Okna tarasowe HS - bez barier przez całe życie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna tarasowe HS - bez barier przez całe życie

Dom to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy powinni czuć się swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Nie bez znaczenia jest więc przygotowanie tej przestrzeni w taki sposób, aby była przyjazna. Jednym ze znaczących elementów ułatwiających życie użytkownikom - niezależnie od ich wieku oraz stopnia sprawności - są okna tarasowe HS, bogate w rozwiązania idealnie wpisujące się w ideę budownictwa bez barier architektonicznych.

aktualizacja: 2024-03-29 07:42:09

Próg, którego nie ma

Czy zwykły próg w drzwiach tarasowych może stanowić przeszkodę dla osób mniej sprawnych ruchowo lub dla dzieci? Odpowiedź brzmi: "Tak". Na szczęście na rynku istnieją takie drzwi tarasowe, w których zlikwidowano uciążliwe i niebezpieczne progi.

W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych zastosowano wyjątkowe rozwiązanie - próg zlicowany z podłogą. W praktyce jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest zaledwie kilkumilimetrowa, niemal niewyczuwalna szyna jezdna, po której porusza się skrzydło okna HS. A to oznacza, że domownicy, np. przechodząc z salonu na taras, z łatwością ją pokonają. Próg na zero tworzy bowiem wraz z podłogą jedną płaszczyznę. W związku z tym nawet przejazd przez niego przez osoby poruszające się na wózkach, czy też przejście przy pomocy balkonika nie nastręczą żadnych trudności i nie stworzą zagrożenia upadkiem. Próg zlicowany z podłogą to rozwiązanie, które spodoba się także rodzicom niemowlaków, wyjeżdżającym wózkami na taras, np. w celu werandowania.

W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych zastosowano wyjątkowe rozwiązanie - próg zlicowany z podłogą
W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych zastosowano wyjątkowe rozwiązanie - próg zlicowany z podłogą

Napęd i panel sterowania - dziecinnie prosta obsługa drzwi tarasowych

Przeszklenia w rozmiarze XXL mają pokaźne gabaryty, więc ich obsługa może sprawiać trudności osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Istnieją jednak udogodnienia pozwalające na ich zdalne otwieranie i zamykanie, co wpisuje się w trend budownictwa bez barier, przyjaznego dla wszystkich domowników. Takim praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie drzwi tarasowych HS w napęd. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy napędem klasycznym HS Master lub najnowszym rozwiązaniem G-U - napędem HS ePOWER, który zadowoli zwolenników minimalizmu. Jest całkowicie ukryty w ramie okna, w którym nie ma klamki, lecz wygodny w obsłudze panel dotykowy.

Korzyści płynące z automatyzacji to możliwość bezproblemowego otwierania drzwi tarasowych przy pomocy panelu dotykowego lub pilota (w opcji podstawowej) albo (po połączeniu z modułem sterującym oraz z centralą zarządzającą) - zdalnie, za pośrednictwem telefonu, tabletu, laptopa, a nawet... głosu. Dzięki takim rozwiązaniom można zdalnie wypuścić psa do ogrodu, a następnie wpuścić go z powrotem do domu, nawet gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania, albo przewietrzyć salon na odległość. Przy pomocy telefonu można również skontrolować na odległość, czy drzwi tarasowe są zamknięte, czy otwarte. Zwiększy to nasze poczucie bezpieczeństwa i zapobiegnie ewentualnym wizytom nieproszonych gości w przypadku, gdy wychodząc z domu, zapomnimy zamknąć drzwi tarasowe. Zawsze, gdy dysponujemy dostępem do Internetu, możemy to zrobić zdalnie. I po kłopocie!

Co ważne, zdalna obsługa drzwi tarasowych sprawia, że stają one otworem dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych - łatwiej jest bowiem otworzyć drzwi za pomocą telefonu czy pilota niż klamki, choć i tu można znaleźć rozwiązania wpisujące się w ideę budownictwa bez barier.

W praktyce jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest zaledwie kilkumilimetrowa, niemal niewyczuwalna szyna jezdna, po której porusza się skrzydło okna HS
W praktyce jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest zaledwie kilkumilimetrowa, niemal niewyczuwalna szyna jezdna, po której porusza się skrzydło okna HS

Magiczna klamka

Przykładem jest wydłużona klamka, którą można zastosować jako wspomaganie drzwi tarasowych obsługiwanych ręcznie. Wydłużona klamka (np. Rondo) ma pochwyt o długości 40 cm, a to oznacza, że drzwi tarasowe wyposażone w takie rozwiązanie można otworzyć bez problemu, nawet siedząc na wózku.

Rozwiązania nietworzące barier lub je likwidujące nie dotyczą tylko osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, ale nas wszystkich i na każdym etapie życia. W dzieciństwie wysoki próg może być potencjalnym zagrożeniem i doprowadzić do upadku podczas zabawy, w życiu dorosłym cenimy komfort i możliwość zdalnego kontrolowania przestrzeni mieszkalnej, a w wieku senioralnym wygoda i bezpieczeństwo stają się szczególnie istotne.

Planując budowę domu, warto więc myśleć perspektywicznie, stawiając na rozwiązania bez barier, które okazują się przydatne na każdym etapie życia.


G-U Polska Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 26, 60-449 Poznań
tel.: +48 61 650 40 00
biuro@gupolska.pl
www.facebook.com/gupolska
www.drzwitarasowe.pl
www.g-u.com
Firma powiązana:
G-U POLSKA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!