Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!

Artykuł na: 4-5 minut
Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!
Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę do wzniesienia ścian z betonu komórkowego - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie - mówią Justyna i Olgierd, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2010 r.

Dom: parterowy z poddaszem i garażem; 256 m2, w tym garaż 36,10 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe; 
 • Wysokość ścian parteru 2,9 m, kolankowej 0,40 m, wieńca 0,24 m. 
 • Część nośna z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm. 
 • Warstwa ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 15 cm. 
 • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej ułożono tynk silikonowy i łupek tatrzański; od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny, gładź gipsową i farbę.
Tworzenie półokrągłego wykuszu w jadalni
Tworzenie półokrągłego wykuszu w jadalni nie było skomplikowane.

Decyzja: właściwości poryzowanej ceramiki oraz betonu komórkowego porównywaliśmy pod różnym kątem razem z projektantem domu. Wybraliśmy kompletny system z bloczków z betonu komórkowego. Do jego użycia przekonały nas świetne parametry techniczne, ale także to, że ściany powstają bez mostków termicznych - chronią je od tego systemowe nadproża, wieńce stropowe itd.

Mury są jednorodne, bez wstawek z innego materiału. Tymczasem w technologii poryzowanej ceramiki ściany są ceramiczne, a nadproża i wieńce - betonowe i w trudnych miejscach trzeba zapobiegać występowaniu mostków cieplnych. Choć z wybranych przez nas bloczków można budować przegrody jednowarstwowe, stosując materiał o grubości 40 cm, my woleliśmy dwuwarstwową wersję ścian z cieńszymi bloczkami o grubości 24 cm i wełną mineralną o grubości 15 cm.

Ściany wzniesiono z bloczków z betonu komórkowego i ocieplono wełną mineralną
Ściany wzniesiono z bloczków z betonu komórkowego i ocieplono wełną mineralną.

Ściany z betonu komórkowego - rady i przestrogi:

Takie mury świetnie się sprawdzają! W domu jest ciepło, na gaz wydajemy rocznie 2800 zł, na drewno 3000 zł. Jest również cicho, wełna dobrze tłumi dźwięki, nie utlenia się i nie niszczą jej gryzonie. Gdybyśmy postawili z betonu komórkowego ściany jednowarstwowe, byłoby gorzej z akustyką, ponadto wnęki przy oknach i drzwiach byłyby głębsze, zabierające światło.

Co jest ważne przy tej technologii? Wykonawcy! Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie, dom jest rozłożysty, dwuczłonowy.

Murarze znali niuanse tej metody, np. umiejętnie kładli zaprawę klejową, spoiny między bloczkami są cienkie, ściany gładkie. Wiedzieli, gdzie i jak układać różne inne systemowe elementy. Na budowie było czysto, bloczki się nie kruszą, walorem technologii jest mała ilość odpadów. Materiał jest dość miękki, do przycinania pod dany wymiar ekipa wykorzystywała piły. Po zimie umocowała termoizolację z wełny mineralnej, używała długich kołków z talerzykami.

I tu wyszła kolejna zaleta bloczków - nie są zbyt twarde, więc prace przy ociepleniu szły szybko, zajęły zaledwie tydzień. Podczas wykańczania pomieszczeń fachowcy łatwo mogli wykonać w bloczkach bruzdy na instalacje. Kiedy teraz chcemy w jakimś pomieszczeniu zawiesić szafkę, karnisz, obraz, używamy wiertarki i specjalnych długich kołków.

Wznoszenie ścian z betonu komórkowego
Budowa domu: Wznoszenie ścian z betonu komórkowego
Zdjęcia z budowy ścian domu Justyny i Olgierda

Koszty materiałów bez robocizny:

 • bloczki 45 470 zł, 
 • nadproża zbrojone 5276 zł, 
 • nadproża systemowe 454 zł, 
 • elementy ocieplenia wieńca 2872 zł, 
 • U-kształtki 794 zł, 
 • klej 2063 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-14

Zdaniem naszych Czytelników

Dom z betonu komórkowego powstaje bez mostków termicznych, bo są wieńce i nadproża? Srsly? W każdym systemie są! Porotherm ma systemowe nadproża, które w dodatku przewidują wypełnienie z wełny mineralnej. Inne materiały podobnie... Może nie ma sensu aż tak gloryfikować betonu komórkowego? :)

Gość bobik

26 Lis 2018, 22:22

6000 zł na ogrzewanie? To się nazywa energooszczędny dom. Pełną gębą.

Gość Magister wentylacji

22 Lis 2018, 06:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Kiedy warto podnieść ściankę kolankową i jakie mogą być tego skutki? Ściany i stropy
W większości nowych budynków ścianka kolankowa ma minimum metr wysokości. Niektórzy inwestorzy już podczas wznoszenia ścian decydują się ją podnieść o wysokość ...
Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni! Ściany i stropy
Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość ...
Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł Ściany i stropy
Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ...
Dom z pustaków styropianowych postawiony we własnym zakresie Ściany i stropy
Technologię budowy domu z pustaków styropianowych pierwszy raz zobaczyłem u kolegi, który powiększał swoją restaurację. Byłem w totalnym szoku, widząc pustaki ze ...
Stropy - słowniczek pojęć Ściany i stropy
Wybierasz strop? W prosty sposób tłumaczymy znaczenie zwrotów: klawiszowanie, wymian, stempel, wieniec stropowy i żebra rozdzielcze.
Stropy gęstożebrowe - zalety i wady Ściany i stropy
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są obecnie stropy gęstożebrowe. Występują w wielu odmianach (np. Teriva, Fert), ale zawsze składają się z gęsto rozstawionych, ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom