Pozwól ścianom chronić swoje zdrowie

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 6-9 minut
Pozwól ścianom chronić swoje zdrowie
W ciągu ostatnich dekad ośrodki badawcze na całym świecie wielokrotnie dostarczały dowodów na wpływ materiałów budowlanych na ludzkie zdrowie. Coraz większą wiedzą na ten temat wykazują się także sami konsumenci, którzy często zwracają szczególną uwagę na materiały ekologiczne i naturalne. Znacząco eliminują one ryzyko występowania wielu komplikacji, w tym zagrożeń dla zdrowia, czym zyskują uznanie Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

Aby uświadomić sobie, jak duży wpływ na zdrowie mieszkańców domu mogą mieć materiały, z jakich wykonane są jego ściany, należy przede wszystkim zarysować różnice pomiędzy powietrzem zewnętrznym a mikroklimatem panującym we wnętrzach budynków. W przypadku atmosfery zewnętrznej na ogół dobrze zdajemy sobie sprawę z czyhających na zdrowie zagrożeń - mowa przede wszystkim o spalinach, a w sezonie zimowym - wysokich stężeniach pyłów zawieszonych, czyli smogu.

Coraz częściej na ulicach polskich miast zaczynamy dostrzegać maseczki antysmogowe, jednak noszenie ich wewnątrz budynków wydaje się absurdalne. Czy słusznie?

Mury tylko pozornie mogą być traktowane jako gwarancja ochrony przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. W mikroklimacie domów, biur, szkół czy innych budynków użyteczności publicznej narażeni jesteśmy na inne, lecz nie mniej poważne zagrożenia. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że zmiany w powietrzu wewnątrz budynków przebiegają znacznie bardziej dynamicznie i podlegają szerokiej gamie szkodliwych czynników.

Prym wiodą tu przede wszystkim lotne związki organiczne (LZO) i aerozole. Według badań Katedry Chemii Analitycznej przy Politechnice Gdańskiej*, stanowią one aż 60% wszystkich związków zanieczyszczających atmosferę i aż 73% wszystkich związków wpisanych przez Światową Organizację Zdrowia na listę substancji rakotwórczych.

Schemat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i wilgoć, fot. Baumit
(Po lewej stronie schematu) Nieszczelne budownictwo
Zanieczyszczenia powietrza mogą szybciej opuścić pomieszczenie, dzięki nieszczelnemu sposobowi budowania pomieszczeń.

(Po prawej stronie schematu) Szczelne budownictwo
Prawie 10-krotnie niższa wymiana powietrza w porównaniu do przeszłości.

Lotne związki organiczne to substancje występujące często jako produkt uboczny w procesach przemysłowych i stanowiące źródło zanieczyszczeń środowiska. Dowiedziono ich negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie (stanowią czynnik rakotwórczy), przez co wiele państw, w tym Polska, wprowadziły ścisłe normy ich emisji. Za LZO uznajemy między innymi formaldehyd, dwutlenek siarki czy tlenek azotu.

Ich obecność w powietrzu może prowadzić do wystąpienia lub spotęgowania tzw. Syndromu Chorego Budynku (ang. Sick Building System, SBS). SBS to zagrożenie, które czyha na każdego z nas nie na ruchliwej ulicy pełnej spalin, lecz we wnętrzach, gdzie spędzamy dziś zdecydowaną większość życia - w pracy, w kinie, podczas snu. Według badań WHO, to właśnie w pomieszczeniach spędzamy około 80% życia.

Najczęściej występujące lotne związki organiczne (LZO lub ang. VOC od Volatile Organic Compounds) to między innymi aceton, ale także dichlorobenzen występujący w środkach przeciwko molom oraz terpeny, które znajdują się w środkach czystości czy dezodorantach.

Najczęściej spotykane substancje szkodliwe:

CO2

 Dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla to niepalny, bezbarwny i bezwonny gaz o odczynie lekko kwaśnym. Jest on wydzielany zarówno w trakcie spalania całkowitego substancji organicznych przy wystarczającej ilości tlenu, jak również przez organizmy żywe jako produkt przemiany materii podczas oddychania komórkowego.

Zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu prowadzi do zawrotów i bólu głowy, zaburzeń widzenia, drgawek mogących wywołać omdlenie, wzmożonej pracy serca i podwyższonego ciśnienia krwi.

Jeżeli stężenie CO2 w powietrzu przekroczy 8%, w ciągu 30 do 60 minut doprowadza to do śmierci.

SO2

Dwutlenek siarki

Dwutlenek siarki jest gazem trującym, bezbarwnym, drażniącym błony śluzowe, o gryzącym zapachu i kwaśnym smaku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zmieszanie nawet niewielkiej ilości tego gazu z wodą tworzy kwas siarkowy.

Powstaje on przede wszystkim w trakcie spalania paliw kopalnych o wysokiej zawartości siarki (do 4%), takich jak węgiel czy produkty ropopochodne. Z tego względu ma on duży udział w zanieczyszczeniu powietrza, co skutkuje powstawaniem kwaśnych deszczów.

Aby zapobiec temu procesowi stosuje się różne metody odsiarczania gazów spalinowych.

