Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Świat stoi otworem i kusi swoją urodą. Możemy korzystać z niego bez przeszkód, obyśmy tylko pamiętali, że każdy styl jest pewną całością, która nie zawsze znajdzie wspólny język z elementami z zewnątrz. Mieszanie stylów to niezwykle trudna sztuka, udaje się tylko wówczas, gdy dobrze zrozumiemy design i odnajdziemy w sobie wrażliwość na piękno.

Justyna Składowska
redaktor prowadząca

Wielkomiejski modernizm

Pozostawia wiele swobody w wyborze wyposażenia i materiałów. Nie tworzy barier kulturowych i geograficznych. Ten styl sprawdzi się wszędzie i będzie idealnym środowiskiem dla nowoczesnych technologii, bez których dziś trudno nam się obejść.

Styl angielski

Styl angielski ma różne oblicza. Raz tonie w kwiatach i pastelach, to znów przywołuje wnętrze do porządku klasyczną kratą lub paskami. Może kojarzyć się z nienaganną etykietą i rodziną królewską, ale w rzeczywistości jest bardzo przytulny i ciepły.

Styl nowojorski

Jest dojrzały i wysublimowany. Elegancję ponadczasowej klasyki łączy z pierwiastkiem glamour. Styl nowojorski wymyka się regułom, ale poznacie go po wyważonej kolorystyce i jakości klasy premium.

Styl prowansalski

Tam, gdzie kiedyś rosły lasy, pojawiły się bezkresne pola lawendy, której zapach unosił się w rozgrzanym słońcem powietrzu. Tak mieszkańcy południa Francji malowali krajobraz, który przenieśli do swoich domów wypełnionych łagodnym światłem Prowansji.

Glamour

Teatralny, przesadzony, luksusowy na niby, niemal bazarowy. To wszystko prawda. Jednak styl glamour potrafi nieźle czarować, dlatego wybaczamy mu wszystkie wady i trwając w zachwycie nie pozwalamy mu odejść.

Styl paryski

Lubi klasykę, ale żeby nie było zbyt serio, umiejętnie przełamuje ją tworząc eklektyczną, wysmakowaną całość. Jak? To właśnie jest największa tajemnica i trudność stylu paryskiego.

Vintage

Jeszcze do niedawna widok meblościanek oraz foteli na wysokich nóżkach nie budził pozytywnych emocji. A jednak przedmioty, których historia zaczęła się ponad 40 czy 50 lat temu, mają duszę. Postarajmy się ją dostrzec, bo dzięki temu łatwiej zrozumiemy nowoczesność.

Styl skandynawski

Któż z nas go nie zna: ciepły, świetlisty, urzekająco prosty. W dodatku niezbyt kosztowny. Styl skandynawski bezwzględnie skradł nasze serca – być może dlatego, że i nam wciąż brak światła i słońca, a chłód panujący przez większą część roku skłania do otaczania się wszystkim, co miękkie, ciepłe i przytulne.

Styl włoski

Jeśli Włosi zrobią samochód razem z Niemcami – maszyna będzie piękna i niedościgniona. Jeśli ugotują coś z Francuzami – danie nie będzie miało sobie równych. Jednak w dziedzinie projektowania przestrzeni nie potrzebują pomocy, bo wyczucie formy i stylu mają we krwi.

Styl holenderski

Miało być prosto i praktycznie, a przy okazji wyszło też genialnie. Styl holenderskich wnętrz powstał dokładnie tak, jak niedoścignione flamandzkie dzieła sztuki.

Soft loft

Łączą industrialną stylizację z modernizmem, surową przestrzeń z wygodą apartamentu. Powstają na wzór fabrycznych hal, ale współcześnie i od zera. Lofty w wersji soft. Oferują wysoki standard i komfort, ale w postindustrialnym klimacie.

Pałacowa klasyka

Kiedy o nim myślimy, wyobrażamy sobie komnaty Ludwika XIV. To, co kochał Król Słońce, nie jest jednak wyznacznikiem tego stylu. Pałacowy szyk nie odnosi się bowiem do jednej epoki i nie rządzi się ścisłymi zasadami, ale zawsze przenosi nas w inny, lepszy świat.

Styl eko

Można iść do lasu i obejmować drzewa, ale można też zaprosić naturę do domu, by czerpać z jej obecności energię. Trzeba tylko wziąć sobie do serca zasadę, że być eko, znaczy wybierać przedmioty przyjazne nam i środowisku.

Styl energetyczny

Fascynuje nas panowanie nad emocjami, dlatego próbujemy różnych sposobów, np. żonglowania kolorami. O ile jednak w modzie jest to niewinna zabawa, o tyle we wnętrzach to poważny krok, bo wybrany zestaw barw będzie nas pobudzał lub relaksował każdego dnia.

