Rynny z blachy tytanowo-cynkowej łączone na klej

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rynny z blachy tytanowo-cynkowej łączone na klej

Gotowe systemowe elementy rynnowe założyli dekarze, którzy kompleksowo zajęli się pokryciem połaci. Łączyli je poprzez sklejanie - mówi Karolina, która system rynnowy wybrała w 2017 r.

aktualizacja: 2021-09-23 08:58:35

Dom: dwukondygnacyjny, parter 110 m2, poddasze 80 m2. Położenie - w pełnym słońcu, z dala od drzew.

Dach:

  • Dwuspadowy, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 38°, bez okapu.
  • Pokrycie - płaska dachówka ceramiczna.

System rynnowy:

  • Z blachy tytanowo-cynkowej.
  • Rynny - 2 sztuki, półokrągłe o średnicy 110 mm i długości 16 m.
  • Rury spustowe - 4 sztuki o długości 4 m, okrągłe o średnicy 100 mm.
  • Sposób odprowadzania deszczówki - przez 4 dolne wpusty odpływowe do instalacji kanalizacji deszczowej i dalej do podziemnego zbiornika.

Decyzja: Projektując z mężem własny dom, staraliśmy się maksymalnie ograniczyć ewentualne naprawy i remonty. W tym celu wybieraliśmy solidne materiały i starannie dobieraliśmy ekipy wykonawcze. Dach wykończyliśmy płaską dachówką ceramiczną, natomiast na obróbki blacharskie, parapety i system rynnowy przeznaczyliśmy gotowe komplety z bardzo trwałej blachy tytanowo-cynkowej. Ten materiał szybko pokrywa się patyną, która zabezpiecza blachę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi na ponad 100 lat.

Kolor spatynowanej blachy odpowiada nam również pod względem estetycznym. Harmonizuje z jasnoszarym tynkiem silikonowym, a także z okuciami przesuwnych żaluzji (zamierzamy je założyć w niedługim czasie). Zaprojektowaliśmy prosty dwuspadowy dach o typowej wielkości i nachyleniu, dlatego nie musieliśmy szukać ponadstandardowych rozwiązań w systemie rynnowym - zgodnie z naszymi obliczeniami, deszcz prawidłowo odprowadzają rynny o średnicy 110 mm oraz rury spustowe 100 mm.

Gotowe elementy wybraliśmy z katalogu renomowanej firmy. Nie jest ich dużo i nie są bardzo różnorodne. Dzięki temu koszty inwestycyjne tego droższego (od PVC i stali) zestawu nie były dotkliwe.

Rynny z blachy tytanowo-cynkowej - rady i przestrogi:

Gotowe systemowe elementy rynnowe założyli dekarze, którzy kompleksowo zajęli się pokryciem połaci. Łączyli je poprzez sklejanie, jak wskazał producent, a nie lutowanie, więc montaż był szybki i łatwy. Instalację kanalizacji deszczowej wokół budynku, skierowaną do zbiornika na deszczówkę, wykonali hydraulicy.

Gotowe systemowe elementy orynnowania łączone na klej
Gotowe systemowe elementy łączone na klej.
Może cię zainteresować
Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka papa na deskowanie? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest drewno klejone? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem?
Zobacz więcej Zwiń

Jak sprawdza się takie orynnowanie? Idealnie! Przede wszystkim efektywnie odbiera całość opadu z dachu. Dotąd nie zauważyliśmy przelewania się wody i świadczy to o tym, że rozmiar systemu obliczyliśmy prawidłowo, a dekarze ukształtowali odpowiedni spadek rynien (mają długość aż 16 m) w kierunku rur spustowych. Tegoroczna zima była u nas dość śnieżna, lecz zalegająca na połaciach dachowych gruba pokrywa śniegu nie wyłamała haków. Brak koszy na połaciach i drzew przy domu ułatwia nam pielęgnację - przez 2,5 roku użytkowania zaledwie raz oczyściliśmy koszyczki we wpustach odpływowych. Dla pewności mąż sprawdził zawartość rynien i znalazł w nich tylko zbrylony pył, który spłukuje deszcz.

Blacha tytanowo-cynkowa nabiera szlachetnego i naturalnego wyglądu dopiero po kilku latach, kiedy pokryje ją patyna. U nas właśnie zaczęła się prezentować w taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy. Prawdopodobnie to efekt na długie lata. Przestała się już błyszczeć, czego nie moglibyśmy osiągnąć, gdybyśmy zastosowali wyroby z aluminium. System rynnowy udał się na 100%. Dzięki patynie nigdy nie zardzewieje.

Koszty zakupu i montażu rynien z blachy tytanowo-cynkowej:

  • dachówka i system rynnowy z montażem 32 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dwuspadowy bezokapowy dach orynnowano systemem z blachy tytan-cynk.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!