Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Sauna, czyli domowe SPA w pigułce

Dysponując odpowiednią powierzchnią, można przy okazji remontu domu rozważyć wybudowanie sauny. Nie musi być ona zlokalizowana w łazience, choć tak jest najwygodniej (po każdym seansie ciało powinno się schodzić pod prysznicem).

aktualizacja: 2021-01-28 14:32:42

Ważne, by pomieszczenie było odpowiednio duże i miało sprawną wentylację. Ponadto trzeba do niego doprowadzić instalację elektryczną, a w podłodze - w miejscu przeznaczonym na kabinę - wykonać odpływ wody.

Powierzchnia przeznaczona na to pomieszczenie jest kluczowa. W saunie bowiem najlepiej jest relaksować się na leżąco. Zatem przynajmniej jeden z jej boków powinien mieć długość min. 2 m. W ostateczności można zdecydować się na mniejszą kabinę, z której korzysta się na siedząco - na jedną osobę powinno przypadać wtedy 60 cm długości ławki.

Do wyboru są kabiny różnych o wymiarach, np. 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm. Wysokość 200 cm umożliwia wygodne siedzenie na górnych ławkach - dolne umieszcza się ok. 40 cm nad posadzką, a górne ok. 80 cm. W kabinie wyższej o 30 cm zmieszczą się trzy poziomy siedzisk. Sauna dla czteroosobowej rodziny powinna mieć minimum 200 × 200 × 200 cm.

Jednak w domach jednorodzinnych rzadko buduje się klasyczną saunę z piętrowymi, drewnianymi ławami i piecem elektrycznym. Najczęstszy wariant to zakup gotowej, jedno- lub dwuosobowej kabiny z generatorem pary. Można też zdecydować się na saunę infrared z lampami emitującymi promieniowanie podczerwone. Co istotne, żadne z wymienionych nowoczesnych źródeł ciepła nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Żeby korzystać z sauny, nie trzeba chodzić do SPA - kabinę można zamontować także w domu. (fot. TYLÖHELO Group)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły