Jak wyrównać krzywą ścianę?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyrównać krzywą ścianę?
Kupiłem stary dom i podczas przygotowań do remontu okazało się, że jedna ze ścian jest bardzo krzywa - odchylenia od pionu przekraczają 5 cm. Do przegrody przylega kuchnia i łazienka i poprowadzone są w niej nowe instalacje wodno-kanalizacyjne. W jaki możliwie łatwy sposób "wyprostować" tę ścianę?

Odpowiedź eksperta: Jeżeli jest to ściana działowa, to można ją rozebrać i wymurować nową.

Mniej pracochłonne będzie wyprostowanie przegrody za pomocą pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych, osadzonych na ruszcie. Spowoduje to jednak zwiększenie grubości ściany o co najmniej 4 cm z każdej strony.

Do zbudowania stelaża należy wykorzystać profile CD, przyścienne UD i uchwyty mocujące. Prace rozpoczyna ustalenie płaszczyzny dostawionego poszycia przy użyciu np. poziomnicy i sznura oraz przytwierdzenie do podłogi i sufitu profili UD. Następnie co 60 cm zaznacza się linie pionowe, które określą punkty mocowania uchwytów rozmieszczonych co ok. 50 cm. Po ich przykręceniu można wstawić profile nośne CD, przy czym trzeba przyciąć je na taką długość, aby można wprowadzić je frontalnie między profil sufitowy i podłogowy.

Uchwyty obejmują profile z obu stron i wystarczy je przykręcić blachowkrętami. Zbyt długie ramiona uchwytów odgina się lub obcina szlifierką kątową. Za stelażem, w razie potrzeby, można poprowadzić przewody elektryczne bądź rury instalacyjne. Poszycie z płyt g-k mocuje się blachowkrętami do profili w odstępach ok. 25 cm, następnie łączenia szpachluje i wzmacnia taśmą.

Ponieważ ściana przylega do łazienki i kuchni, należy użyć płyt o podwyższonej odporności na wilgoć (płyty zielone), a przewidując np. zawieszenie na niej szafek, pokrycie ułożyć dwuwarstwowo.

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-11-13

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Ściany w domu alergika Ściany wewnętrzne
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie ...
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań Ściany wewnętrzne
Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy ...
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych Ściany wewnętrzne
Wybór rodzaju tynku zależy od konstrukcji ścian i tego, w jaki sposób chcemy je wykończyć. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tynków do ścian wewnętrznych.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - instrukcja montażu Ściany wewnętrzne
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się ...
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz Ściany wewnętrzne
Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym Ściany wewnętrzne
Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom