinish - gotowa wapienna gładź szpachlowa

Dwa centymetry z natury

Tynki, gładzie, grunty i farby z linii Baumit Klima posiadają naturalną zdolność pochłaniania pary wodnej i odparowywania jej, gdy zachodzi taka potrzeba. W ten sposób zagwarantowana jest stała wilgotność powietrza. Ściany z takim filtrem są również wysoko paroprzepuszczalne.

Dodatkowo wyprawy mają zasadowe ph≥12 i tym samym ograniczają rozwój grzybów, pleśni oraz innych form korozji biologicznej. Innymi słowy, ściany zostają wyposażone w mechanizmy, które można zaobserwować w naturze lub odzieży sportowej dla profesjonalistów.

System Baumit Klima z powierzchnią zacieraną (delikatna faktura)

System Baumit Klima o gładkiej powierzchni

Prosty skład

Za technologią doskonale naśladującą mechanizmy natury stoi ekologiczny skład. Tynki i gładzie wchodzące w skład linii Baumit Klima są wyrobami wapiennymi. To właśnie ich wysoka porowatość zapewnia paroprzepuszczalność pary wodnej i dwutlenku węgla. Dzięki temu możliwa jest regulacja wilgoci powietrza, a tym samym klimatu we wnętrzach.

Zawartość wapnia sprawia, że utwardzone tynki są elastyczne, zdolne do odkształceń. Doskonale współpracują z podłożami mineralnymi, zatem praca przebiega sprawnie i bez utrudnień. Z kolei farby zapewniają wysoką siłę krycia i aż 73% bieli. Co najważniejsze, produkty ze znakiem "Zdrowe mieszkanie" są bezzapachowe i nie emitują szkodliwych lotnych związków organicznych, czym odróżniają się od innych propozycji przeznaczonych do remontu lub wykańczania wnętrz.

Tynk wapienny Baumit KlimaWhite oraz gładź wapienna Baumit KlimaFino

Zdrowa podstawa

Oddychające ściany, optymalna wilgotność powietrza oraz mniejsza ilość LZO to punkt wyjścia, jeśli chodzi o zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Kolejnym krokiem może być montaż pochłaniacza w kuchni, inwestycja w oczyszczacz powietrza, a także klasyczne, regularne wietrzenie.

Logo Baumit

aktualizacja: 2018-10-01

Zdaniem naszych Czytelników

8 godzin temu, Gość Magister wentylacji napisał: W szczelnych budynkach nie ma problemów z pleśnią i wilgocią gdyż jest tam stosowana wentylacja mechaniczna Za  to jest problem z bakteriami, które w takich instalacjach mnożą się na potęgę! Poza tym ...

zenek

18 Paź 2018, 14:23

Nie ma szczelnych budynków - są tylko te źle wentylowane.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

18 Paź 2018, 08:08

W szczelnych budynkach nie ma problemów z pleśnią i wilgocią gdyż jest tam stosowana wentylacja mechaniczna

Gość Magister wentylacji

18 Paź 2018, 05:25

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Wady i zalety stropów modułowych Ściany i stropy
Wybór optymalnego systemu stropowego to zadanie dla projektanta, który w zależności od cech geometrycznych budynku - jego kształtu, rozpiętości w świetle podpór i ...
Z jakiego materiału i ilu warstw zbudować ściany zewnętrzne? Ściany i stropy
Aż 9 na 10 budowanych w Polsce domów ma ściany murowane. Wznosi się je nie tylko z rozmaitych materiałów (najczęściej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego), ...
Strop Vector - przyszłość domów jedno- i wielorodzinnych dostępna już dziś Ściany i stropy
Celem prac rozwojowo-badawczych KONBET Poznań od wielu lat jest tworzenie stropów, które zniwelują do minimum najczęściej spotykane problemy w budownictwie wielo- i ...
Wybór technologii budowy ściany zewnętrznej Ściany i stropy
Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne ...
Projektowanie i konstrukcja cichego domu Ściany i stropy
Cisza we własnym domu to jeden z warunków komfortu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, żeby we wnętrzach nie dokuczał nam hałas, a także jak poprawić parametry ...
Jak wyeliminować hałasy przy użyciu wełny mineralnej? Ściany i stropy
Sposobem poradzenia sobie z dźwiękami przenoszonymi za pośrednictwem przegród jest zastosowanie wełny mineralnej. Dowiedz się, kiedy można zastosować wełnę mineralną ...