Jak dopasować dachówkę do stylu, koloru i lokalizacji domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dopasować dachówkę do stylu, koloru i lokalizacji domu?

Dach ma przede wszystkim chronić nasze domy. Poprzez swoją wytrzymałość gwarantuje bezpieczne schronienie na długie lata. Wybór odpowiedniej dachówki na pokrycie dachowe to jednak nie tylko kwestia odporności i technicznych właściwości produktu. Wśród dostępnych na rynku modeli mamy pełen przekrój kształtów, kolorów i rodzajów powierzchni, które możemy idealnie dopasować do stylu, kolorystyki, a nawet do miejsca położenia naszego domu.

aktualizacja: 2023-10-20 05:10:14

Na końcową estetykę budynku wpływa między innymi kształt dachówek. Może on decydować o stylu domu, dopełniając go i podkreślając jego charakterystyczne cechy. Zwolennicy nowoczesnych projektów domów chętnie sięgają po dachówki płaskie, np. ceramiczne Braas Turmalin lub betonowe modele Teviva Cisar. Ich prosty, kształt bardzo dobrze wpisuje się w minimalistyczne, współczesne bryły domów. Budynki nawiązujące do stylu tradycyjnego mogą mieć nieco bardziej skomplikowane i zdobne połacie. Warto wtedy zastosować mniejsze formaty dachówek - to zdecydowanie ułatwi pokrycie takich dachów. Sam kształt produktu też można dopasować do klasycznego stylu, wybierając delikatnie faliste, profilowane dachówki firmy Braas, dostępne np. w modelach betonowych takich jak Bałtycka lub Celtycka, czy ceramicznych Rubin lub Topas.

Bałtycka, dachówka betonowa, marka Braas, kolor brązowy
Bałtycka, dachówka betonowa, marka Braas, kolor brązowy
Rubin 13V, dachówka ceramiczna, marka Braas, kolor czarny błyszczący
Rubin 13V, dachówka ceramiczna, marka Braas, kolor czarny błyszczący
Teviva, dachówka betonowa, marka Braas, kolor grafit
Teviva, dachówka betonowa, marka Braas, kolor grafit

Kolejnym zagadnieniem, które ma duże znaczenie dla dopasowania dachu do całościowego wyglądu domu, jest kolorystyka dachówek. Najczęściej dobiera się ją do odcienia elewacji. Efekt jest jeszcze lepszy, jeśli pasuje ona również do elementów wykończeniowych, na przykład okien i drzwi. Wśród najpopularniejszych kolorów, po jakie sięgają klienci, znajdują się przede wszystkim odcienie szarości, grafitu, ale też brązów i czerwieni.

Przy wyborze konkretnego koloru dobrze jest również spojrzeć nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego najbliższe otoczenie. Jeśli w okolicy znajdują się inne budynki, warto zwrócić uwagę na ich wygląd - może uda się stworzyć spójną i ciekawą przestrzeń zabudowy. Jeśli natomiast dom położony jest bardziej na uboczu, np. w sąsiedztwie zieleni, drzew i lasu warto wybrać dachówki o naturalnych odcieniach (brązach, zieleniach, czy szarościach) oraz o odpowiedniej powierzchni, która dobrze sprawdzi się w otoczeniu natury. Spośród dachówek ceramicznych najlepsze będą te z powłoką glazurowaną, która świetnie chroni dachy przed zabrudzeniami, ale też przed porastaniem mchem. Dachówki betonowe z kolei mogą zagwarantować wysoką wytrzymałość, gładkość powierzchni i zabezpieczenie przed porastaniem mchem dzięki autorskiej, opatentowanej przez Braas technologii Cisar.

Odpowiednio dobrane dachówki będą idealnym dopełnieniem budynku, nie tylko podkreślając jego styl i charakter, ale również zapewniając bezpieczeństwo i trwałość.

Jakość na lata w postaci wymarzonego dachu dostępna jest teraz w nowej niższej cenie! Więcej informacji, wraz z punktami sprzedaży dachówek i akcesoriów Braas, znajdziesz na stronie: https://www.bmigroup.com/pl/wiadomosci/dachowki-braas-w-dobrej-cenie/.

Dariusz Smolis - Ekspert BMI Braas
Na zdjęciu otwierającym: Opal, dachówka ceramiczna, marka Braas, kolor antracytowy

Może cię zainteresować
Jaka papa na deskowanie? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Co to jest drewno klejone? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!