Rodzaje blach i blachodachówek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rodzaje blach i blachodachówek

Wszystkie pokrycia blaszane popularność zawdzięczają trzem ważnym cechom: lekkości, wytrzymałości i niepalności.

aktualizacja: 2018-10-01 11:19:33

Blachy miedziane

Blachy miedziane – są bardzo atrakcyjne zwłaszcza, gdy pokryją się zielonoszarą patyną, czyli tlenkiem miedzi. Szlachetny wygląd powoduje, że są marzeniem wielu inwestorów. Niestety niewielu inwestorów może sobie na nie pozwolić, gdyż jest to jedno z najdroższych pokryć dachowych. Blachy miedziane łączone są w sposób tradycyjny, czyli na rąbek stojący lub leżący. Wymagają więc sporych umiejętności, czasu i pełnego deskowania dachu. Najlepiej wyglądają na dachach o dużych powierzchniach. Masa pokrycia to zaledwie 4,5–5,5 kg/m2.

Blachy cynkowe oraz cynkowo-tytanowe

Blachy cynkowe oraz cynkowo–tytanowe – mają podobne właściwości do blach miedzianych, ale są od nich tańsze. Także pokrywają się warstwą ochronną – węglanem cynku. To powoduje, że stają się ciemno- lub srebrzystoszare i ładniej wyglądają, co jest ważne dla wielu architektów. Dostępne są zarówno arkusze blachy płaskie, jak i elementy drobnowymiarowe w kształcie prostokąta lub rombu. W obu przypadkach konieczne jest wykonanie pełnego deskowania dachu. Masa pokrycia jest niewielka i wynosi około 4 kg/m2 natomiast trwałość szacowana jest na 50–100 lat.

Blachy aluminiowe

Blachy aluminiowe – właściwie ze stopów aluminium są odporne na wodę, ale nie na wodorotlenki, kwasy beztlenowe czy wodę morską (cząsteczki nie tylko tych związków znajdują się w powietrzu). Z tego powodu muszą być powlekane powłokami ochronnymi. To oraz bardzo energochłonny proces wytwarzania sprawia, że należą do najdroższych pokryć dachowych. Na dodatek są miękkie i łatwo można je uszkodzić mechaniczne. Blachy aluminiowe charakteryzują się również bardzo dużą rozszerzalnością liniową, i trzeba to uwzględnić na połaciach o długości przekraczającej 7 m. Wykonuje się z nich głównie pokrycia płaskie (na pełnym deskowaniu). Ich trwałość nie przekracza 50 lat, za to są najlżejszym rodzajem pokryć blaszanych (1,7–3 kg/m2). Poza tym stanowią rdzeń wielu blach wytłaczanych, czyli blachodachówek.

Blachy stalowe ocynkowane

Blachy stalowe ocynkowane – należą do najtańszych pokryć, ale jednocześnie do najmniej trwałych. Dawniej były bardzo popularne, ale z uwagi na rdzewienie obecnie rzadko są stosowane. Tym bardziej, że średnio co kilka lat wymagały zabezpieczania dodatkową powłoką malarską. Współcześnie pokrywane są skuteczniejszym materiałem, czyli stopem alucynku.

Dzięki zawartości aluminium mają lepszą ochronę antykorozyjną, którą cynk regeneruje w miejscach uszkodzeń, a krzem sprawia, że powierzchnia jest bardziej twarda i odporna na zarysowania. Z blach stalowych można wykonywać pokrycia płaskie, ale wtedy są pracochłonne i wymagają pełnego deskowania połaci. Można również układać blachy trapezowe (na łatach), ale trzeba wtedy zaakceptować ich industrialny charakter. W zależności od rodzaju i grubości blachy masa pokrycia wynosi 4,5–14,5 kg/m2, a trwałość 30–50 lat.

Może cię zainteresować
Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaka papa na deskowanie? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to jest drewno klejone? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną?
Zobacz więcej Zwiń

Blachy stalowe powlekane

Blachy stalowe powlekane– należą do najbardziej popularnych pokryć dachowych głównie dlatego, że są stosunkowo tanie, a przy tym estetyczne i trwałe. Dzięki odpowiednim przetłoczeniom bardzo przypominają dachówki jednocześnie eliminując ich główną wadę, czyli dużą masę. Jednak najważniejsze, że są pokryte nawet kilkunastoma warstwami powłok antykorozyjnych.

Jednak trzeba pamiętać, ze wygląd, stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne, trwałość i cena pokrycia zależą od ostatniej warstwy, która może być wykonana z żywicy poliestrowej, polichlorku winylu lub poliuretanu z dodatkiem poliamidu. Wielką zaletą blach powlekanych jest ich uniwersalność co oznacza, że nadają się do krycia dachów o nachyleniu od 5° do 90°.

Blachodachówki są łatwe w montażu zwłaszcza na dachach płaskich i dwuspadowych, gdy stosuje się wielkoformatowe panele sięgające od okapu do kalenicy szerokości 80–120 cm i długość do 15 m. Dostępne są także elementy drobnowymiarowe sprawdzające się na dachach wielopołaciowych lub z dużą liczbą lukarn. Oba systemy mocuje się do łat. Masa dobrze ułożonego pokrycia zwykle nie przekracza 15 kg/m2, a jego trwałość to przynajmniej 50 lat.

Redakcja BD
fot. Blachy Pruszyński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!