CH2O

Formaldehyd

W naturze formaldehyd występuje na przykład jako produkt pośredni metabolizmu komórkowego w organizmach ssaków. Ponadto uwalniany jest do atmosfery w procesie fotosyntezy.

Formaldehyd wydziela się najczęściej z mebli, dywanów, tapicerek i wykładzin podłogowych. Ponadto, formaldehyd powstaje podczas praktycznie każdego rodzaju niecałkowitego spalania. Może powodować alergie oraz podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych. Przy stężeniu na poziomie 30 ml/­m3 powoduje zagrożenie życia (obrzęk i zapalenie płuc), a stały kontakt z nim może powodować raka.

Wchodzi on także w skład wielu związków chemicznych, np. klejów. Wykorzystywany jest jako konserwant oraz środek pomocniczy w przemyśle włókienniczym.

LZO

Lotne związki organiczne

Lotne związki organiczne (LZO) = Volatile Organic Compound (VOC). Pod tym pojęciem kryje się grupa ponad 200 substancji chemicznych, które mogą być wydzielane w przestrzeni mieszkalnej.

Do substancji tych, oprócz dwutlenku węgla i formaldehydu, zalicza się także szereg innych substancji lotnych, tj. toluen, benzol, węglowodory alifatyczne, terpeny, alkohole aromatyczne i alifatyczne, etery, fenole, aldehydy, ketony, estry czy węglowodory chlorowane.

Związki te mogą znajdować się w okładzinach, pokryciach, meblach, lakierach jak również w ubraniach.

Negatywny długofalowy wpływ LZO na zdrowie można zredukować przede wszystkim przez świadomy dobór materiałów budowlanych. Najważniejszą role mogą odgrywać tynki wewnętrzne. Właśnie one są kluczowym elementem "filtru", z jakim styka się powietrze, będąc jedną ze skrajnych warstw całej struktury muru. Ściany stanowią największą powierzchnię wewnątrz budynków (np. w domu o metrażu 150 m² powierzchnia ścian to ok. 500 m²), ale także - co jest równie ważne - absorbują wilgoć z wnętrz budynków.

Linia BaumitKlima - ochrona przed grzybami i pleśnią

Oprócz lotnych związków organicznych, należy uwzględnić osobny typ zagrożenia, jakim może być obecność grzybów i pleśni. Jak się przed nimi bronić? Wyroby BaumitKlima posiadają wysoki współczynnik pH ≥ 12, co praktycznie wyklucza ryzyko ich rozwoju.

Linia BaumitKlima daje ogromne możliwości: dzięki stosowaniu pełnej gamy produktów możemy zagwarantować sobie i najbliższym dokładnie takie warunki, jakie są optymalne dla najlepszej kondycji zdrowotnej mieszkańców. Na system składają się tynk wapienny Baumit KlimaWhite, szpachla oraz gładzie wapienne (dające możliwość doboru struktury ścian), a także podkład gruntujący i farba wewnętrzna Baumit KlimaColor (krzemianowa, o doskonałej paroprzepuszczalności) - stanowiąca finalne wykończenie powierzchni.

Farba krzemianowa Baumit KlimaColor oraz Baumit KlimaFinish - gotowa wapienna gładź szpachlowa
Tynk wapienny Baumit KlimaWhite oraz gładź wapienna Baumit KlimaFino

Przy opracowaniu wyrobów wykorzystano wnioski z wieloletnich badań prowadzonych w największym w Europie parku naukowo-badawczym testującym materiały budowlane - Baumit Viva. Ponad 50 mln pomiarów umożliwiło opracowanie unikalnej receptury wyrobów oraz kompletnego systemu. Dzięki temu, wykorzystując system ­BaumitKlima, każdy może skutecznie zadbać o zdrowie swoje oraz najbliższych.

System Baumit Klima z powierzchnią zacieraną (delikatna faktura)
System Baumit Klima o gładkiej powierzchni

• Źródło: "Jakość powietrza wewnętrznego - Lotne związki organiczne jako wskaźnik jakości powietrza wewnętrznego" - B. Zabiegała, Wydz. Chemiczny, Politechnika Gdańska

aktualizacja: 2018-10-01

Zdaniem naszych Czytelników

Ciekawa grupa produktów z dodatkiem wapna - Baumit Klima_xxx. Autor utrzymuje, że są to produkty prozdrowotne. O wapnie w tym ujęciu sporadycznie się wspomina, a przecież był to niegdyś główny składnik tynków i sposób na pozbycie się robactwa w wiejskiej chacie.

Gość Niedowiarek

20 Wrz 2018, 12:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Ściany w domu alergika Ściany wewnętrzne
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie ...
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań Ściany wewnętrzne
Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy ...
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych Ściany wewnętrzne
Wybór rodzaju tynku zależy od konstrukcji ścian i tego, w jaki sposób chcemy je wykończyć. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tynków do ścian wewnętrznych.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - instrukcja montażu Ściany wewnętrzne
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się ...
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz Ściany wewnętrzne
Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym Ściany wewnętrzne
Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania ...