Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę lub remont, chcemy kupić tylko dobre materiały. Stajemy wtedy przed decyzją - które warto wybrać? Na rynku dostępnych jest bardzo dużo dobrych i markowych produktów, są niestety też i gorsze, których stosowania - rzecz jasna - nie warto polecać. Jak zatem sprawnie poruszać się w gąszczu oferty rynkowej?

W tym wydaniu przygotowaliśmy aż 5 kompleksowych zestawień produktów: klimatyzatorów, napędów do bram ogrodzeniowych (rozwieralnych i przesuwnych), klejów do płytek ceramicznych, domofonów i wideodomofonów, a także kotłów na paliwo stałe 5-tej klasy. Są to markowe produkty polecane przez czołowych producentów. Przed każdym zestawieniem znajdą Państwo poradnik opisujący ważne aspekty wpływające na wybór oraz wyjaśnienia znaczenia parametrów zamieszczonych w tabelach. Po wybraniu odpowiednich technologii i niezawodnych produktów warto zobaczyć ile się płaci wykonawcom (str. 258-259). Stawki te zbieramy od Czytelników - członków Klubu Budujących Dom, do którego zapraszam i Państwa - szczegóły na str. 188.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

W świetnej lokalizacji

Dla Ady i Rafała odpowiednie położenie działki było nawet ważniejsze od uzbrojenia w media! Zamieszkali w zalesionym terenie przy parku krajobrazowym, mającym wygodną komunikację i luźną zabudowę. Tradycyjna bryła domu wpisuje się w otoczenie, bo wykończyli ją m.in. ceramiczną dachówką i drewnem.

Z inteligentną automatyką

Kasia i Kuba postawili swój dom na rodzinnej ziemi. Budynek ma trzy piętra i klasyczną ponadczasową bryłę, w środku natomiast - nowoczesne instalacje i urządzenia spięte automatyką.

Wentylacja i przewody kominowe

Sprawna wentylacja należy do podstawowych instalacji każdego domu. Odpowiada za wymianę powietrza, poza tym za odprowadzenie zapachów z kanalizacji. Prace związane z wentylacją branżowo są związane również z przewodami spalinowymi kominów. Ponieważ coraz częściej nowe domy wyposażane są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - bardziej skomplikowaną wykonawczo niż tradycyjna grawitacyjna - o błędy wcale nietrudno. A i w relatywnie prostym systemie grawitacyjnym, stosowanym od lat, się one zdarzają.

Dachy płaskie i zielone

Współczesne budynki jednorodzinne przybierają nowoczesne formy. Inwestorzy często decydują się na oryginalne projekty ze stropodachem bez tradycyjnej drewnianej więźby. Takie rozwiązania były modne w epoce modernizmu - do lat 80. ub. w. Były one manifestem idei funkcjonalności, wykorzystującej kondygnację o pełnej wysokości bez skosów. W schyłkowej fazie interesujący architektonicznie modernizm przerodził się w peerelowskie kostki, które były jego karykaturą. Obecnie moda na proste formy wraca, ale w znacznie bardziej atrakcyjnej odsłonie.

Tarasy z zadaszeniem lub markizą

Taras bez stałego lub sezonowego zadaszenia nie jest w pełni funkcjonalny. Warto zatem od razu zadbać o odpowiednią osłonę przed deszczem i słońcem, podobnie jak o solidne zbudowanie i wyposażenie "pokoju" na powietrzu. Wszak w polskich warunkach korzysta się z niego prawie pół roku.

Oświetlenie zewnętrzne

Projektując zewnętrzne oświetlenie domu i ogrodu, trzeba uwzględnić rozmaite aspekty funkcjonalne i dekoracyjne oraz te dotyczące bezpieczeństwa użytkowników.

Kominy

Tylko domy z pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym oraz wentylacją mechaniczną nie potrzebują kominów. Bez nich nie obędą się natomiast budynki ogrzewane gazem, węglem, olejem opałowym, drewnem oraz wentylowane grawitacyjnie.

TEMAT NUMERU

Ogrodzenie i strefa zewnętrzna

Okazuje się, że jest wiele sposobów na to, aby powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do naszego domu. Skuteczne zasieki można postawić już na samym początku - planując konstrukcję ogrodzenia, instalując monitoring oraz wybierając model wideofonu.

Okna, okucia, drzwi i rolety antywłamaniowe

Do każdego domu da się włamać - kwestią jest tylko, ile złodziej będzie potrzebował na to czasu. Aby maksymalnie go wydłużyć, warto zabezpieczyć obwód budynku, czyli okna i drzwi, które są miejscami newralgicznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Alarmy i instalacje inteligentne

Zabezpieczenie posesji przed intruzami i wyposażenie domu w solidną stolarkę oraz antywłamaniowe rolety to podstawowe przedsięwzięcia, które należy przewidzieć, aby utrudnić życie złodziejom. Jednak dopiero zamontowanie systemu alarmowego pozwoli znacznie poprawić bezpieczeństwo domowników.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Termomodernizacja

Termomodernizację należy rozumieć jako kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez budynek. Może polegać na wykonaniu: ocieplenia wszystkich przegród zewnętrznych budynku, wymianie okien, unowocześnieniu systemu grzewczego i wentylacyjnego, ograniczeniu zużycia ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Ogrzewanie domu

Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?

Ściany zewnętrzne

Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Najważniejsze z nich to wytrzymałość i ciepłochronność.

