Automatyka garażowa: łatwe sterowanie z Arduino

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Automatyka garażowa: łatwe sterowanie z Arduino

Arduino to niezwykle popularny produkt, który wykorzystywany jest między innymi w instalacjach inteligentnego budynku i automatyki domowej. Sprawdź, jakie możliwości daje użycie Arduino do sterowania bramą garażową!

aktualizacja: 2021-05-26 10:44:01

Arduino - co to właściwie jest?

Arduino to moduł z mikrokontrolerem, czyli urządzenie złożone z pojedynczego mikrokontrolera oraz dodatkowych elementów umożliwiających programowanie lub podłączenie dodatkowych modułów (na przykład czujników, silników i podobnych). Płytki Arduino są bardzo popularne wśród elektroników, robotyków i majsterkowiczów ze względu na ich uniwersalne zastosowanie jako elementu logicznego w różnych projektach takich jak roboty, pojazdy czy sterowniki w systemach automatyki domowej. Arduino to platforma otwarta, co oznacza, że użytkownicy mają dostęp do projektów sprzętu oraz kodu źródłowego oprogramowania i mogą je dowolnie modyfikować, dopasowując do swoich potrzeb oraz przekazując wyniki pracy kolejnym osobom.

Sterownik bramy garażowej z Arduino

Arduino stanowi perfekcyjną podstawę do stworzenia własnego sterownika drzwi garażowych, który w zależności od wykorzystanych komponentów umożliwi Ci automatyczne otwieranie bramy, wykrywanie obecności pojazdu czy ostrzeganie o próbie włamania. Taki sterownik możesz łatwo stworzysz i zaprogramować samemu - w sieci dostępnych jest wiele instrukcji, dzięki którym bez problemu zgromadzisz potrzebne wyposażenie oraz krok po kroku wykonasz poszczególne czynności. Jeżeli elektronika nie jest Twoim hobby, możesz też zdecydować się na skorzystanie z gotowych rozwiązań.

Jakie możliwości daje zastosowanie Arduino?

Najprostszy sterownik bramy garażowej umożliwi Ci otwieranie oraz zamykanie drzwi przy pomocy przycisków. Dzięki włączeniu do projektu innych elementów możliwe będzie zapewnienie dodatkowych funkcji, takich jak informowanie o próbie otwarcia drzwi, wykrywanie obecności pojazdu w garażu, sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji na telefon, automatyczne zatrzymanie po wykryciu przeszkody bądź możliwość sprawdzenia, czy brama jest aktualnie otwarta czy zamknięta. Opcje te są zależne od zastosowanych komponentów elektronicznych (czujniki, przekaźniki, przewody, moduły komunikacji bezprzewodowej etc.), a także sposobu zaprogramowania gotowego projektu.

Co będzie potrzebne?

Podczas budowania sterownika niezbędna będzie oczywiście płytka Arduino w odpowiedniej wersji oraz inne komponenty elektroniczne wskazane przez autora projektu (na przykład czujniki, przewody etc.). Fizyczny ruch bramy będzie realizowany z pomocą odpowiedniego silnika lub siłownika. Potrzebna będzie także obudowa, w której umieszczone zostanie gotowe urządzenie, oraz elementy montażowe, dzięki którym połączysz całość z konstrukcją bramy.

Ułatwienie w pracy - nakładki Arduino

Warto wiedzieć, że rozszerzenia funkcji Arduino - tak zwane nakładki - są często dostępne w zintegrowanej formie umożliwiającej szybkie podłączenie do płytki i zaprogramowanie bez konieczności budowania wszystkiego z podstawowych elementów elektronicznych. Korzystanie z takich rozwiązań (na przykład nakładek umożliwiających sterowanie silnikami czy obsługę czujników) znacznie przyspiesza pracę nad projektem i pozwala uniknąć błędów.

Zalety wykorzystania Arduino

Arduino to bardzo popularna platforma, która jest stale rozbudowywana przez użytkowników. Płytka została wykorzystana w tysiącach projektów, z których wiele jest dostępnych za darmo w sieci. Ogromną zaletą Arduino jest też opcja łatwego poszerzenia poprzez różnego rodzaju nakładki i dodatki. Dzięki tej właściwości oraz prostej integracji z innymi platformami, takimi jak Raspberry Pi, ten moduł z mikrokontrolerem świetnie sprawdzi się nie tylko w pojedynczych urządzeniach, ale również jako element większego systemu - na przykład kompleksowej instalacji automatyki budynkowej.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły