Wiązary czy tradycyjna więźba - które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wiązary czy tradycyjna więźba - które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Wiązary i tradycyjna więźba nadają się do budowy konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego - należy je traktować jako technologie uzupełniające się.

aktualizacja: 2022-07-18 07:31:02

Czym jest tradycyjna więźba dachowa nie trzeba nikomu tłumaczyć jest ona bowiem rozwiązaniem powszechnie znanym i stosowanym od wieków, i na dzień dzisiejszy najczęściej spotykanym rozwiązaniem na budowach.

Wiązary dachowe jako elementy prefabrykowane pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno - około 20 lat temu. Wiązary to konstrukcja, która łączy w sobie rozwiązanie zmodyfikowanej więźby tradycyjnej i stropu, a główną jej zaletą jest to, że powstaje w certyfikowanych zakładach produkcyjnych i skraca do minimum czas montażu na budowie, eliminuje stosowanie stropów i nośnych ścian pośrednich - rozpiętości osiągane bez dodatkowego podparcia sięgają nawet 30 m, co dla tradycyjnych konstrukcji jest niemożliwe.

Więźbę tradycyjną warto zastosować w przypadku, kiedy nie chcemy rezygnować ze stropu betonowego, lub w budynkach z poddaszem użytkowym o małej kubaturze, w których występuje jednocześnie kilka elementów budynku "rozcinających" konstrukcję dachową np. lukarny, klatki schodowe, kominy itp. Pamiętać należy także o tym, że często w przypadku więźb tradycyjnych uzyskujemy, niewiele ale jednak większą powierzchnię do zagospodarowania.

Wiązary dachowe natomiast idealnie sprawdzają się na budynkach o pełnych kondygnacjach, na budynkach gdzie chcemy zmniejszyć koszty - pozwalają nam zrezygnować z wew. ścian nośnych, części fundamentów, podciągów i stropu betonowego. Dodatkowym atutem jest certyfikat i pełne obliczenia konstrukcyjne (nie zawsze to otrzymujemy w przypadku więźb), co za tym idzie dostajemy gwarancję i odpowiedzialność producenta. Wiązary zawsze są wykonane z drewna suszonego o odpowiedniej wytrzymałości.

Jak wcześniej wspomniałem oba te rozwiązania są poprawne i nawzajem się uzupełniają, a ich zastosowanie należy rozważyć w szerszym znaczeniu i koniecznie skonsultować z projektantem.

Tomasz Bartkowiak
Dyrektor Techniczny Grupa Burkietowicz
fot. otwierająca: Grupa Burkietowicz

Może cię zainteresować
Jaka papa na deskowanie? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Zasady poprawnego montażu okna dachowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!