Pokrycia dachowe i rynny

Przeglądając katalogi producentów pokryć i przypatrując się nowym domom, można nabrać przekonania, że współczesny dach przede wszystkim powinien być szary. Ewentualnie grafitowy lub antracytowy. Te odcienie to prawdziwe przeboje, ale proszę się nie obawiać - oferta kolorów pokrycia, jego kształtów, materiałów, z których zostanie wykonane, jest zdecydowanie większa. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każdy materiał równie dobrze sprawdzi się na konkretnym dachu.

Okna dachowe

Okna dachowe pełnią istotne zadanie - doświetlają poddasze światłem naturalnym, pozwalając optymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Możemy urządzić w niej sypialnię czy garderobę. Musimy jednak zadbać o właściwy wybór przeszkleń oraz ich rozplanowanie, a także fachowy montaż.

Kominki

Kominki z otwartym paleniskiem - popularne przed laty - dziś budowane są rzadko. Inwestorzy na ogół montują bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami i w różny sposób je obudowują. Urządzenia te zapewniają oszczędność, bezpieczeństwo i wygodę. Nowoczesny kominek może przypominać tradycyjny (otwarty) albo klasyczny piec kaflowy. Jest też inne, mniej powszechne rozwiązanie - instalacja pieca wolno stojącego (tzw. kozy).

Pompy ciepła

Pompa ciepła to sposób na tanie i bezobsługowe ogrzewanie domu. Coraz większą popularność zyskują też pompy służące jedynie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kto powinien zainteresować się tymi urządzeniami i czym kierować się przy wyborze?

Centralne odkurzanie

W domach pojawia się coraz więcej instalacji, podnoszących komfort życia. Jedną z nich jest odkurzacz centralny, do niedawna stosowany głównie w budynkach biurowych i hotelach. Zalety sprzątania bez kurzu i hałasu zjednują mu zwolenników także wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Uzdatnianie wody

Aby woda płynąca z kranu było smaczna i zdrowa, musi być oczyszczona. W domach podłączonych do instalacji wodociągowej uzdatnianiem zajmują się stacje miejskie, w tych czerpiących wodę ze studni ich właściciele radzą sobie sami. Rozwiązaniem jest zamontowanie precyzyjnie dobranych filtrów, na które trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca.

DYLEMATY INWESTORA

Panele podłogowe

Panele podłogowe odbierają rynek posadzkom z litego drewna. Dlaczego tak się dzieje? Bo są od nich tańsze, łatwe w montażu, a podłoga jest gotowa do użycia od razu po ułożeniu. Niestety, panele mają też wady: chodzeniu po nich towarzyszy charakterystyczny głuchy odgłos, laminowane są sztuczne, nie da się ich odnowić. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, żeby być zadowolonym z zakupu tego produktu.

NASZ WYBÓR

39 modeli klimatyzatorów

Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

50 kotłów 5 klasy

Już niedługo, bo z końcem czerwca 2018 r., z rynku będą musiały zniknąć kotły na paliwa stałe o klasie emisji niższej niż 5. To prawdziwa rewolucja, bo do tej pory nie było w ogóle obowiązku badania kotłów pod tym względem. Co i za ile kupimy, gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

42 domofony i wideodomofony

Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.

43 napędy do bram ogrodzeniowych przesuwnych i rozwieranych

Brama wjazdowa to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają goście. Jej wygląd jest istotny, jeszcze ważniejsze - sprawne otwierane i zamykanie. Potrzebom współczesnych inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem.

54 kleje do płytek ceramicznych

Większość producentów oferuje przynajmniej kilkanaście różnych klejów do płytek. Jak wybrać ten właściwy? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na parametry opisane na etykiecie i w karcie technicznej. Nie zawsze trzeba stosować drogi wyrób, by uzyskać trwałą i estetyczną okładzinę.

NOWE STANDARDY

Eliminacja mostków termicznych

Mostki cieplne to miejsca w budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. W domach wznoszonych 20 lat temu nikt się nimi nie przejmował. Obecnie stawiane budynki muszą spełniać zupełnie inne standardy energetyczne. Niestety, i w nowych domach mostki zdarzają się w nadmiarze. Na ogół powstają na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Całkowicie ich uniknąć się nie da, ale większości z nich można zaradzić, kontrolując fazę powstawania projektu i, co nawet ważniejsze, skrupulatnie doglądając wykonawców.

Wymiana bramy garażowej

Inwestorzy, wymieniając bramę garażową, wybierają zwykle modele segmentowe albo uchylne. Co zmieniło się na tym rynku na przestrzeni ostatnich lat? Stylistycznie bramy są bardziej dopasowane do innych elementów domu, coraz grubsze (bo mają być cieplejsze) i częściej wyposażone w automatykę.

URZĄDZAMY OGRÓD

Wzorowany na ogrodach japońskich

Czesia, właścicielka i zarazem projektantka całego ogrodu, wykazała się ogromnym artyzmem podczas tworzenia od zera nastrojowych zakątków. Szczególnie jeden z nich do złudzenia przypomina ogród japoński i trudno uwierzyć, że zaaranżowała go ogrodniczka-amatorka. Pomagał jej w tym dziele mąż.

Narzędzia ogrodowe

Każdy właściciel domu z ogrodem potrzebuje przynajmniej podstawowego zestawu sprzętów i narzędzi, które pomogą zadbać o estetykę posesji. Podpowiadamy, które na pewno warto kupić i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.