Shabby Chic

Przetarte tkaniny i łuszczące się warstwy farb, patyna, rdza i kruchość właściwa starym przedmiotom. To właśnie jest piękne. Kojarzy się z cennym skarbem lub pamiątką rodzinną i tworzy wyjątkowy styl – shabby chic.

Styl rustykalny

Bezpretensjonalne, proste, pozbawione nadmiernej ornamentyki, a przede wszystkim bliskie naturze. W rustykalnym wnętrzu wszystko tchnie spokojem, uwalniając nas od stresu, którego źródłem jest codzienny pośpiech i zdobycze cywilizacji.

Styl postindustrialny

Zamiast tapety obdrapany tynk, zamiast paneli na podłodze – przemysłowa wylewka, w miejsce zgrabnych okien – ogromne przeszklone i podzielone na kwadraty połacie, które przypominają więzienne kraty. Niektórym trudno uwierzyć, że ktoś może za takie warunki zapłacić krocie. A jednak. Bo stare fabryki mają w sobie nieodparty urok.

Styl dworkowy

Powstał jako symbol narodowej kultury, pielęgnujący tradycje szlacheckie i niepodległościowe, a okazał się esencją wszystkiego, za czym dziś tęsknimy: ciepła wielopokoleniowych rodzin, sielskiego rozmarzenia i piękna wynikającego z wiedzy dawnych budowniczych i rzemieślników.

Styl graficzny

Choć jest na wskroś nowoczesny, jego korzenie sięgają początków XX w. Rodzący się wówczas modernizm naszkicował jego kontury, ale go w nich nie zamknął. Styl graficzny ma bowiem ścisłe związki z modą i zmienia się tak, jak ona.

Styl romantyczny

Delikatny, ulotny i subtelny, można go nawet nazwać kobiecym. Styl romantyczny jest także pełen kwiecistego różu, dlatego, by zaakceptowali go panowie, trzeba doprawić go odrobiną pieprzu w postaci szlachetnej szarości.

Hampton

Lekki, pachnący morzem, słońcem i rozgrzanym piaskiem, ale naznaczony luksusem. Miksujący elegancję z klimatem letniego domku. Łączący barwy amerykańskiej flagi ze spłowiałym bielonym drewnem. To naprawdę wyśmienity drink. Rozsmakujcie się w stylu Hampton.

Styl zen

Zjawisko zwane Zen nie jest religią ani systemem ideowym, ale przeżywaniem, dążeniem do równowagi i harmonii. Otoczenie nie może w tym przeszkadzać, dlatego wnętrze utrzymane w duchu Zen nie rozprasza nadmiarem przedmiotów i próżno szukać w nim niedoskonałości.

Minimalizm

Podobno najszczęśliwsi są ci, którzy nie mają wiele. Wiedział to już Diogenes, który wyrzucił swój kubek, kiedy zobaczył, że wodę można czerpać dłonią. Być może stąd wzięło się nasze upodobanie do minimalizmu, który nie znosi nadmiaru i dekoracji.

Styl toskański

Przepełniająca spokojem, rozciągająca się na malowniczych wzgórzach kraina stała się kanwą dla stylu, który pojawił się w sposób naturalny. Jego mieszkańcy przynieśli bowiem do swoich domów wszystko, co im podarowała – zapach ziół, kolory złota, miedzi i zieleni, a nade wszystko cenne dla rzemieślników skarby ziemi.

Styl kolonialny

Gęsty od głębokich barw, migoczących światłocieni i aromatów egzotyki. Styl kolonialny jest bogaty i nasycony różnorodnością. I trochę jakby europejski, choć jego korzenie sięgają Indii, Tajlandii i krajów Maghrebu.

Pop art

Lubi powielać, przetwarzać i zapożyczać. Bez zażenowania wykorzystuje elementy z kultury wysokiej, by stworzyć coś, co przynależy do kultury masowej. Ponieważ nie obawia się przekraczania granic, cenią go przede wszystkim ludzie młodzi.

Etno

Tęsknota za słońcem, za blaskiem i ciepłem. Z niej właśnie zrodził się w chłodnych szerokościach geograficznych styl, który przenosi w gęsty klimat Afryki, świat dziki i tajemniczy. Pozwala zanurzyć się w rozgrzanym powietrzu i poczuć rozwibrowaną dźwiękiem tam-tamów atmosferę Czarnego Lądu.

Klub podróżnika

Skąd się wziął ten styl? Z eskapad dawnych odkrywców lądów i kultur. Stąd specyficzne wyposażenie domu podróżnika – ciemny regał pełen znalezisk i woluminów, masywne biurko z efektownym globusem i to, co pozwala się zrelaksować, czyli obszerny fotel, cygaro i karafka dobrego trunku.