Stalowy system rynnowy musiałem założyć samodzielnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stalowy system rynnowy musiałem założyć samodzielnie

Poróżniliśmy się z wykonawcą pokrycia dachowego i orynnowania przed założeniem rur spustowych, ponieważ dostarczył rury z innego systemu. Z powodu jego niekompetencji nie chcieliśmy z nim dalej pracować - mówią Ada i Igor, którzy system rynnowy wybrali w 2014 r.

aktualizacja: 2021-10-05 07:08:23

Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Położenie - w słońcu, w pobliżu drzew.

Dach:

  • Wielospadowy, powierzchnia 360 m2, kąt nachylenia 48°, okap o długości 90 cm.
  • Pokrycie - gont bitumiczny.

System rynnowy:

  • Ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych.
  • Rynny - półokrągłe, o przekroju 125 mm.
  • Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości do 3,5 m.
  • Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych zakopanych w gruncie.
Na wielospadowym dachu użyto wielu elementów rynnowych
Na wiNa wielospadowym dachu użyto wielu elementów rynnowychelospadowym dachu użyto wielu elementów rynnowych.

Decyzja: Ada - Wybraliśmy gotowy projekt budynku z rozłożystą bryłą, ozdobioną wykuszami i lukarnami, kojarzącą się z domami na amerykańskim przedmieściu. Nie zadowalało nas odzwierciedlenie, co do joty, projektu z katalogu. Zmieniliśmy wykończenie elewacji, nadając bryle niepowtarzalny charakter. Podkreśliliśmy go obróbką blacharską i systemem rynnowym w białym kolorze, obejmującym budynek jak rama.

Wybraliśmy system ze stali grubości 0,6 mm, powleczonej kilkoma warstwami ochronnymi, które co najmniej na 30 lat zabezpieczają elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem zmiennej polskiej pogody.

Rury spustowe założono przy narożnikach skomplikowanej bryły
Rury spustowe założono przy narożnikach skomplikowanej bryły.

Stalowy system rynnowy - rady i przestrogi:

  • Igor: Poróżniliśmy się z wykonawcą pokrycia dachowego i orynnowania przed założeniem rur spustowych, ponieważ dostarczył rury z innego systemu. Z powodu jego niekompetencji nie chcieliśmy z nim dalej pracować. Na szczęście, z wykształcenia jestem stolarzem, sam wykończyłem cały dom i potrafiłem dokończyć montaż, rozwiązując problem z niepasującym przekrojem (zestawy różniły się o 5 mm). Inni dekarze poradzili mi, żeby lekko zmarszczyć końcówkę lejów spustowych i w ten sposób dopasować elementy pionowe do już założonych poziomych na krawędziach okapu. Spróbowałem tej metody na pierwszej rurze spustowej, wielokrotnie sprawdziłem jej szczelność na styku wyrobów z dwóch odmiennych kompletów. Ponieważ nie pojawiły się przecieki (dotąd też ich nie ma, blacha się dopasowała), zamontowałem kolejne. Robiłem to zgodnie z instrukcją producenta, metodą na wpust, i używając systemowych wbijanych obejm. Wszędzie jest szczelnie i rury trzymają się ścian. Wniosek - należy korzystać z jednego systemu.
  • To ja upierałem się przy rynnach ze stali, ponieważ pracując u klientów, często widzę i słyszę, jak zachowują się wyroby z PVC. Pod wpływem wysokiej temperatury nagrzany plastik rozszerza się i wydaje denerwujące odgłosy. Wciąż strzela, pyka, stęka. Na systemach zauważyłem też kruszenie tworzywa i rozszczelnienia. Natomiast podczas silnego mrozu, albo naporu zlodowaciałej tafli śniegu, pękają haki podtrzymujące rynny. Nasz system jest bezgłośny, odporny, bezawaryjny. Biały lakier nie popękał, myje go deszcz. Ze względu na duży spadek połaci, rynny mają średnicę 125 mm, a rury 100 mm i tak jest dobrze.
Może cię zainteresować
Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to jest drewno klejone? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaka papa na deskowanie? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zasady poprawnego montażu okna dachowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje?
Zobacz więcej Zwiń

Koszty zakupu systemu rynnowego ze stali:

  • materiały na cały dach, w tym system rynnowy oraz montaż 35 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: System ze stali, polakierowanej na biało, tworzy ozdobę domu.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!