Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz

Artykuł na: 4-5 minut
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz
Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.

ZASTOSOWANIE BETONU DEKORACYJNEGO W NOWOCZESNYCH WNĘTRZACH

Neutralna kolorystyka pozwala na zestawianie go z praktycznie każdą barwą niezależnie od jej intensywności, bowiem doskonale sprawdzą się zarówno barwy pastelowe (przygaszone) jak i mocne, soczyste kolory. Ponadto beton dekoracyjny będzie świetnym tłem dla wyrazistych i ciekawych elementów wnętrza, takich jak duży obraz, plakat, rzeźba, czy wzorzysty fotel. Surowość jaką nadaje beton w wykończeniu ścian daje duże możliwości dekoracyjne pod względem innych części pomieszczenia. Takie rozwiązanie będzie doskonale pasować do nowoczesnych wnętrz.

Uzyskanie efektu betonu na ścianie nie należy do skomplikowanych, ponadto możemy uzyskać kilka różnych wzorów, stosując jedną z poniższych metod.

Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego
Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego: (lewe górne) deskowanie, (prawe górne) szalunek, (lewe dolne) cegły, (prawe dolne) betonowe płyty. (fot. Magnat)

Niezależnie od wzoru jaki chcemy uzyskać na powierzchni ściany, należy ją na wstępie dobrze przygotować. Po pierwsze trzeba ją dokładnie oczyścić oraz zagruntować. Najlepiej jeśli podkład będzie przeznaczony pod wybrany przez nas tynk.

Kolejnym krokiem jest nałożenie masy tynkarskiej, która występuje w postaci proszku, który należy rozrobić z wodą, lub produktu gotowego do nałożenia. Aplikacja tynku odbywa się za pomocą pacy weneckiej. Po upływie kilkunastu minut od nałożenia produktu na ścianę należy go wygładzić. W sklepach znajdziemy masy tynkarskie, które zawierają wypełniacze mineralne, dzięki którym, podczas wysychania, na powierzchni betonu pojawiają się charakterystyczne wżery oraz przebarwienia.

Robienie wzorów na betonie nie należy do skomplikowanych i istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wykończenie takich powierzchni. Jeśli zależy nam na efekcie metalowego szalunku wystarczy zrobić linie podziałów imitujące płyty, a następnie wykonać delikatne, symetrycznie rozstawione wgłębienia.

Innym ciekawym wzorem jest tzw. deskowanie. Uzyskamy je poprzez wykonanie delikatnych nacięć na powierzchni tynku, tuż po jego nałożeniu, które będą imitować deski. Dla lepszego efektu można użyć gumowego stempla, który pozostawi na powierzchni wzory imitujące drewniane słoje.

Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu
Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu. (fot. Lakma)

ZASTOSOWANIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

Ponadto na rynku dostępny jest również beton architektoniczny, w postaci gotowych płyt, które montujemy do ściany. Z uwagi na dużą wagę tego materiału (nawet 40 kg/m2) konieczne jest upewnienie się, że powierzchnia, którą chcemy wykończyć w ten sposób wytrzyma obciążenie. Jeśli mamy do czynienia z płytami g-k, będą wymagały dodatkowego wzmocnienia.

Najszybszym sposobem na montaż betonu architektonicznego jest zastosowanie kotwy chemicznej, czyli środka używanego w budownictwie do mocowania cięższych konstrukcji. Pierwszym etapem jest przygotowanie otworów montażowych, w których za pomocą kotwy chemicznej umieszcza się elementy mocujące tzw. trzpienie. To bezpośrednio na nich zostaną osadzone płyty. System ten sprawdzi się w przypadku ścian murowanych. Inną metodą jest przyklejenie płyty bezpośrednio do ściany, a następnie przykręcenie jej za pomocą kotew.

Płyty betonowe możemy układać na ścianie bezpośrednio obok siebie, jak też w małych odstępach.

Masa tynkarska imitująca beton schnie ok. 12 godzin, jednak dla pewności warto dać jej odrobinę więcej czasu, bowiem wszystko zależy od panujących warunków (temperatura, wilgotność intensywność wietrzenia). Następnie zabezpiecza się betonową ścianę specjalną, bezbarwną farbą, która pozwoli na mycie i szorowanie powierzchni bez obawy o jej uszkodzenie czy pozostawienie niepożądanych plam.

Betonowe ściany z szalunkowym wzorem
Betonowe ściany z szalunkowym wzorem jako podstawa dla nowoczesnego wnętrza. (fot. Magnat)

KOSZTY BETONU DEKORACYJNEGO

Beton dekoracyjny znajdziemy już w cenie od 20 zł za 1 kg, co pozwala na pokrycie około 1 m2 ściany. Natomiast za 1 m2 betonowej płyty zapłacimy od 80 do 120 zł. Zatrudnienie osoby wykwalifikowanej do wykończenia naszych betonowych ścian wyniesie od 50 zł/m2, w zależności od preferowanego przez nas materiału.

Maja Wychowaniec
fot. otwierająca: Lakma

aktualizacja: 2018-04-18

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Porównanie właściwości ścian działowych z cegieł, płyt g-k, betonu komórkowego i luksferów Ściany wewnętrzne
Wybierając materiały, z jakich wykonana będzie ściana działowa, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, aby przegroda uzyskała parametry odpowiednie dla danego ...
Koszt udekorowania ściany płytami z betonu architektonicznego Ściany wewnętrzne
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, płytami z betonu architektonicznego, o strukturze porowatej z otworami.
Koszt udekorowania ściany płytami gipsowymi Luna Ściany wewnętrzne
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, płytami gipsowymi Luna firmy Bruk-Bet.
Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach Ściany wewnętrzne
Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie ...
Pozostałe artykuły z kategorii
Ściany w domu alergika Ściany wewnętrzne
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie ...
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań Ściany wewnętrzne
Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy ...
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych Ściany wewnętrzne
Wybór rodzaju tynku zależy od konstrukcji ścian i tego, w jaki sposób chcemy je wykończyć. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tynków do ścian wewnętrznych.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - instrukcja montażu Ściany wewnętrzne
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się ...
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym Ściany wewnętrzne
Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania ...
Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami Ściany wewnętrzne
Ciekawą propozycją wykończenia ścian wewnętrznych jest położenie na nich płytek z kamienia naturalnego, klinkierowych, czy cegłopodobnych. Fantastycznie sprawdzają ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom