Czy warto zainwestować w okna aluminiowe?

Janusz Werner
Janusz Werner
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy warto zainwestować w okna aluminiowe?

Niebawem będę musiała dokonać wyboru okien do naszego domu. Czy warto zainwestować w aluminiowe? Na forum przeczytałam, że aluminium jest zimne?

aktualizacja: 2022-07-06 09:10:49

Odpowiedź eksperta: We wpisach sprzed przynajmniej 10 lat rzeczywiście można znaleźć opinie, że aluminium jest zimne. Albo, że takie framugi to straty ciepła.

W pierwszym stwierdzeniu jest odrobina prawdy - aluminium, jak każdy metal, w dotyku zawsze będzie chłodniejsze, niż np. drewno. W tej samej temperaturze otoczenia wykonana z niego rama okna wyda nam się zimniejsza od, dajmy na to, sosnowej. Po prostu, przy zetknięciu z ciepłą ręką, materiał o wysokiej przewodności cieplnej (metal) odbiera ciepło dużo szybciej od tego o niskiej przewodności (drewno).

Co absolutnie nie oznacza, że współczesny profil aluminiowy izoluje cieplnie gorzej, niż drewniany czy plastikowy. Wręcz przeciwnie, nowoczesne profile aluminiowe mogą mieć tak dobre parametry termiczne, że z powodzeniem stosuje się w budownictwie pasywnym. Czyli stwierdzenie: aluminiowa framuga = straty ciepła to bzdura.

Do budownictwa mieszkaniowego przeznaczone są ciepłe profile aluminiowe. Taki profil (czyli właśnie rama okna) powstaje z dwóch metalowych kształtowników, połączonych wkładką termiczną z tworzywa (np. poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym). Ma budowę trzy- lub czterokomorową, środkową komorę wypełnia się dodatkowo pianką polimerową.

Okno aluminiowe
Współczesne okna aluminiowe muszą być ciepłe - coraz częściej zastępują w domach całe ściany. (fot. Aluprof)

Za izolacyjność cieplną okna (uznawaną obecnie za jego najważniejszy parametr) odpowiada nie tylko rama, ale i przeszklenie. To drugie nawet bardziej, bo jest go więcej. Szklenie to aktualnie zestaw szyb zespolonych, nazywany także pakietem szybowym. Standardowo pakiet tworzą dwie tafle szkła oddalone od siebie o kilkanaście mm. Przestrzeń między nimi wypełnia gaz, najczęściej argon.

W cieplejszej stolarce pakiety dwuszybowe zastępowane są trzyszybowymi, a komory między nimi wypełnia się np. droższym kryptonem. Co umożliwia uzyskanie współczynnika Ug (czyli przenikalności cieplnej przeszklenia) na poziomie 0,5 W/(m²·K). Jeśli takie szklenie zostanie osadzone w profilu, którego współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi koło 0,85 (taki mają dobre profile aluminiowe), to Uw całego okna (powiedzmy, dwuskrzydłowego balkonowego) wyniesie między 0,7 i 0,8 W/(m²·K).

Zgodnie z prawem, wartość Uw okna pionowego nie może dziś przekraczać 1,1 W/(m²·K). Po 1 stycznia przyszłego roku będzie to 0,9. Jak widać, stolarka aluminiowa ma nawet zapas, a do niedawna przyjmowano, że 0,9 to wartość współczynnika U okien energooszczędnych!

Ciepły profil aluminiowy -  budowa
Ciepły profil aluminiowy to dwa kształtowniki z metalu, połączone termiczną wkładką z tworzywa. (fot. Schüco)

OKNA ALUMINIOWE - ZALETY

Profile z aluminium są jednak cenione głównie ze względu na inne zalety: cechuje je najwyższa (wśród materiałów, z których produkuje się okna) stabilność. W dodatku są lekkie i wytrzymałe, co czyni z nich najlepszy materiał do obsadzania dużych i ciężkich przeszkleń. W typowej ramie można zamontować antywłamaniowe pakiety szklane ważące 50 kg/m2.

Aluminium jest też bardzo podatne na formowanie, więc wytwarzane z niego okna mogą mieć rozmaite kształty - prostokątne, okrągłe, łukowe. Dzięki wspomnianej już stabilności i wytrzymałości profil może być wyjątkowo wąski - patrząc na okno, zobaczymy głównie duże przeszklenie, prawie bez ramy.

Okna aluminiowe - różne kształty okien
Z aluminium produkuje się okna dowolnej wielkości i kształtu. (fot. Aliplast)

Okna z aluminium są odporne na warunki atmosferyczne i intensywne promieniowanie słoneczne. Nie porasta ich pleśń i nie ulegają zawilgoceniu. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta - wystarczy przetrzeć je co jakiś czas wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego (nie może zawierać octu i innych kwasów, chloru, środków silnie zasadowych).

Może cię zainteresować
Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Co to jest szkło ornamentowe? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jaka roleta na skośne okno? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jakie okna przesuwne wybrać? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Co to za kolor Winchester? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak zamontować drzwi techniczne? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak zasłonić okna na parterze? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Co daje anodowanie aluminium? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Okna na straży bezpieczeństwa Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły
Zobacz więcej Zwiń

Wygląd, a także trwałość profilu zależy również od jego wykończenia. Ramy aluminiowe mogą być anodowane lub lakierowane. Te pierwsze są odporne na korozję, zmiany temperatury, warunki atmosferyczne. Mogą mieć kolor naturalnego aluminium, złoty lub brązowy.

Profile lakierowane proszkowo są bardziej od anodowanych odporne na korozję i zarysowania. Maluje się je w zasadzie na dowolny odcień, można też zamówić profile dwukolorowe - polakierowane inaczej w środku, a inaczej na zewnątrz. Ich powierzchnia może być matowa, błyszcząca, metalizowana, okleinowana (np. tak, żeby przypominała drewno).

Okna aluminiowe - przeszklone ściany
To właśnie za to aluminiową stolarkę kochają architekci - przeszklone całe ściany, a ram prawie nie widać. (fot. Awilux)

OKNA ALUMINIOWE - WADY

Tyle o zaletach, pora na wady. Poważnie uszkodzonych okien z aluminium nie da się naprawić. Jeśli profile zostaną pokrzywione, pogięte, lub mocno porysowane, trzeba będzie je wymienić. Tak samo jak profile z PVC i inaczej, niż drewniane - te w przypadku porysowania da się przeszlifować i pomalować od nowa.

Aluminium nieuszkodzone nie koroduje, lecz porysowane, w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową może. Nie powinno też stykać się z mosiądzem, miedzią i stalą, bo ulegnie korozji kontaktowej. Co oznacza, że pod oknem aluminiowym lepiej nie montować parapetów ze stalowej blachy.

Największą wadą okien aluminiowych jest jednak ich wysoka cena - są droższe nie tylko od tych z PVC (i to sporo), ale również od drewnianych. Wynika to także z tego, że są produkowane głównie na indywidualne zamówienie.

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Na profilu aluminiowym można zbudować przesuwne tarasowe drzwi o wadze do 400 kg. (fot. Saint-Gobain Glass)

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Mario

06 Jul 2021, 15:53

Czy standardy sa na tyle zrownowazone, ze nie ma wiekszego znaczenia jakiego producenta kupimy?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!