Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Wybór wanny i kabiny

Wanna z mosiądzu i miedzi (fot. Studio Kampol) Żeliwna na ozdobnych nóżkach (fot. Findrewno) Akrylowa w mozaikowej ramie (fot. Krzemień) Wanna z akrylu sanitarnego bez wzmocnienia laminatem (fot. Hoesch) Akrylowa w drewnianym podeście (fot. Hoesch)Czy lepsza wanna - niezbędna do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą? A może...
Wanna z mosiądzu i miedzi (fot. Studio Kampol)
Żeliwna na ozdobnych nóżkach (fot. Findrewno)
Akrylowa w mozaikowej ramie (fot. Krzemień)
Wanna z akrylu sanitarnego bez wzmocnienia laminatem (fot. Hoesch)
Akrylowa w drewnianym podeście (fot. Hoesch)

Czy lepsza wanna - niezbędna do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą? A może natrysk, który ożywczo masując spłukuje z nas stresy dnia? Najlepiej mieć jedno i drugie. Jeśli nie wystarcza nam miejsca na oddzielne urządzenia, zainstalujmy kabinę nawannową.

Wanna - z czego wybrać

 

Akryl, kompozyt, stal i żeliwo to materiały, po które sięgają producenci wanien i brodzików.

 

Z akrylu da się wyprodukować wanny w najbardziej wymyślnych kształtach i kolorach. Takie wanny nie dość, że są lekkie, to jeszcze ciepłe i miłe w dotyku. Na plus trzeba im także zaliczyć to, że się nie przebarwiają. Niektóre modele wzmacniane są mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym - przy kupnie warto o to zapytać. Producenci oferują również wanny ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych.

 

Kompozyty, będące w istocie mieszanką składającą się w 80% ze sproszkowanych minerałów i 20% żywic, choć drogie, rekompensują to wyglądem - po prostu przypominają szlachetny kamień. Użytkownicy cenią ich odporność na wszelkie uszkodzenia i wysoką temperaturę. Na spragnionych ekstrawagancji czekają wanny stalowe, stawiane zazwyczaj pośrodku salonu kąpielowego. Pokrywa się je nowoczesnymi emaliami odpornymi na uderzenia, zarysowania i działanie silnych detergentów. Są w miarę lekkie, więc łatwo je przenosić. Ich niewątpliwym minusem jest dobre przewodzenie ciepła, które podczas zażywania kąpieli szybko można poznać po stygnięciu wody. Aby temu zapobiec, wannę można "docieplić" np. styropianem, który dodatkowo także wycisza, niezbyt przyjemny, odgłos lejącej się wody.

 

Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Często mają ozdobne nóżki w kształcie antycznych rzeźb czy łap egzotycznych zwierząt - świetnie więc pasują do stylowych łazienek. Ich podstawową wadą jest duży ciężar, a także mała różnorodność kolorów i kształtów.

 

Kształty całkiem niebanalne

 

Do tej pory najpopularniejsze wanny prostokątne, ustępują coraz częściej miejsca tym w innych kształtach. Popularność w rekordowym tempie zdobywają przede wszystkim wanny narożne: symetryczne i asymetryczne, ale też owalne, okrągłe lub pięciokątne. Wanny narożne produkowane są w dwóch wersjach: prawej i lewej.

 

Gdy dysponujemy większą łazienką lub zależy nam na stworzeniu oryginalnego wnętrza warto zastanowić się nad kupnem niezwykle dekoracyjnej wanny okrągłej lub owalnej. Stawia się ją zazwyczaj na środku pomieszczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że instalacje do niej umieszcza się w podłodze.

 

Zwykle do małej łazienki wybieramy wannę mniejszą a do dużej większą. Warto jednak pamiętać, że okazała wanna to większy komfort, ale też większe zużycie wody i energii a także większe obciążenie stropu (nawet do 2 ton).

 

Wybierając wannę zwróćmy uwagę na dodatkowe akcesoria. Niektóre mają wygodne siedziska, zagłówki, wgłębienia na łokcie, pomocne przy wstawaniu uchwyty, miejsce na kosmetyki a nawet podwodne oświetlenie. Cenione jest wyposażenie wanny w dno, które zapobiega niekontrolowanym poślizgom. Przed wyborem zdecydujmy też, czy wolimy baterię sztorcową (wtedy musimy wybrać wannę z gotowymi otworami) czy ścienną (wtedy otwory nie będą potrzebne).

 

Wanna z parawanem

 

To naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie. Wystarczy na wannie zamontować szklaną lub plastikową osłonkę. Da się to zrobić niezależnie od kształtu wanny i materiału, z jakiego jest wykonana.

 

Parawan może być jedno- lub kilkuczęściowy. Gotowe elementy osłon mają najczęściej od 70 do 180 cm szerokości i od 140 do 200 cm wysokości. Osłonka może szczelnie zamykać całą przestrzeń nad wanną lub zasłaniać tylko "miejsce strategiczne".

 

Najpopularniejsze osłony funkcjonują na zasadzie drzwi wahadłowych, ale są też składane harmonijkowo lub przesuwane. Ich podstawą konstrukcyjną są najczęściej aluminiowe profile i osadzone w nich ścianki z tworzywa sztucznego lub bezpiecznego szkła hartowanego. Spory wybór ścianek, od całkowicie przezroczystych, matowych, przydymionych, po te z nadrukami lub tłoczonymi wzorami, zaspokoi różnorodne gusty.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!